reklama  
 
  play  
Piątek, 29 Marca w Radio Derf
 Playlista   Pomoc   Parametry Play
Bluesdelta
Play
Jazz
Play
Blues Standards
Play
Soul
Play
Bluesrock
Play
Polski blues
-=-=-=-=-=-                    FROM MEMPHIS TO NORFOLK – ZBIÓR ARTYKUŁÓW PRZEDSTAWIAJĄCYCH SYLWETKI WCZESNYCH BLUESMANÓW Z DELTY MISSISIPI, ZAPRASZAMY DO LEKTURY !!!                    -=-=-=-=-=-                    
  
NOWOŚĆ : The Brothers - March 10, 2020 Madison Square Garden (Live) (2021) 4 CD



NOWOŚĆ : Buddy Guy - [2022] - The Blues Don`t Lie



NOWOŚĆ : Buddy Guy - [2022] - The Blues Don`t Lie







Bluesdelta
  Aktualnie: "Skip - Folkside Broadcast Cambridge Oct 1964 - I`m So Glad"
Jazz
  Aktualnie: "Medeski, Martin&Wood - Radiolarians I - Rolling Son"
Blues Standards
  Aktualnie: "Buddy Guy - Damn Right, I`ve Got The Blues - Black Night"
Soul
  Aktualnie: "Little Milton - If Walls Could Talk - Things I Used To Do"
Bluesrock
  Aktualnie: "Tedeschi Trucks Band - Everybody`s Talkin` - Midnight In Harlem (Swamp Raga Intro With Little Martha)"
Polski blues
  Aktualnie: "Krzak - No 5 Live - Blues Dla Dzidka"
 
  menu  
aktualności
artykuły
download
festiwale
forum
From Memphis to Norfolk
galeria
koncerty
kontakt
linki nadesłane
o Radio Derf
reklama w Radio Derf
reportaże i wywiady
transmisje live
 
  reklama  
 
  partnerzy  
 
  odwiedzający  
 Wizyty:
start: 2007-07-03
 [14974276]  Wizyt łącznie
 [20466]  Wizyt dzisiaj
 
  reklama  
 
  reklama  
 
  statystyki  
 [291]  Zarejestrowanych użytkowników
 [1]  Zalogowanych

 [650]  Aktualności

 [7]  Koncertów
 [0]  Nieopublikowanych
 [7]  Archiwalnych

 [93]  Galerii

 [18]  Linków

 [0]  Postów RD

 [55]  Reportaży/Relacji

 [3]  Forum

 [120]  Tematów forum

 [2449]  Postów forum
 
  artykuły  
<< (1 dokumentów/strona 1 z 1/dokumenty 1-1) >>
MISSISSIPPI BLUES TRAIL: CLARKSDALE  
Autor: administrator, 2009-09-15 19:17:22
MISSISSIPPI BLUES TRAIL: CLARKSDALE

Poza Memphis trudno o miasto silniej związane z historią Delta bluesa niż Clarksdale.
W Clarksdale spotykają się trzy najważniejsze szlaki Delty: Highway 61, Highway 49 i linia kolejowa Illinois Central. Tymi drogami odpłynęły ze stolicy bawełny tysiące Afroamerykanów, migrujących na Północ w poszukiwaniu lepszego życia. W 1943 roku z peronu w Clarksdale wyruszył do Chicago Muddy Waters, porzucając egzystencję ubogiego dzierżawcy na odległej o kilka mil od miasta Stovall Plantation.

W połowie XX wieku Clarksdale, stolica hrabstwa Coahoma, było centrum wymiany handlowej. Do miasta napływały towary, wypływała z niego bawełna. Mówiono, że jeśli szuka się kogoś w mieście, z pewnością znajdzie się go na Issaquena Avenue. Każdy prędzej, czy później trafiał do Clarksdale.

