reklama  
 
  play  
Sobota, 23 Września w Radio Derf
 Playlista   Pomoc   Parametry Play
Bluesdelta
Play
jazz
Play
standard
Play
soul
Play
bluesrock
Play
polskiblues
-=-=-=-=-=-                    FROM MEMPHIS TO NORFOLK – ZBIÓR ARTYKUŁÓW PRZEDSTAWIAJĄCYCH SYLWETKI WCZESNYCH BLUESMANÓW Z DELTY MISSISIPI, ZAPRASZAMY DO LEKTURY !!!                    -=-=-=-=-=-                    
  
NOWOŚCI, Serwer bluesrock: Doyle Bramhall II - [2016] - Rich ManRADIO DERF POLECA: Premiera płyty ``Koldfusion`` (Monomotiv + Aleksandra Siemieniuk)RADIO DERF POLECA: Hard Times - [2016] - SiedemNOWOŚCI, Serwer bluesrock: Tedeschi Trucks Band - [2016] - Let Me Get ByBluesdelta
  Aktualnie: "Robert Pete Williams - Angola Prisoners` Blues - I`m Lonesome Blues"
jazz
  Aktualnie: "Apostolis Anthimos - Days We Can`t Forget - Watermelon Man (Herbie Hancock)"
standard
  Aktualnie: "Cedell Davis - Feel Like Doin` Something Wrong - Green Onions"
soul
  Aktualnie: "Percy Sledge - Warm&Tender Soul - Try A Little Tenderness"
bluesrock
  Aktualnie: "Rolling Stones - Made in the Shade - Doo Doo Doo Doo Doo (Heartbreaker)"
polskiblues
  Aktualnie: "K 3 - 100% Biedy - Czy bdziesz ze mn dzi"
 
  menu  
aktualności
artykuły
download
festiwale
forum
From Memphis to Norfolk
galeria
koncerty
kontakt
linki nadesłane
o Radio Derf
reklama w Radio Derf
reportaże i wywiady
transmisje live
 
  reklama  
 
  partnerzy  
 
  reklama  
 
  odwiedzający  
 Wizyty:
start: 2007-07-03
 [2151573]  Wizyt łącznie
 [2503]  Wizyt dzisiaj
 
  reklama  
 
  reklama  
 
  statystyki  
 [271]  Zarejestrowanych użytkowników
 [1]  Zalogowanych

 [898]  Aktualności

 [7]  Koncertów
 [0]  Nieopublikowanych
 [7]  Archiwalnych

 [93]  Galerii

 [22]  Linków

 [0]  Postów RD

 [55]  Reportaży/Relacji

 [3]  Forum

 [120]  Tematów forum

 [2449]  Postów forum
 
  artykuły  
<< (1 dokumentów/strona 1 z 1/dokumenty 1-1) >>
JUNIOR JUKE JOINT  
Autor: administrator, 2009-09-15 19:44:00
JUNIOR JUKE JOINT

Junior Juke Joint to strona amerykańskiego kulturoznawcy Johna Lee Doughty Jr.
Junior urodził się w Tullos, w Luizjanie w 1942 roku. Trwał boom naftowy, w sąsiednich miastach obowiązywał zakaz handlu alkoholem, do miasteczka więc tłumnie ściągali spragnieni robotnicy z pól naftowych. Tullos miało trzy kościoły, trzynaście barów i tylko czterystu stałych mieszkańców. Dzieciństwo Junior spędził na farmie pradziadka, wiele czasu spędzając z czarnymi pracownikami tartaku swojego ojca. Po drugiej stronie drogi stał rozpadający się juke-joint z szafą grającą, którą Willie pokochał od pierwszego wejrzenia. Matka przynosiła z baru sterty starych płyt, wśród nich nagrania B.B. Kinga. Obaj jej synowie pokochali bluesa.

