Forum dyskusyjne Radio Derf Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 FROM MEMPHIS TO NORFOLK, Robert Belfour, 21.05.09 Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Derf

PostWysłany: Czw Maj 21, 2009 12:21 pm Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

From Memphis To Norfolk, odc. 70, Robert Belfour, 21.05.09, 21:00

Image

Robert ''Wolfman'' Belfour to pełen wigoru gitarzysta i wokalista z Memphis, reprezentujący nurt Mississippi Hill Country bluesa. Prawie nieznany w Stanach, ceniony jest i entuzjastycznie witany w Europie, którą odwiedza niemal co roku podczas tras koncertowych.

Robert przyszedł na świat 11 września 1940 roku na niewielkiej farmie kilka mil na południe od Holly Springs w Mississippi w rodzinie drobnych dzierżawców. Jego rodzice mieszkali w chacie z bali, wśród wzgórz Północnego Mississippi, w rejonie o kulturze i historii odmiennej od nizinnej Delty. Z okolic tych wywodzą się m.in R.L. Burnside, Fred Mcdowell, Joe Callicott, Jesse Mae Hemphill, Junior Kimbrough i Charlie Feathers. W Holly Springs wiele się muzykowało, ojciec Roberta grał na gitarze dobro w stylu bliskim Charliemu Pattonowi, niedzielne pikniki prowadził Otha Turner, w miejscowym kościele śpiewał gospel Syd Hemphill.

Jego ojciec zmarł kiedy Robert miał zaledwie trzynaście lat. Od tego momentu chłopiec musiał pomagać matce w utrzymaniu rodziny, grając w nielicznych wolnych chwilach. Kiedy tylko mógł słuchał radia swojej matki, kopiując ze słuchu utwory Johna Lee Hookera, Muddy’ego Watersa i swego idola Howlin’ Wolfa.

Gry nauczył się w dzieciństwie od ojca, by później rozwijać się pod skrzydłami Othy Turnera, R. L. Burnside’a i Juniora Kimbrougha. Zwłaszcza Kimbrough miał największy wpływ na jego grę, Robert spędzał z nim niemal każdą chwilę wolną od pracy na farmie. Jego muzyka jest głęboko osadzona w tradycji Mississippi Hill Country. Charakteryzuje ją intensywny perkusyjny atak, transowość, silnie akcentowane riffy i alternatywne stroje oraz skomplikowane ozdobniki grane techniką fingerpicking. Śpiewa głębokim, przejmującym głosem, przypominającym skargę wilka (stąd przydomek Wolfman).

„Nie pytajcie mnie jak nauczyłem tak grać – opowiada w jednym z wywiadów – uczyłem się sam, ze słuchu, kiedy byłem całkiem mały. Sam nie wiem, jak nauczyłem się stroić gitarę, ale potrafię ją nastroić na trzy różne sposoby. Wymyśliłem swoją własną odmianę stroju hiszpańskiego”.

“Kiedy byłem mały, nikt w sąsiedztwie nie grał na gitarze, znałem tylko dwóch gitarzystów, ale póki nie podrosłem nie mogłem chodzić ich słuchać. Grali w spelunce pod miastem, sprzedawano tam bimber i grano do rana w karty. Wymykałem się tam w piątkowe wieczory. Miałem dopiero kilkanaście lat, byłem jednak duży, jak na swój wiek. Nikt nie sprzedałby mi whisky, ale muzyki pozwalano mi słuchać. Przyglądałem się tańcom, ale najbardziej fascynowała mnie gitara. May Dale, znajoma mojej matki sama grała trochę na gitarze. Namówiła mnie, żebym akompaniował do tańca w sobotnią noc. Pokazała mi jak grać „Crawling Kingsnake” Johna Lee Hookera. Zagrała go trzy, a może cztery razy, a potem wręczyła mi gitarę. Udało mi się, już po chwili grałem lepiej od niej. Byłem wtedy bardzo nieśmiały, ale bluesa miałem w sercu. Trzymaj się tego chłopcze – pochwaliła mnie – a pewnego dnia daleko zajdziesz”. Nigdy więcej jej nie widziałem, ponoć wyjechała do Chicago, czy dalej na Północ, ale jej słowa zapadły mi głęboko w serce. Po latach nagrałem jedną z piosenek, które mi grała – „Holding my pillow” (What's Wrong With You, 2003).