Clarksdale, miasto pełne życia i ludzi gotowych wydawać pieniądze, stało się mekką bluesowych muzyków. Grali tu Son House, Pinetop Perkins i Howlin' Wolf. Miasto wydało wiele talentów. Wśród pochodzących z tych okolic muzyków są Sam Cooke, Ike Turner, Junior Parker, John Lee Hooker i Earl Hooker. W Clarksdale oddała ducha Bogu cesarzowa bluesa, Bessie Smith. Zmarła w G.T. Thomas Afro-American Hospital (dziś Riverside Hotel) po ciężkim wypadku samochodowych, jaki odniosła na autostradzie 61, w drodze z Memphis na występ w Clarksdale. Mówi się, że Bessie wykrwawiła się na śmierć, kiedy odmówiono jej pomocy w szpitalu dla białych. To jedynie pogłoski, gorzką prawdą jest natomiast, że w Clarksdale, jak i całej reszcie Delty panowała w dobie bluesa ścisła segregacja rasowa.

Dziś bawełna nie króluje już w Delcie, wraz z nią odeszli z Nowego Świata, handlowego i kulturalnego centrum Clarksdale, bluesmani. Rewiwal bluesa wpisał jednak Clarksdale ponownie na muzyczną mapę Delty. Co roku ściągają tu fani bluesa i muzyki roots, w poszukiwaniu korzeni gatunku. Miasto dostrzegło szansę rozwoju w napływie turystów, czyni więc starania by podkreślać historyczne i kulturalne walory. Restaurowane jest dawne centrum, powołano Delta Blues Museum. Muzeum mieści się w budynku dawnego dworca towarowego Illinois Central, przy ulicy nazwanej Aleją Bluesa. Zgromadzono w nim wiele unikatowych pamiątek, w tym chatę Muddy'ego Watersa, w jakiem mieszkał na Stovall Plantation.

Muzeum prowadzi także programy edukacyjne i warsztaty muzyczne dla dzieci i młodzieży. Młodzi ludzie uczą się od mistrzów bluesa, jak grać tradycyjną muzykę Delty Mississippi. Warsztaty obejmują zajęcia z gry na instrumencie (gitarze, basie, klawiszach, harmonijce i perkusji), wokalu, ruchu scenicznego, autoprezentacji i postaw obywatelskich. Co ciekawe uczy się gry na instrumentach elektrycznych, kierownictwo programu jest bowiem zdania, że takie właśnie jest oblicze współczesnego bluesa.

Dzieciom wpaja się dumę z lokalnej tradycji i spuścizny kulturowej przodków. Najlepsi uczniowie biorą udział w festiwalach bluesowych Sunflower River w Clarksdale. King Biscuit Festival w Helena, Pop Staples Homecoming w Drew i B.B. King Homecoming w Indianoli. Zapraszani są także na występy w szkołach i uczelniach Mississippi, goszczą w klubach Nowego Jorku i B.B. King's Club w Memphis. Dzieci zarabiają na występach, a dla wielu z nich dochody te są poważną pozycją w domowym budżecie. Cześć wychowanków programu jak Harvell i Dione Thomas (w wieku 11 lat uznawana za najlepszą perkusistkę Delty), ''The Gas Man'' Jones czy Billy Gibbons z Junkyardmen założyło swoje własne zespoły, inni są profesjonalnymi muzykami. 95% uczniów to czarni, wiele dzieci pochodzi z rodzin żyjących w ubóstwie, wśród najzdolniejszych są dzieci ze środowisk patologicznych. W społeczności Delty nadal 65% ludności stanowią Afroamerykanie, większość ludności zatrudniona jest w rolnictwie.

Obok muzeum wznosi się dawna stacja linii autobusowych Greyhound, obecnie restaurowana. Ma się w niej znaleźć aneks muzeum i centrum informacji. Planuje się też otwarcie muzeum poświęconego historii bluesowego radia WROX-AM i ''The Soul Man'' Wrighta, pierwszego czarnego DJ w Mississippi

W Clarksdale znów posłuchać można bluesa. W barach Sarah's Kitchen i Red's Lounge, jak za dawnych lat odbywają się koncerty, zagląda tam sam Big Jack Johnson. Działa także nowy klub, otwarty w 2001 roku sławny Ground Zero, założony w stuletnim budynku przy Blues Alley, gdzie przed laty mieściły się Cotton Company i Delta Grocery. O wysoki poziom artystyczny Ground Zero zabiega sam Morgan Freeman, założyciel i współwłaściciel klubu, na co dzień mieszkający w niedalekim Charlestonie. W październiku w Ground Zero odbywa się dziesięciodniowy cykl koncertów ''Journey to Clarksdale'', na którym goszczą gwiazdy bluesa. O klubie i jego gościach powstać ma film i cykl reportaży, planuje się też wydanie płyty.