W juke-jointach jego rodzinnego miasta od frontu przyjmowano białych, z tyłu mieścił się zaś zwykle bar dla czarnych. Cienka drewniana ściana dzieliła dwa światy i dwie różne kultury. W każdej z sal stała szafa grająca z odmienną muzyką. Kiedy właściciel był w dobrym humorze, pozwalał chłopcu zaglądać do sali dla czarnych, gdzie z masywnej, migającej barwnymi światełkami szafy grającej dobiegały dźwięki bluesa. W 1956 roku wraz z pojawieniem się rock-and-rolla, czarna muzyka opuściła zaplecza barów, a wraz z nią z cienia zaczęli wychodzić czarni. Powoli kończyła się era segregacji, choć z ambon grzmiano, że ''muzyka czarnuchów zrujnuje moralnie amerykańską młodzież'', a czarni podejrzliwie przyglądali się jeszcze białym słuchających ich muzyki. Wkrótce potem przyjaciel z klasy dostał w spadku knajpę i siedemnastoletni Junior mógł do woli słuchać muzyki i opijać się piwem.
Później ojciec stracił majątek na kobiety i hazard i chłopcy musieli opuścić stary dom. Po latach wrócił w rodzinne strony, by otworzyć sklep monopolowy. Przez lata handlował z czarnymi z miast gdzie panowała prohibicja i słuchał z nimi bluesa. W latach 80-tych, kiedy okoliczne miasta i osady zaczęły rezygnować z prohibicji, Junior zbankrutował.

Stare juke-jointy zaczęły zamykać podwoje. Od właścicieli, całe lata pokątnie handlujących whisky, zaczęto żądać licencji na sprzedaż alkoholu, nakazano naprawiać zapadające się dachy i chwiejące schodki, zakazano mężczyznom załatwiać się na tyłach baru, właściciele mieli budować toalety i kuchnie, instalować klimatyzacje. Znikały charakterystyczne wahadłowe drzwi, przez które do wnętrza wpadały w letnie dni roje much. Żony nie mogły już gotować w domu i przynosić jedzenia klientom. Wielu bootlegerów przestało przemycać whisky, inni przerzucili się na handel kokainą.

Wraz z końcem boomu naftowego miasto zamarło, sklepy i bary opustoszały. Kiedy Junior stracił sklep i oszczędności w wieku 48 lat wstąpił na uniwersytet. Ukończył antropologię kulturową. W szpitalu, w którym dochodził do siebie po operacji serca, poznał starego bluesmana, który grał przed laty w jego ulubionym zespole. Odzyskał radość życia i postanowił poświęcić się bluesowi. Odtąd rok w rok przemierza Południe wysłużonym Bluesmobilem, prowadząc wywiady i dokumentując ginącą kulturę dorzecza Mississippi, przede wszystkim ukochane od dzieciństwa juke-jointy.

Jaka jest wg Juniora różnica pomiędzy juke-jointami a honky-tonkami? Jest ich kilka: kolor skóry bywalców, kolor skóry dziewcząt na reklamach piwa, muzyka dominująca w szafie grającej, cena piwa i obecność przemocy. W honky-tonkach gra się muzykę country dla białej publiczności, wiele się pije i jeszcze więcej bije, czarny, który tam wejdzie nawet dziś ryzykuje życiem. Do juke-jointów ściągają czarni ubrani w odświętne stroje, kobiety w kolorowych sukniach, obwieszone błyskotkami i mężczyźni w niedzielnych garniturach. W grającej szafie dominuje blues. Sprzedaje się tu fast-foody, bo wielu klientów wciąż jeszcze nie ma aut i nie może wracając do domu wstąpić do przydrożnego baru.

