reklama  
 
  play  
Niedziela, 27 Maja w Radio Derf
 Playlista   Pomoc   Parametry Play
Bluesdelta
Play
jazz
Play
standard
Play
soul
Play
bluesrock
Play
polskiblues
-=-=-=-=-=-                    FROM MEMPHIS TO NORFOLK – ZBIÓR ARTYKUŁÓW PRZEDSTAWIAJĄCYCH SYLWETKI WCZESNYCH BLUESMANÓW Z DELTY MISSISIPI, ZAPRASZAMY DO LEKTURY !!!                    -=-=-=-=-=-                    
  
NOWOŚCI : Joe Bonamassa - British Blues Explosion Live (2018)NOWOŚCI : Chick Corea - [2018] - Chinese ButterflyNOWOŚCI : Beth Hart & Joe Bonamassy - [2018] - Black CoffeeNOWOŚCI : Martyna Jakubowicz - Zwykły Włóczęga (2018)Bluesdelta
  Aktualnie: "Sonny Terry&Brownie McGhee - Disc C 1941-1946 - Back Home Blues"
jazz
  Aktualnie: "M. Miller&K. Garrett&M. Petrucciani&B. Lagrne&L. White - Dreyfus Night in Paris - Tutu"
standard
  Aktualnie: "Duwayne Burnside&The Mississ - Live At The Mint - Hoochie Coochie Man"
soul
  Aktualnie: "Irma Thomas - True Believer - I`ll Be Satisfied"
bluesrock
  Aktualnie: "Neil Young&Pearl Jam - Mirror Ball [USA, Reprise, 9 45934-2] - Scenery"
polskiblues
  Aktualnie: "Elzbieta Mielczarek - Blues koncert - Wielkie Kolo"
 
  menu  
aktualności
artykuły
download
festiwale
forum
From Memphis to Norfolk
galeria
koncerty
kontakt
linki nadesłane
o Radio Derf
reklama w Radio Derf
reportaże i wywiady
transmisje live
 
  reklama  
 
  partnerzy  
 
  odwiedzający  
 Wizyty:
start: 2007-07-03
 [2901637]  Wizyt łącznie
 [2171]  Wizyt dzisiaj
 
  reklama  
 
  reklama  
 
  statystyki  
 [272]  Zarejestrowanych użytkowników
 [0]  Zalogowanych

 [899]  Aktualności

 [7]  Koncertów
 [0]  Nieopublikowanych
 [7]  Archiwalnych

 [93]  Galerii

 [21]  Linków

 [0]  Postów RD

 [55]  Reportaży/Relacji

 [3]  Forum

 [120]  Tematów forum

 [2449]  Postów forum
 
  artykuły  
<< (1 dokumentów/strona 1 z 1/dokumenty 1-1) >>
NA ANTENIE RADIA DERF: HEZEKIAH AND THE HOUSE ROCKERS  
Autor: administrator, 2009-09-15 19:45:09
NA ANTENIE RADIA DERF: HEZEKIAH AND THE HOUSE ROCKERS

''Hezekiah and the House Rockers'' to trio z Natchez w stanie Mississippi, znane z niezwykle ciekawego instrumentarium i surowego, głośnego, pełnego energii down-town bluesa. Dziś zespół już nie istnieje, a jego lider, Hezekiah Early, występuje w duecie z Elmo Williamsem, gitarzystą elektrycznym i przyjacielem z rodzinnego miasta.
Blues z rejonu Natchez różni się od klasycznego bluesa Delty, blisko stąd już do połozonego w dole rzeki Nowego Orleanu. W utworach ''Hezekiah and the House Rockers'', można usłyszeć niemal niespotykany w bluesie Delty puzon. Muzyka tria z Natchez przywołuje wspomnienia The Rebirth Brass Band, znaleźć w niej można echa silnie osadzonych w bluesowo-jazzowej tradycji składów nowoorleańskich, w którym perkusja towarzyszyła instrumentom dętym, pobrzmiewa w niej również funk.

Lider zespołu, Hezekiah Early, gra na harmonijce w stylu bliskim country-bluesowi Sonny'ego Terry, akompaniując sobie równocześnie na perkusji. W ''Hezekiah and the House Rockers'' Hezekiahowi towarzyszyli basista James Baker oraz puzonista i wokalista Leon ''Pee Wee'' Whitaker.

Hezekiah przyszedł na świat 7 października 1934 roku w Anna's Bottom, na farmie na północ od Natchez. Wychował się w otoczeniu pełnym muzyki. Muzyka rozbrzmiewała w kościele, na piknikach i wiejskich zabawach, towarzyszyła zbieraczom bawełny i robotnikom kolejowym. Ojciec chłopca był utalentowanym gitarzystą, zginął jednak pod kołami samochodu, zanim zdążył przekazać wiedzę synowi. Wkrótce potem dziesięcioletni Hezekiah zaczął grać na perkusji, dręcząc rodzinę waleniem w puszki i wiadra, sięgnął też po poręczną i tanią harmonijkę. Nie minęło wiele czasu, a zarabiał już miedziaki przygrywając w sobotnie popołudnia przed sklepem, w którym kiedyś pomagał jego ojciec. Tam właśnie usłyszał go ''Papa George'' Lightfoot, miejscowy mistrz harmonijki. Wziął on chłopca pod swoje skrzydła. Papa George był świetnym harmonijkarzem, nie zachowało się jednak żadne jego nagranie, zmarł bowiem zanim zdążył nagrać choćby jedną płytę. Jego gra przetrwała jedynie w muzyce Hezekiaha.