Wiele okolicznych sklepików również zaczęło sprzedawać płyty, książki i pamiątki bluesowe. Należy do nich Cat Head Delta Blues and Folk Art. Galerię założyło w 2002 roku małżeństwo z St. Louis, metropolii o populacji większej od całego stanu Mississippi. Jennifer i Roger Stolle porzucili wielkie miasto i kierownicze stanowiska, by otworzyć galerię sztuki. Na otwarciu zagrał T-Model Ford, przysiadłszy z gitarą na fotelu z malowanych krowich kości. W sklepiku, przypominającym dawny juk-joint kupić można płyty i wydawnictwa bluesowe, a także sztukę ludowych twórców i lokalnych outsiderów. ''Całe życie marzyliśmy, żeby kiedyś trafić do takiego sklepiku, w końcu sami go założyliśmy – opowiada właściciel – znaleźliśmy się na życiowym rozdrożu, mieliśmy do wyboru, albo pracować co dzień do późnej nocy w wielkiej korporacji, zarabiając pieniądze i próbując kupić ze nie szczęście, albo robić to, co daje nam radość i poczucie celu''.

Galeria Cat Head powstała przede wszystkim po to, by promować wiedzę o Delcie i jej kulturze. Odbywają się tu rokrocznie Cat Head Mini Blues Fests, na których grali Honeyboy Edwards, Willie King, Paul ''Wine'' Jones, Big George Brock, CeDell Davis, Floyd Lee, Michael Powers, Jimbo Mathus, T-Model Ford, Robert Belfour, Jimmy ''Duck'' Holmes, Sam Carr i Arthur Williams. Do Cat Head zaglądają znawcy i miłośnicy bluesa tacy jak Dick Waterman, Robert Gordon czy Dr. David Evans. Zagląda Morgan Freeman. Na parterze działa wytwórnia płytowa Cat Head Presents. Właściciele przemierzają Deltę w poszukiwaniu ludowych rękodzielników i artystów.

''Wierzcie lub nie, ale Clarksdale ma wiele do zaoferowania. Wspaniałego bluesa. Cudowną sztukę. Nawet Tennessee Williams tu przyjeżdżał. Miasto ma także korzystne położenie, jedynie godzinę drogi od Memphis i Tunica.'' ''Ludzie pytają mnie – musisz naprawdę kochać bluesa, skoro się tu przeniosłeś – dodaje – Tak kocham bluesa, ale także tutejszych ludzi i samo Clarksdale. To krainy bawełny, juke-jointów i smażonej ryby. Gdzie jeszcze na świecie mógłbyś przejść się ulicami spotykając ludzi, na których bliscy wołają Tater, Chikan, Big Ktoś Tam (T, Red, Jack), czy Razorblade? Tu czas stanął w miejscu. Możesz kupić tu za grosze dom i przechadzać się tymi samymi drogami, którymi chodzili Muddy Waters i Robert Johnson. Wielu ludzi, którzy tu zawitali, zostaje tu na zawsze. Zaglądają tu gwiazdy rocka, aktorzy, muzykolodzy i zbiegli przestępcy''. ''Codziennie rano budzę się i wiem, że mogę zrobić coś ważnego i dobrego, czy to będzie udział w zorganizowaniu festiwalu, pomoc sąsiadom w naprawie dachu miejscowego juke-jointu, wyświadczenie przysługi goszczącemu w mieście muzykowi, czy choćby sprawienie, żeby ktoś, kto nas odwiedza pokochał bluesa... cokolwiek robię, czuję, że ofiarowuję coś wartościowego temu zapomnianemu przez Boga i ludzi zakątkowi. Wszyscy wciąż deklarujemy ''keep the blues alive!'', ''save the blues!'', ale cóż to właściwie dla nas znaczy, co rzeczywiście czynimy, by nie zaginęło bluesowe dziedzictwo? Dla mnie to staranie, by nie zaginęła lokalna kultura i otoczenie, z którego rodzi się blues. Tu w okolicy żyje wciąż wielu muzyków, równie autentycznych i przekonywujących, co Muddy Waters, stoją nadal dawne juke-jointy. Brakuje jedynie pieniędzy, by zachować je od zatracenia. Brakuje też skutecznej i sprawnej promocji i organizacji''. W Cat Head obok gwiazd promuje się lokalnych, szerzej nieznanych muzyków, jakich wciąż wielu działa w Delcie. Roger Stolle promuje ich w swojej stałej rubryce w poczytnym Blues Revue, prowadzi też audycje radiowe.

