reklama  
 
  play  
Niedziela, 4 Czerwca w Radio Derf
 Playlista   Pomoc   Parametry Play
Bluesdelta
Play
Jazz
Play
Blues Standards
Play
Soul
Play
Bluesrock
Play
Polski blues
-=-=-=-=-=-                    FROM MEMPHIS TO NORFOLK – ZBIÓR ARTYKUŁÓW PRZEDSTAWIAJĄCYCH SYLWETKI WCZESNYCH BLUESMANÓW Z DELTY MISSISIPI, ZAPRASZAMY DO LEKTURY !!!                    -=-=-=-=-=-                    
  
NOWOŚĆ : The Brothers - March 10, 2020 Madison Square Garden (Live) (2021) 4 CDNOWOŚĆ : Buddy Guy - [2022] - The Blues Don`t LieNOWOŚĆ : Buddy Guy - [2022] - The Blues Don`t LieBluesdelta
  Aktualnie: "Charley Jordan - Complete Recorded Work Vol. 2, 1931-34 - Bottle Passing Blues"
Jazz
  Aktualnie: "Miles Davis&Thelonius Monk - Miles Davis&Thelonius Monk - Live at Newport Disk 2 - Light Blue"
Blues Standards
  Aktualnie: "John Primer - Its A Blues Life - Give Me Back My Wig"
Soul
  Aktualnie: "Irma Thomas - Live! Simply the Best - Breakaway"
Bluesrock
  Aktualnie: "Kenny Wayne Shepherd Band - How I Go - The Wire"
Polski blues
  Aktualnie: "Pawel Kukiz I Darek Kozakiewicz - W Holdzie Tadeuszowi Nalepie - Oni Zaraz Przyjda Tu"
 
  menu  
aktualności
artykuły
download
festiwale
forum
From Memphis to Norfolk
galeria
koncerty
kontakt
linki nadesłane
o Radio Derf
reklama w Radio Derf
reportaże i wywiady
transmisje live
 
  reklama  
 
  partnerzy  
 
  odwiedzający  
 Wizyty:
start: 2007-07-03
 [9808933]  Wizyt łącznie
 [645]  Wizyt dzisiaj
 
  reklama  
 
  reklama  
 
  statystyki  
 [287]  Zarejestrowanych użytkowników
 [1]  Zalogowanych

 [921]  Aktualności

 [7]  Koncertów
 [0]  Nieopublikowanych
 [7]  Archiwalnych

 [93]  Galerii

 [18]  Linków

 [0]  Postów RD

 [55]  Reportaży/Relacji

 [3]  Forum

 [120]  Tematów forum

 [2449]  Postów forum
 
  artykuły  
<< (1 dokumentów/strona 1 z 1/dokumenty 1-1) >>
NA ANTENIE RADIA DERF: OTHA TURNER  
Autor: administrator, 2009-09-15 20:20:48
NA ANTENIE RADIA DERF: OTHA TURNER

Otha (Othar) Turner, jeden w bohaterów filmu Scorsese „Feeling Like Goin’ Home”, mistrz prebluesowej muzyki fife-and-drum i Mississippi Hill Country bluesa, większość swojego życia spędził na farmie w Jackson County na północy Mississippi.

Urodził się w 2 czerwca 1907 roku w rodzinnie drobnych dzierżawców, na farmie na wschód od Canton w Jackson County w stanie Mississippi. Jego ojciec wkrótce po urodzeniu Othy porzucił rodzinę. Otha dorastał pomagając matce w polu i opiekując rodzeństwem. Od wczesnego dzieciństwa zbierał bawełnę i uprawiał rolę. Jego muzyczne zdolności ujawniły się już w dzieciństwie, jako chłopiec grał na blaszanej wannie, harmonijce i domowej roboty perkusji. Sam nauczył się też wyrabiać flety i grać na nich. Ćwiczył pod nieobecność matki, która nie pochwalała takiego tracenia czasu, w deszczowe dni wolne od pracy w polu. Doskonalił się pod kierunkiem sąsiada - flecisty R.E. Williamsa, który dał chłopcu jego pierwszy flet. Matka złamała go rozgniewana, ale Otha potrafił już sam odtworzyć instrument z pamięci.