Były lata 70-te, do Natchez przyjechał Muhammed Ali wraz z ekipą filmową, poszukując harmonijkarza który zagrałby w filmie Freedom Road. Ali zachwycił się muzyką Hezekiaha i zaangażował go do filmu. Hezekiah miał już w tym okresie własny skład. Porzucił harmonijkę, zbytnio bowiem pociągała go gra na perkusji. Dzięki namowom Alego wrócił do gry, żeby jednak nie rezygnować z ukochanej perkusji zaczął przyklejać harmonijkę taśmą do mikrofonu. Czasy się zmieniały, zmieniała się i publiczność. ''Dawniej bałem się o nasze instrumenty – wspomina Hezekiah – ludzie tłukli się tak, że gitary i bębny szły w drzazgi. Trzeba było cholernie się starać, żeby cię słuchali i przestali się prać. Kiedyś oberwałem mikrofonem w twarz tak, że połamało mi przednie zęby''.

W 1990 roku ukazał się w wytwórni High Water pierwszy album zespołu: ''Hezekiah and the House Rockers'' wydany po raz pierwszy na winylu w 1983 roku. Wzbudził on zainteresowanie krytyków unikalnym splotem brzmienia harmonijki i puzonu, uzupełniających się w solówkach. Na płycie obecne są także solowe popisy Hezekiaha: ''Hezekiah's Boogie'', czy ''Harmonica Shuffle'' i oryginalne aranżacje klasycznych ''Baby What You Want Me to Do'', czy ''When the Saints Go Marching In''. Brzmienie zespołu ceniono wysoko, nie przekładało się to jednak na sukcesy finansowe. Hezekiah pracujący w dzień na budowie, musiał sam kupować i naprawiać wszystkie instrumenty poza puzonem Pee Wee, w końcu więc zrezygnowany rozwiązał zespół i związał się z Elmo Williamsem. W nowym składzie nagrał dotąd dwie płyty ''Takes One to Know One (1998) i ''American Made'' (2008).

Elmo Williams urodził się 6 lutego 1933 roku w Natchez. Jego ojciec był utalentowanym muzykiem, cała niemal rodzina grała lub śpiewała, kiedy jednak młody Elmo poprosił ojca o lekcje gry na gitarze, spotkał się z bezlitosną odmową ''Słuchaj no, kiedy ja byłem mały, błagałem, żeby ktoś pokazał mi jak grać. Ale nikt mi nie pomógł. Więc i ty nie doczekasz się żadnych lekcji. Chcesz grać? Sam się naucz.'' Elmo uczył się, podglądając, jak grają dorośli, pożyczał każdą gitarę, jaka mu wpadła w ręce, wymyślał własne chwyty. Kiedy dorósł, ożenił się i znalazł zajęcie w piekarni, pracował przy budowie dróg i we młynie, prowadził ciężarówkę. We dnie pracował, a nocami grał na gitarze. W sobotnie wieczory wymykał się z domu, by grać w Haney's Big House w Ferriday w Luizjanie, prowincjonalnym miasteczku na drugim brzegu rzeki, w którym zaczynał karierę Jerry Lee Lewis. Miejscowy Rhythm Club, w którym czarna publiczność słuchała chicagowskiego bluesa spłonął do cna w latach 40-tych, o czym śpiewa w ''The Natchez Burnin''' Howlin' Wolf.

Lata mijają, a siedemdziesięcioletni Elmo wciąż wpada w kłopoty. Gra przychodzi mu łatwo, gorzej z respektowaniem prawa, jeśli więc nie gra na gitarze lub nie modli się w kościele, znaleźć go można najczęściej w miejscowym areszcie.

Choć dopiero niedawno zespół zaczął nagrywać i koncertować, Elmo i Hezekiah to rdzenni mieszkańcy Południa, wychowani w bluesowej tradycji. Ich muzyka ukazuje drogi, jakimi ewoluuje blues Mississippi, nie tknięty wpływami muzyki wielkich miast Północy. ''Kiedy gram, wracam do przeszłości – wspomina Williams – widać to na mojej twarzy i w moich ruchach. Wracają dawne, dobre lata''.

by_ingeborg

http://www.fatpossum.com http://www.phoenixnewtimes.com/
 [0] komentarzy    skomentuj  
<< (1 dokumentów/strona 1 z 1/dokumenty 1-1) >>
 
  kalendarium  
Dziś jest: 2018-05-27
94 lat temu...
1924.05.27 W Clarksdale w stanie Missisipi urodził się Brother John Sellers, wokalista i gitarzysta bluesowy.

55 lat temu...
1963.05.27 Wytwórnia Columbia wydała album Boba Dylana ''The Freewheelin' Bob Dylan.
  
  szukaj  


[również w treści]
 
 
  logowanie  

Nie jesteś zalogowany/-a

login: 

hasło: 
Nie pamiętam hasła

Zarejestruj się

 
  reklama  
 
  najnowsze  
Powered by PHP, Copyright (c) 2007-2018 ..::bestyjek::..