Lokalni miłośnicy bluesa i władze miasta starają się połączyć bluesowe festiwale, takie jak kwietniowy Juke Joint Festival, z targami miejscowych wyrobów i żywności. Pomagają w ten sposób mieszkańcom uboższych dzielnic, a turyści spotkać mogą na jarmarku prawdziwych mieszkańców Delty.

Clarksdale i cała Delta przeżyły przez ostatnie 60 lat głębokie przemiany. Pomiędzy 1940 a 1970 Południe opuściło pięć milionów czarnych robotników. Wprowadzenie maszyn rolniczych i środków ochrony roślin pozbawiło pracy rzesze wyrobników z pól bawełny, a Północ oferowała nadzieję na lepsze życie. Prawa człowieka i koniec segregacji rasowej przeobraziły dawny porządek społeczny. Rolnictwo przeżywa zapaść.

Rozwija się za to bluesowa turystyka. Tysiące fanów z całego świata przybywa na miejscowe festiwale, rozwijają się hotele i restauracje. Przoduja Delta Blues and Heritage Festival w pobliskim Greenville (milion dolarów zysku dla niebogatego hrabstwa) i The Sunflower River Blues and Gospel Festival.

Blues jest dziś takim samym elementem krajobrazu Delty, jak bawełna i magnolie. Dawniej był żródłem ukojenia i jedną z niewielu rozrywek dostępnych dla cierpiących biedę i prześladowania wyrobników z pół bawełny i wspomnieniem ojczystych stron dla milionów migrantów, dziś niesie nadzieję tym, którzy pozostali, skłaniając ich by z wiarą i ufnością zwracali się ku swoim korzeniom.

by_ingeborg

na podstawie ''Clarksdale: Delta Blues Past and Present'' by Christine M. Kreiser
http://www.yearoftheblues.org
http://www.bluesed.org
http://www.cathead.biz
http://www.groundzerobluesclub.com
 [0] komentarzy    skomentuj  
<< (1 dokumentów/strona 1 z 1/dokumenty 1-1) >>
 
  kalendarium  
Dziś jest: 2024-03-29
58 lat temu...
1966.03.29 w Chicago w ulicznej bójce zginął Jazz Gillum, harmonijkarz bluesowy z Indianoli w Missisipi, partner Big Billa Broonzy'ego. Przeżył 62 lata.

50 lat temu...
1974.03.28 w Nassawadox zmarł Arthur ''Big Boy'' Crudup, jedna z czołowych postaci Delta bluesa, ulubiony wykonawca Elvisa Presleya. Ur. w Forest, Missisipi, 24.08.1905

56 lat temu...
1968.03.29 w Ottawie ur. się Sue Foley, kanadyjska wokalistka i gitarzystka bluesowa.

57 lat temu...
1967.03.29 w Cleveland ur. się John Popper, lider Blues Traveler, harmonijkarz, gitarzysta i wokalista blues-rockowy.
 
  reklama  
 
  szukaj  


[również w treści]
 
 
  logowanie  

Nie jesteś zalogowany/-a

login: 

hasło: 




Nie pamiętam hasła

Zarejestruj się

 
  reklama  
 
  najnowsze  
Powered by PHP, Copyright (c) 2007-2024 ..::bestyjek::..