reklama  
 
  play  
Środa, 21 Marca w Radio Derf
 Playlista   Pomoc   Parametry Play
Bluesdelta
Play
jazz
Play
standard
Play
soul
Play
bluesrock
Play
polskiblues
-=-=-=-=-=-                    FROM MEMPHIS TO NORFOLK – ZBIÓR ARTYKUŁÓW PRZEDSTAWIAJĄCYCH SYLWETKI WCZESNYCH BLUESMANÓW Z DELTY MISSISIPI, ZAPRASZAMY DO LEKTURY !!!                    -=-=-=-=-=-                    
  
NOWOŚCI : Blues Bazar - [2017] - Droga PlytaNOWOŚCI : Chick Corea - [2018] - Chinese ButterflyNOWOŚCI : Beth Hart & Joe Bonamassy - [2018] - Black CoffeeNOWOŚCI : Gregg Allman - [2017] - Southern BloodBluesdelta
  Aktualnie: "sonny terry - sonny is king 1960 - 09 - bad luck"
jazz
  Aktualnie: "Michel Petrucciani - Concerts Indits (Trio) - Les Grelots"
standard
  Aktualnie: "Muddy Waters - The Blues Guitar Box Set Cd1 - Who`s Gonna Be Your Sweet Man"
soul
  Aktualnie: "Little Milton - Walkin` The Back Streets - Somebody`s Tears"
bluesrock
  Aktualnie: "The Allman Brothers Band - Instant Live The Fox Box Set - Hoochie Coochie Man"
polskiblues
  Aktualnie: "Jan `Kyks` Skrzek - Bo takie sa dziewczyny - Obiecali a nie dali"
 
  menu  
aktualności
artykuły
download
festiwale
forum
From Memphis to Norfolk
galeria
koncerty
kontakt
linki nadesłane
o Radio Derf
reklama w Radio Derf
reportaże i wywiady
transmisje live
 
  reklama  
 
  partnerzy  
 
  odwiedzający  
 Wizyty:
start: 2007-07-03
 [2679122]  Wizyt łącznie
 [791]  Wizyt dzisiaj
 
  reklama  
 
  reklama  
 
  statystyki  
 [272]  Zarejestrowanych użytkowników
 [0]  Zalogowanych

 [899]  Aktualności

 [7]  Koncertów
 [0]  Nieopublikowanych
 [7]  Archiwalnych

 [93]  Galerii

 [21]  Linków

 [0]  Postów RD

 [55]  Reportaży/Relacji

 [3]  Forum

 [120]  Tematów forum

 [2449]  Postów forum
 
  artykuły  
<< (1 dokumentów/strona 1 z 1/dokumenty 1-1) >>
CEDELL DAVIS  
Autor: administrator, 2009-09-15 21:06:06
NA ANTENIE RADIA DERF: CEDELL DAVIS

Ellis CeDell Davis urodził się 9 czerwca 1927 roku w Helena w stanie Arkansas, kwitnącym porcie rzecznym nad Mississippi, gdzie cumowały statki z samego Nowego Orleanu. Jego rodzina pracowała na plantacji. Dorastał wędrując pomiędzy Helena, gdzie jego matka, kucharka w domu białych, słynęła jako uzdrowicielka, a domem brata na plantacji E.M. Hooda, osiem mil na południe od Tunica. Od dzieciństwa fascynowała go muzyka. Razem z kolegą ze szkoły, Isaiahem Rossem (znanym później jako Dr. Ross, mistrz harmonijki) uczył się gry na harmonijce i diddley bow, który zastępował mu gitarę.

W wieku dziewięciu lat CeDell ciężko zachorował na polio i stracił częściowo władzę w rękach. Po dwóch latach w szpitalu wrócił do domu i pod okiem matki krok po kroku uczył się znów grać. „Zajęło mi to trzy lata – wspomina – byłem praworęczny, ale ponieważ nie mogłem już używać prawej dłoni, musiałem odwrócić gitarę i nauczyć się grać sprawniejszą lewą ręką. Matka znalazła dla mnie nóż kuchenny z kompletu srebrnych sztućców, gra slidem zastąpiła mi niesprawne palce.” Takie były początki unikalnego stylu CeDella. Gra we własnym stroju, odmiennym od powszechnie znanych i w pierwszym momencie trudnym do zaakceptowania dla słuchaczy, przyciskając struny trzonkiem noża i wydobywając z nich niecodzienne brzmienie.

Poruszając się o kulach, czternastoletni CeDell zaczął występować na ulicach i w juke-jointach Delty. Słynął z wielkiego spokoju ducha, którym koił agresję otoczenia i fenomenalnej pamięci, dzięki której był w stanie latami przechowywać w pamięci zasłyszane wątki i własne kompozycje. Na jego muzykę wpływ miał blues Roberta Lockwooda, Sonny Boy'a Williamsona II, Roosevelta Sykesa - muzyków którzy w latach 40-tych rezydowali w Helena.

Przez lata CeDell grał z wieloma gwiazdami bluesa. Najdłużej z Robertem Nighthawkiem, uważanym za najznamienitszego gitarzystę slide’owego Delty. Grali razem w latach 1953-63, występowali w King Biscuit Time w radiu KFFA, a CeDell miał okazję poznać czołowych muzyków przybywających do Helena - Big Joe Williamsa, Charliego Jordana, czy J.D. ''Jelly Jaw'' Shorta. W 1957 roku CeDell został w St. Louis ciężko ranny - podczas bójki w knajpie brutalnie stłumionej przez policję stratował go uciekający tłum. Przedtem mógł przynajmniej poruszać się o kulach, jego nogi połamano jednak w tak wielu miejscach, że odtąd przemieszczał się jedynie na wózku.

Po wypadku CeDell grał jeszcze kilka lat z Nighthawkiem, Frostem i Samem Carem. W 1961 roku wrócił do rodzinnej Helena, wkrótce jednak zapewnił sobie razem z Nighthawkiem stały angaż w klubie Jack Rabbit w Pine Bluff, w Arkansas, gdzie mieszka do dziś. Jak wspominał w wywiadzie, mimo kalectwa był kilka razy żonaty i dochował się trojga dzieci.

Pierwsze utwory CeDella nagrano dopiero pod koniec lat 70-tych. Weszły one w skład kompilacji ''Keep It to Yourself: Arkansas Blues'' (Rooster, 1983, Stackhouse 2006). W latach 80-tych Cedell zaprzyjaźnił się z muzykiem i publicystą bluesowym Robertem Palmerem, który wypromował go w swej książce ''Deep Blues'', wyprodukował pierwszą płytę solową CeDella i pomógł mu zająć należne miejsce na światowej scenie.

Obecnie CeDell pracuje dla Fat Possum. Tam właśnie ukazała się w 1994 pierwsza i najbardziej ceniona solowa płyta CeDella “Feel Like Doin' Something Wrong”, wyprodukowana przez Roberta Palmera. W 1995 wydano “The Best Of CeDell Davis”, a trzy lata później Horror of It All. Później CeDell na kilka lat wycofał się ze studia, poświęcając się pisaniu i występom. Powrócił do wytwórni w 2002 roku, wydając ”When Lightnin' Struck the Pine” z rockowymi kapelami R.E.M. i The Screaming Trees. Nagrywał zresztą z przedstawicielami wielu stylów, między innymi z samym Ornette Colemanem i Brucem Hamptonem. W 2004 roku otrzymał nagrodę za całokształt twórczości Delta Cultural Center.

Jego gra uważana jest za trudną – wątpliwości krytyków budzi jego wyczucie rytmu, struktury i time’u i atonalne brzmienia. A jednak to właśnie on należy do muzyków, którzy sprawili, że wiejski blues Południa wkroczył w wieku XXI.

by_ingeborg

http://www.fatpossum.com
http://www.encyclopediaofarkansas.net
 [0] komentarzy    skomentuj  
<< (1 dokumentów/strona 1 z 1/dokumenty 1-1) >>
 
  kalendarium  
Dziś jest: 2018-03-21
116 lat temu...
1902.03.21 W Riverton w stanie Missisipi urodził się Son House, jeden z największych bluesmanów Delty. Zmarł 19 października 1988 r.

125 lat temu...
1893.03.21 W Bolton w stanie Missisipi ur. się Bo Carter, popularny w latach 30-tych country-bluesowy multiinstrumentalista. Zmarł 21 lutego 1964r.

88 lat temu...
1930.03.21 W Belzoni w stanie Missisipi urodził się Otis Spann, jeden z największych pianistów bluesowych Chicago. Zmarł 24 kwietnia 1970 r.
artistsonly.com/otis2.htm

27 lat temu...
1991.03.21 Zmarł Leo Fender, konstruktor słynnych gitar elektrycznych, m.in. Stratocaster i Telecaster. Przeżył 82 lata.

125 lat temu...
1893.03.21 w okolicach Bolton w stanie Missisipi urodził się Armenter Bo Chatmon, skrzypek, gitarzysta, bandżysta, wokalista, czlonek Missisipi Sheiks.

89 lat temu...
1929.03.21 w Lexington w Missisipi ur. się Otis ''Big Smokey'' Smothers, sławny chicagowski gitarzysta i wokalista, członek zespołu Howlin' Wolfa. Grał m.in. z Muddym Watersem, Williem Dixonem i Freddiem Kingiem. Zm. 23.07.1993.

7 lat temu...
2011.03.21 w Austin zmarł Pinetop Perkins, wielki pianista bluesowy, muzyk Earla Hookera, Muddy'ego Watersa i The Legendary Blues Band. Miał 97 lat.

80 lat temu...
1938.03.21 w Double Bayou w Teksasie ur. się Texas Pete Mayes, teksański gitarzysta i wokalista, uczeń T-Bone Walkera, muzyk Juniora Parkera, Counta Basiego, Buddy Guya i Dizziego Gillespie

74 lat temu...
1944.03.21 z Fredericksburgu w Wirginii ur. się Gaye Adegbalola (Gaye Todd), oryginalna śpiewaczka i wokalistka bluesowa, aktywistka Black Power.

78 lat temu...
1940.03.21 w Filadelfii ur. się Solomon Burke, gwiazda soulu. Zm. 10.10.2010.
  
  szukaj  


[również w treści]
 
 
  logowanie  

Nie jesteś zalogowany/-a

login: 

hasło: 
Nie pamiętam hasła

Zarejestruj się

 
  reklama  
 
  najnowsze  
Powered by PHP, Copyright (c) 2007-2018 ..::bestyjek::..