Zadebiutował na miejscowych piknikach, gdzie daniom w grillowanej wieprzowiny i koźliny towarzyszył blues i miejscowa muzyka fife-and-drum. Nie zarabiał wiele, ale składając grosz do grosza po latach kupił własną farmę w Gravel Springs, pomiędzy Como a Senatobią w Mississippi, gdzie wraz z żoną wychował czworo dzieci. Uprawiał arbuzy, groch i kukurydzę, hodował wieprze, bydło i konie. Wieczorem po pracy zapraszał rodzinę i znajomych i do późna grał z nimi na ganku. Z czasem na podwórze Othy zaczęły przybywać procesje bluesmanów z wszystkich zakątków świata. Otha nie tylko koncertował, ale i uczył wyrabiania fletów i muzyki fife-and-drum, której czterystu letnia tradycja niemal zaginęła w Mississippi . Swoje robił z trzciny rosnącej na tyłach domu, tnąc ją na kawałki i wypalając w niej otwory rozgrzanym prętem.

Grał na domowej roboty trzcinowym lub drewnianym flecie i w wieku 94 lat był najstarszym i najprawdopodobniej ostatnim afroamerykańskim flecistą Ameryki. Do końca życia występował i prowadził Rising Star Fife and Drum Corps, jedyny zespół fife-and-drums, jaki pozostał w Mississippi. Grała w nim jego córka Bernice, wnukowie i siostrzeńcy oraz utalentowana wnuczka Othy - nastoletnia Shardé Thomas. Tradycje gatunku sięgają odległych czasów niewolnictwa, brzmią w nich dawne rytmy Afryki, korzysta się też instrumentów żywcem przeniesionych z Czarnego Lądu. Wpływ na nie miała także wojskowa muzyka ery Wojny Secesyjnej, podczas której wojskom Północy towarzyszyły czarne zespoły flecistów i werblistów. W XX wieku muzyka ta zaczęła zamierać, dziś usłyszeć ją można już niemal wyłącznie w wiejskich rejonach Północnego Mississippi. Starzy mistrzowie w rodzaju przyjaciół i uczniów Othy, Sida Hemphilla a Napoleona Stricklanda, odeszli już jednak z tego świata, a niewielu młodych kontynuuje ich tradycje. Jessie Mae Hemphill, wnuczka Sida i dziedziczka jego spuścizny muzycznej zaprzestała niedawno występów po przeżytym ataku serca.

W latach 50-tych Otha był o krok od sławy, do jego domu zapukał bowiem Alan Lomax, poszukujący w tej okolicy Mississippi Freda McDowella. Lomax nie zorientował się jednak, że stary mężczyzna, z jakim rozmawia, sam jest mistrzem zamierającego i cennego gatunku muzyki. Dopiero dziesięć lat później po raz pierwszy nagrano Othę podczas badań terenowych w okolicach Senatobii. Jego uwory znalazły się na płycie ''Traveling Through The Jungle: Fife And Drum Bands Of The Deep South'' wydanej przez George’a Mitchella w 1969 i ''Mississippi Delta Blues Jam In Memphis''(Arhoolie). David Evans nagrywał Othę dla Biblioteki Kongresu w 1969, a w 1978 wrócił też do niego sam Alan Lomax, gromadzący materiału do filmu ''Land Where The Blues Began.''. Dzięki tym nagraniom imię Othy zaczęło być znane w kręgach bluesowych i folkowych, a jego zespół zaczęto zapraszać na festiwale i koncerty. Światową sławę Otha Turner zdobył w latach 90-tych, a więc już po osiemdziesiątce, kiedy odkrył go młody gitarzysta slide Luther Dickinson, syn znanego muzyka i producenta z Memphis Jima Dickinsona i członek North Mississippi All-Stars.

Luther usłyszał podobno Othę po raz pierwszy w telewizji we wczesnym dzieciństwie i zafascynowany jego grą postanowił zostać muzykiem. W dojrzałym wieku zachwycił się archaiczną muzyką Othy, zaprosił go w trasę i nagrał wiele z jego utworów. Ukazały się one na płycie „Othar Turner and His Rising Star Fife & Drum Band Field Recordings from Gravel Springs” (Shangri-La Records), która weszła do pierwszej dziesiątki alternatywnych utworów magazynu Rolling Stone. Wyprodukował też kolejną płytę dziewięćdziesięcioletniego wówczas Othy - “Everybody’s Hollerin’ Goat” (Birdman Records, 1998), kolecję nagrań terenowych z lat 1993-1998 i jeden z pięciu bluesowych albumów dekady wg „Rolling Stone”. Tytuł albumu pochodzi od kozy, jaką Otha corocznie zarzyna i piecze na swoich sławnych piknikach w Święto Pracy.

Rok później ukazała się kompilacja „Otha Turner and the Afrossippi Allstars: From Senegal to Senatobia”, na której unikatową muzykę fife and drum Othy Turnera zestawiono z rdzenną muzyką afrykańską, senegalskimi bębnami, lutnią kora i gitarą slide. Na sesję zaproszono perkusistów z Senegalu, by towarzyszyli zespołowi Turnera. Otha wystąpił też w serii „The Blues” Martina Scorsese i nagrał muzykę do jego filmu „Gangi Nowego Jorku”. Trudno wymienić wszystkie nagrody, jakie zdobył Otha, określany w Ameryce mianem „żywej legendy” – odznaczono go m.in. National Endowment for the Arts Heritage, najwyższym odznaczeniem, jakie otrzymać może wykonawca muzyki tradycyjnej i Smithsonian Lifetime Achievement Award, a jego zespół występował na wszystkich czołowych festiwalach Ameryki. Otha występuje na scenie w spłowiałych farmerkach i baseballowej czapce, takich samych jakie nosi na farmie.

Otha Turner zmarł 26 lutego 2003 roku w wieku 94 lat na rodzinnej farmie w Gravel Springs. Tego samego dnia zmarła w hospicjum na raka jego 48-letnia utalentowana córka Bernice. Nie udało im się ukończyć pracy nad ostatnią, trzecią płytą „From Memphis To Mali” (Rounder)– nagrania dla Corey’a Harrisa dokończyła wnuczka Othy, trzynastoletnia Sharde Thomas. Dziś to ona prowadzi zespół dziadka The Rising Star Fife and Drum Band, grając na trzcinowym flecie i śpiewając wysokim, zaskakująco dojrzałym głosem.

Dalej też, co roku 28 sierpnia odbywają się na farmie Turnerów pikniki, które zapoczątkował Otha. Piecze się barbecue, pije miejscowe piwo i słucha muzyki. Do Senatobii przyjeżdżają: T-Model Ford, RL Burnside, Sam Carr, ''Big Jack'' Johnson, Kenny Brown, Robert Belfour, Terry ''Harmonica'' Bean, Cedric & Duwayne Burnside, Kenny Kimbrough, ''Slick'' Ballinger, Steve ''Lightnin’'' Malcolm, Blind Mississippi Morris, Big Daddy, The North Mississippi Allstars, Blue Mother Tupelo i rzecz jasna sama Sharde Thomas z The Rising Star Fife & Drum Band.

by_ingeborg

http://www.othaturner.com
http://www.cascadeblues.org
foto:by Bill Steber a href=http://www.aliciapatterson.org
 [0] komentarzy    skomentuj  
<< (1 dokumentów/strona 1 z 1/dokumenty 1-1) >>
 
  kalendarium  
Dziś jest: 2023-06-04
 
  reklama  
 
  szukaj  


[również w treści]
 
 
  logowanie  

Nie jesteś zalogowany/-a

login: 

hasło: 
Nie pamiętam hasła

Zarejestruj się

 
  reklama  
 
  najnowsze  
Powered by PHP, Copyright (c) 2007-2023 ..::bestyjek::..