reklama  
 
  play  
Niedziela, 27 Maja w Radio Derf
 Playlista   Pomoc   Parametry Play
Bluesdelta
Play
jazz
Play
standard
Play
soul
Play
bluesrock
Play
polskiblues
-=-=-=-=-=-                    FROM MEMPHIS TO NORFOLK – ZBIÓR ARTYKUŁÓW PRZEDSTAWIAJĄCYCH SYLWETKI WCZESNYCH BLUESMANÓW Z DELTY MISSISIPI, ZAPRASZAMY DO LEKTURY !!!                    -=-=-=-=-=-                    
  
NOWOŚCI : Joe Bonamassa - British Blues Explosion Live (2018)NOWOŚCI : Chick Corea - [2018] - Chinese ButterflyNOWOŚCI : Beth Hart & Joe Bonamassy - [2018] - Black CoffeeNOWOŚCI : Martyna Jakubowicz - Zwykły Włóczęga (2018)Bluesdelta
  Aktualnie: "Sonny Terry&Brownie McGhee - Disc C 1941-1946 - Back Home Blues"
jazz
  Aktualnie: "M. Miller&K. Garrett&M. Petrucciani&B. Lagrne&L. White - Dreyfus Night in Paris - Tutu"
standard
  Aktualnie: "Duwayne Burnside&The Mississ - Live At The Mint - Hoochie Coochie Man"
soul
  Aktualnie: "Irma Thomas - True Believer - I`ll Be Satisfied"
bluesrock
  Aktualnie: "Neil Young&Pearl Jam - Mirror Ball [USA, Reprise, 9 45934-2] - Scenery"
polskiblues
  Aktualnie: "Pawel Szymanski - Uroda Zdarzen - Okno"
 
  menu  
aktualności
artykuły
download
festiwale
forum
From Memphis to Norfolk
galeria
koncerty
kontakt
linki nadesłane
o Radio Derf
reklama w Radio Derf
reportaże i wywiady
transmisje live
 
  reklama  
 
  partnerzy  
 
  odwiedzający  
 Wizyty:
start: 2007-07-03
 [2901638]  Wizyt łącznie
 [2172]  Wizyt dzisiaj
 
  reklama  
 
  reklama  
 
  statystyki  
 [272]  Zarejestrowanych użytkowników
 [0]  Zalogowanych

 [899]  Aktualności

 [7]  Koncertów
 [0]  Nieopublikowanych
 [7]  Archiwalnych

 [93]  Galerii

 [21]  Linków

 [0]  Postów RD

 [55]  Reportaży/Relacji

 [3]  Forum

 [120]  Tematów forum

 [2449]  Postów forum
 
  artykuły  
<< (1 dokumentów/strona 1 z 1/dokumenty 1-1) >>
NA ANTENIE RADIA DERF: WILLIE JAMES FOSTER  
Autor: administrator, 2009-09-15 19:42:34
NA ANTENIE RADIA DERF: WILLIE JAMES FOSTER

Willie James Foster, znany w rodzinnym Greenville, jako ''ojciec chrzestny bluesa'', mawia o sobie, że jest przesiąknięty bluesem od stóp do po końce włosów na głowie.
Willie przyszedł na świat 19 września 1921 roku, na polu bawełny cztery mile od Leland, Mississippi. Jego matka zbierała właśnie bawełnę i kiedy powiła synka, zawinęła go w worek po bawełnie. Po tym ciężkim porodzie nie mogła mieć więcej dzieci. Rodzice Williego byli dzierżawcami i zarabiali ok , stu dolarów na rok. Willie od piątego roku życia grał na drumli i diddley bow. Pierwszą harmonijkę kupił w wieku siedmiu lat za 25 centów, jakie zarobił przez dwa tygodnie nosząc wodę na pola. Byli tak biedni, że często zamiast butów nogi obwiązywał workami. Nie miał rodzeństwa, więc to na jego barki spadła cała praca na farmie, pracował w polu od siódmego do siedemnastego roku życia. Do szkoły chodził tylko przez cztery lata i to tylko w dni kiedy padało i nie można było pracować w polu.

W 1938, kiedy Willie skończył siedemnaście lat wyemigrował na Północ do Chicago, gdzie aż do wybuchu wojny pracował w fabryce samochodów. Lata wojny spędził w Europie, w szeregach armii. Tam też po raz pierwszy występował przed publicznością w wojskowym klubie. Po wojnie mieszkał w Chicago i Detroit, a w końcu osiadł w St. Louis, gdzie sformował zespół 3W. Występowali początkowo na ulicach, pierwszy występ, za jaki im zapłacono odbył się w miejscowym sklepiku. Choć Willie widział występy Muddy'ego Watersa już w Mississippi, poznał go osobiście dopiero w 1953 roku w Chicago. Willie i jego zespół często towarzyszyli w trasach Muddy'emu.