W 1959 roku Belfour ożenił się i przeniósł do Memphis, gdzie kolejne trzydzieści pięć lat przepracował na budowie. W 1980 roku za namową żony zaczął występować na Beale Street. W 1994 Belfourem zainteresował się muzykolog David Evans pracujący na zlecenie niemieckiej wytwórni Hot Fox. „Dr Evans pytał mnie czy znam hiszpański – wspomina Belfour – Ani w ząb, odpowiedziałem mu. Dziwił się, jak w takim razie nauczyłem się hiszpańskiego stroju. Sam tego nie wiem. Nauczyłem się i już. Wymyśliłem strój ze słuchu, słuchając Johna Lee Hookera”.

Dzięki tej współpracy osiem utworów Belfoure’a weszło w skład kompilacji ''The Spirit Lives On, Deep South Country Blues and Spirituals in the 1990s”. Na płycie pojawił się także sąsiad Roberta, urodzony w Holly Springs pianista Mose Vinson. Belfour zaczął występować w Europie, a sukces jego nagrań skłonił w końcu i amerykańską wytwórnię Fat Possum do zaoferowania mu kontraktu. W 2000 roku ukazał się pierwszy album Belfoura ''What's Wrong With You”. W 2003 ukazał się kolejny i jak na razie ostatni album Belfoura „Pushin' My Luck”.

„Podróżuję wciąż z kraju do kraju, z Zachodniego Wybrzeża na Wschodnie. Sam załatwiam sobie występy, nie mam agenta – opowiada w wywiadzie dla Blues in London – Podróżuję sam. Lubię to, bo nie muszę się troskać o nikogo innego. Kiedy jeździsz w trasy z zespołem, czasem kiedy już zapłacisz swoim ludziom nie masz w kieszeni złamanego grosza”.

„Gitara jest częścią mnie samego, nie potrafię bez niej żyć – dodaje – wiem, że tego właśnie oczekuje ode mnie dobry Bóg. Wybrałem bluesa, choć śpiewałem też w kościelnym chórze i grałem religijne pieśni. Do dziś, kiedy gram bluesa, nie wkładam w niego całej mojej duszy, bo wiem, że istnieje jeszcze coś więcej. Wierzę nadal niezachwianie w naszego Pana”.

by_ingeborg

http://www.fatpossum.com
http://www.bluesinlondon.com

Robert Belfour - [2008] - Pushin' My Luck

Image

1 Hill Stomp Belfour 2:59
2 Breaking My Heart Belfour 5:01
3 Pushin' My Luck Belfour 4:34
4 Go Ahead On Belfour 4:23
5 You Got Me Crying Belfour 4:05
6 I Got My Eyes on You Belfour 4:32
7 Sweet Brown Sugar Belfour 3:43
8 Stayed Awake Belfour 3:39
9 Crazy Ways Belfour 4:17
10 I'm Gonna Leave Belfour 3:43

Robert Belfour Guitar, Vocals
Ted "Zaney" Gainey Drums
Matthew Johnson Producer
Brandon "Wundabred" Seavers Design
Bruce Watson Engineer, Mixing
Mark Yoshida Mastering

Robert Belfour - [2000] - What's Wrong With You

Image

1. My Baby's Gone
2. Black Mattie
3. What's Wrong With You?
4. Done Got Old
5. Treat Me Right
6. Walkin' The Floor
7. Norene
8. Holding My Pillow
9. Bad Luck

Robert Belfour (vocals, guitar); Bryan Barry (drums)

Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu

Skocz do:   

Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat