reklama  
 
  play  
Niedziela, 24 Września w Radio Derf
 Playlista   Pomoc   Parametry Play
Bluesdelta
Play
jazz
Play
standard
Play
soul
Play
bluesrock
Play
polskiblues
-=-=-=-=-=-                    FROM MEMPHIS TO NORFOLK – ZBIÓR ARTYKUŁÓW PRZEDSTAWIAJĄCYCH SYLWETKI WCZESNYCH BLUESMANÓW Z DELTY MISSISIPI, ZAPRASZAMY DO LEKTURY !!!                    -=-=-=-=-=-                    
  
NOWOŚCI, Serwer bluesrock: Doyle Bramhall II - [2016] - Rich ManRADIO DERF POLECA: Premiera płyty ``Koldfusion`` (Monomotiv + Aleksandra Siemieniuk)RADIO DERF POLECA: Hard Times - [2016] - SiedemNOWOŚCI, Serwer bluesrock: Tedeschi Trucks Band - [2016] - Let Me Get ByBluesdelta
  Aktualnie: "Son House - Father of the Delta Blues: The Complete 1965 Sessions (Disc 2) - John The Revelator (Alternate Take)"
jazz
  Aktualnie: "Larry Carlton - Larry Carlton plays the sound of Philadelphia - Only the strong survive"
standard
  Aktualnie: "Luther Allison - Live In Chicago - Put Your Money Where Your Mouth Is"
soul
  Aktualnie: "Rufus Thomas - Did You Heard Me? - Crown Prince Of Dance - Funkiest Man Alive"
bluesrock
  Aktualnie: "The Allman Brothers Band - Instant Live The Fox Box Set - Stormy Monday"
polskiblues
  Aktualnie: "KRZAK - NIEPOKONANI - Skalki"
 
  menu  
aktualności
artykuły
download
festiwale
forum
From Memphis to Norfolk
galeria
koncerty
kontakt
linki nadesłane
o Radio Derf
reklama w Radio Derf
reportaże i wywiady
transmisje live
 
  reklama  
 
  partnerzy  
 
  reklama  
 
  odwiedzający  
 Wizyty:
start: 2007-07-03
 [2151622]  Wizyt łącznie
 [30]  Wizyt dzisiaj
 
  reklama  
 
  reklama  
 
  statystyki  
 [271]  Zarejestrowanych użytkowników
 [0]  Zalogowanych

 [898]  Aktualności

 [7]  Koncertów
 [0]  Nieopublikowanych
 [7]  Archiwalnych

 [93]  Galerii

 [22]  Linków

 [0]  Postów RD

 [55]  Reportaży/Relacji

 [3]  Forum

 [120]  Tematów forum

 [2449]  Postów forum
 
  artykuły  
<< (1 dokumentów/strona 1 z 1/dokumenty 1-1) >>
CEDELL DAVIS  
Autor: administrator, 2009-09-15 21:06:06
NA ANTENIE RADIA DERF: CEDELL DAVIS

Ellis CeDell Davis urodził się 9 czerwca 1927 roku w Helena w stanie Arkansas, kwitnącym porcie rzecznym nad Mississippi, gdzie cumowały statki z samego Nowego Orleanu. Jego rodzina pracowała na plantacji. Dorastał wędrując pomiędzy Helena, gdzie jego matka, kucharka w domu białych, słynęła jako uzdrowicielka, a domem brata na plantacji E.M. Hooda, osiem mil na południe od Tunica. Od dzieciństwa fascynowała go muzyka. Razem z kolegą ze szkoły, Isaiahem Rossem (znanym później jako Dr. Ross, mistrz harmonijki) uczył się gry na harmonijce i diddley bow, który zastępował mu gitarę.

W wieku dziewięciu lat CeDell ciężko zachorował na polio i stracił częściowo władzę w rękach. Po dwóch latach w szpitalu wrócił do domu i pod okiem matki krok po kroku uczył się znów grać. „Zajęło mi to trzy lata – wspomina – byłem praworęczny, ale ponieważ nie mogłem już używać prawej dłoni, musiałem odwrócić gitarę i nauczyć się grać sprawniejszą lewą ręką. Matka znalazła dla mnie nóż kuchenny z kompletu srebrnych sztućców, gra slidem zastąpiła mi niesprawne palce.” Takie były początki unikalnego stylu CeDella. Gra we własnym stroju, odmiennym od powszechnie znanych i w pierwszym momencie trudnym do zaakceptowania dla słuchaczy, przyciskając struny trzonkiem noża i wydobywając z nich niecodzienne brzmienie.

Poruszając się o kulach, czternastoletni CeDell zaczął występować na ulicach i w juke-jointach Delty. Słynął z wielkiego spokoju ducha, którym koił agresję otoczenia i fenomenalnej pamięci, dzięki której był w stanie latami przechowywać w pamięci zasłyszane wątki i własne kompozycje. Na jego muzykę wpływ miał blues Roberta Lockwooda, Sonny Boy'a Williamsona II, Roosevelta Sykesa - muzyków którzy w latach 40-tych rezydowali w Helena.

Przez lata CeDell grał z wieloma gwiazdami bluesa. Najdłużej z Robertem Nighthawkiem, uważanym za najznamienitszego gitarzystę slide’owego Delty. Grali razem w latach 1953-63, występowali w King Biscuit Time w radiu KFFA, a CeDell miał okazję poznać czołowych muzyków przybywających do Helena - Big Joe Williamsa, Charliego Jordana, czy J.D. ''Jelly Jaw'' Shorta. W 1957 roku CeDell został w St. Louis ciężko ranny - podczas bójki w knajpie brutalnie stłumionej przez policję stratował go uciekający tłum. Przedtem mógł przynajmniej poruszać się o kulach, jego nogi połamano jednak w tak wielu miejscach, że odtąd przemieszczał się jedynie na wózku.

Po wypadku CeDell grał jeszcze kilka lat z Nighthawkiem, Frostem i Samem Carem. W 1961 roku wrócił do rodzinnej Helena, wkrótce jednak zapewnił sobie razem z Nighthawkiem stały angaż w klubie Jack Rabbit w Pine Bluff, w Arkansas, gdzie mieszka do dziś. Jak wspominał w wywiadzie, mimo kalectwa był kilka razy żonaty i dochował się trojga dzieci.

Pierwsze utwory CeDella nagrano dopiero pod koniec lat 70-tych. Weszły one w skład kompilacji ''Keep It to Yourself: Arkansas Blues'' (Rooster, 1983, Stackhouse 2006). W latach 80-tych Cedell zaprzyjaźnił się z muzykiem i publicystą bluesowym Robertem Palmerem, który wypromował go w swej książce ''Deep Blues'', wyprodukował pierwszą płytę solową CeDella i pomógł mu zająć należne miejsce na światowej scenie.

Obecnie CeDell pracuje dla Fat Possum. Tam właśnie ukazała się w 1994 pierwsza i najbardziej ceniona solowa płyta CeDella “Feel Like Doin' Something Wrong”, wyprodukowana przez Roberta Palmera. W 1995 wydano “The Best Of CeDell Davis”, a trzy lata później Horror of It All. Później CeDell na kilka lat wycofał się ze studia, poświęcając się pisaniu i występom. Powrócił do wytwórni w 2002 roku, wydając ”When Lightnin' Struck the Pine” z rockowymi kapelami R.E.M. i The Screaming Trees. Nagrywał zresztą z przedstawicielami wielu stylów, między innymi z samym Ornette Colemanem i Brucem Hamptonem. W 2004 roku otrzymał nagrodę za całokształt twórczości Delta Cultural Center.

Jego gra uważana jest za trudną – wątpliwości krytyków budzi jego wyczucie rytmu, struktury i time’u i atonalne brzmienia. A jednak to właśnie on należy do muzyków, którzy sprawili, że wiejski blues Południa wkroczył w wieku XXI.

by_ingeborg

http://www.fatpossum.com
http://www.encyclopediaofarkansas.net
 [0] komentarzy    skomentuj  
<< (1 dokumentów/strona 1 z 1/dokumenty 1-1) >>
 
  kalendarium  
Dziś jest: 2017-09-24
124 lat temu...
1893.09.24 w Coutchman w Teksasie ur. się Blind Lemon Jefferson, amerykański niewidomy muzyk bluesowy, wokalista i gitarzysta z Teksasu jeden z najpopularniejszych bluesmanów lat 20. Zm.19.12.1929.

11 lat temu...
2006.09.24 zmarł 96-letni Henry 'Mule' Townsend, śpiewak, gitarzysta i pianista, pionier bluesa St. Louis. Pozostawał na scenie blisko 90 lat.
  
  szukaj  


[również w treści]
 
 
  logowanie  

Nie jesteś zalogowany/-a

login: 

hasło: 
Nie pamiętam hasła

Zarejestruj się

 
  reklama  
 
  najnowsze  
 2017-09-17 21:38:39
  Z RODZINĄ NA RAWA BLUES FESTIVAL
 2017-09-17 21:32:30
  TRAFILIŚMY NA BRYLANT, KTÓRY NAZYWA SIĘ MARCUS KING
 2017-09-07 10:52:48
  ZAWODNIK MMA NA RAWA BLUES FESTIVAL!
Powered by PHP, Copyright (c) 2007-2017 ..::bestyjek::..