Wrócił na Południe w 1963 roku, by zaopiekować się ojcem rannym w wypadku samochodowym. Pracował w Delcie i grywał w juke-jointach wokół Holly Ridge, Indianoli i Greenville. W latach 70-tych grywał regularnie z T-Model Fordem, Asie Paytonem i Frankiem Frostem. Póżniej sformował nowy skład The Rhytmn and Blues Upsetters.

W 1992 roku na zaproszenie Midge'a Marsdena, harmonijkarza z Nowej Zelandii, który przyjechał do Mississippi poszukując korzeni bluesa, wyjechał z jego zespołem koncertować za granicę. Nie widział wówczas nawet, gdzie leży Nowa Zelandia, sądził, że to jakieś miasto w Japonii. ''Midge powiedział, że chce zabrać mnie do siebie, ale to osiemnaście godzin drogi. Autem? Zapytałem. Nie, samolotem. Boże, nie wiedziałem, że świat jest taki ogromny – wspomniana Willie – widać Pan chciał poczekać, aż skończę siedemdziesiąt lat, zanim pokazał mi świat. Całe życie pragnąłem go poznać.

Na miejscu zachwycił się Maorysami ''Wyglądają jak biali – opowiada – ale są czarni, mają usta takie jak my. Wszyscy oni mają piękne, długie włosy, sam miałem takie, kiedy tam jechałem. Więc wszyscy oni zachwycali się moimi włosami''. Miejscowi go polubili i uczyli się od niego gry. Willie podziwiał też spokój i porządek panujący na Zielonej Wyspie. ''Nie uwierzycie, ale tam nawet policja chodzi bez broni, cicho, tam i spokojnie, nie tak, jak u nas. Tutaj boję się wyjść na mój własny ganek, kiedy nie mam przy sobie broni, żeby mnie kto nie zastrzelił''. Odtąd wraz z The Rhytmn and Blues Upsetters odbywał rokrocznie tournee po Europie i Stanach. Jeszcze w Nowej Zelandii zranił się odłamkiem muszli w nogę. Wdała się ciężka infekcja, która po trzech latach doprowadziła w końcu do amputacji nogi.

W 1993 ukazała się pierwsza płyta Williego ''At Home With The Blues'' wydana przez RMD, lokalną wytwórnię z Greenville. Rok później amputowano mu nogę i z powodu cukrzycy niemal całkowicie stracił wzrok, mimo to nadal wiele podróżował i koncertował. Oprócz ''At Home With The Blues'' Willie wydał do tej pory jeszcze trzy płyty: ''My Life'', ''I Found Joy'' i ostatnią ''Live At Airport Grocery'' (2000). Gra akustycznie w stylu bliższym Juniorowi Wellsowi, niż Little Walterowi. Śpiewa chropawym głosem, oszczędnie, ale wyraziście a jego muzyka głęboko osadzona jest w tradycji Delty.

Willie zmarł na atak serca we śnie, tuż po występie w Jackson, w stanie Tenessee, rankiem 20 maja 2001 roku. Miał 79 lat i poruszał się już wtedy na wózku. Pozostawił po sobie żonę i sześcioro dzieci.

by_ingeborg

http://www.mswritersandmusicians.com http://www.blues.co.nz
http://www.deltablues.net/
Foto: http://deltaboogie.com
Youtube: Willie J. Foster
 [0] komentarzy    skomentuj  
<< (1 dokumentów/strona 1 z 1/dokumenty 1-1) >>
 
  kalendarium  
Dziś jest: 2018-05-27
94 lat temu...
1924.05.27 W Clarksdale w stanie Missisipi urodził się Brother John Sellers, wokalista i gitarzysta bluesowy.

55 lat temu...
1963.05.27 Wytwórnia Columbia wydała album Boba Dylana ''The Freewheelin' Bob Dylan.
  
  szukaj  


[również w treści]
 
 
  logowanie  

Nie jesteś zalogowany/-a

login: 

hasło: 
Nie pamiętam hasła

Zarejestruj się

 
  reklama  
 
  najnowsze  
Powered by PHP, Copyright (c) 2007-2018 ..::bestyjek::..