Wiele jeszcze w Delcie takich fascynujących miejsc, w których czas się zatrzymał i wciąż usłyszeć można starego, dobrego bluesa. Wyglądają skromnie. Pojawienie się w juke-joincie białego nadal jest szokiem, zaglądają tu tylko ludzie szeryfa. To parterowe podłużne budynki, kryte blaszanym dachem, z klepiskiem od frontu i otwartymi na oścież drzwiami. Wewnątrz grająca szafa, stół bilardowy, kilka flipperów, zniszczone stoliki i wyposażenie nie lepsze niż w polskiej prowincjonalnej klubokawiarni. W takich właśnie miejscach grali Elmore James i Muddy Waters. W szafie grającej nadal odnaleźć można płyty Johna Lee Hookera, Howlin'Wolfa i Alberta Kinga. Szafy stoją tak nie ruszone od lat 60-tych, przypominając wehikuły czasu, w których zachowały się unikatowe kolekcje płyt. Młodzi ludzie wciąż grają tu bluesa, a na werandach przesiadują czarni w każdym wieku.

Na stronie zaleźć można nie tylko opisy fascynujących spotkań z bluesmanami Delty, ale i wiele fotografii współczesnej Delty. Relacje są co prawda dość długie, bardziej przystępne mogą więc okazać się ich skróty, ale wiele mówią o życiu we w Mississippi. Część z nic, dzięki uprzejmości Juniora, z którym się skonstatowałam postaramy się przedstawić na stronie radia.

by_ingeborg

http://www.deltablues.net
 [0] komentarzy    skomentuj  
<< (1 dokumentów/strona 1 z 1/dokumenty 1-1) >>
 
  kalendarium  
Dziś jest: 2017-09-23
110 lat temu...
1907.09.23 W Chicago ur. się Albert Ammons, znany pianista boogie woogie, współtwórca tego stylu. Zmarł 5.12.1949 r.

96 lat temu...
1921.09.23 w Raines w Tennessee ur. się Joe Hill Louis, (Lester Hill), harmonijkarz, wokalista i gitarzysta, jeden z najbardziej znanych ''one-man bandów'' lat 50-tych. Zmarł 5.08.1957 r.

90 lat temu...
1927.09.23 W Shreveport w Luizjanie ur. się Mighty Joe Young, jeden z najlepszych gitarzystów chicagowskiego bluesa.

87 lat temu...
1930.09.23 W Albany w Georgii ur.się Ray Charles, genialny ociemniały wokalista i pianista, prekursor soulu. Zmarł 10.06.2004 r.
raycharles.com/

82 lat temu...
1935.09.23 W Minter City w Missisipi ur. się Fenton Robinson, jeden z czołowych gitarzystów chicagowskiego bluesa. Zmarł 25.11. 1997 r.

78 lat temu...
1939.09.23 w Ozark w Arkansas ur. się Roy Buchanan, pionier Telecastera, znakomity gitarzysta. Zm. 14.08.1988.

11 lat temu...
2006.09.23 w Fairfax w Wirginii zmarła Etta Baker, country bluesowa śpiewaczka i gitarzystka, kultywująca tradycje piedmonckiego bluesa. Przeżyła 93 lata.

22 lat temu...
1995.09.23 w Memphis zmarł Booker T. Laury, utalentowany wokalista i pianista boogie-woogie, bluesa, gospel i jazzu, jedna z najbarwniejszych postaci Beale Street.

10 lat temu...
2007.09.23 w Austin zmarł 49-letni Gary Primich, harmonijkarz, gitarzysta i wokalista, współzałożyciel Mannish Boys. Współpracował z Marcią Ball, Ruthie Foster i Jimmiem Vaughanem. Zmarł z powodu przedawkowania heroiny.
  
  szukaj  


[również w treści]
 
 
  logowanie  

Nie jesteś zalogowany/-a

login: 

hasło: 
Nie pamiętam hasła

Zarejestruj się

 
  reklama  
 
  najnowsze  
 2017-09-17 21:38:39
  Z RODZINĄ NA RAWA BLUES FESTIVAL
 2017-09-17 21:32:30
  TRAFILIŚMY NA BRYLANT, KTÓRY NAZYWA SIĘ MARCUS KING
 2017-09-07 10:52:48
  ZAWODNIK MMA NA RAWA BLUES FESTIVAL!
Powered by PHP, Copyright (c) 2007-2017 ..::bestyjek::..