reklama  
 
  play  
Sobota, 20 Stycznia w Radio Derf
 Playlista   Pomoc   Parametry Play
Bluesdelta
Play
jazz
Play
standard
Play
soul
Play
bluesrock
Play
polskiblues
-=-=-=-=-=-                    FROM MEMPHIS TO NORFOLK – ZBIÓR ARTYKUŁÓW PRZEDSTAWIAJĄCYCH SYLWETKI WCZESNYCH BLUESMANÓW Z DELTY MISSISIPI, ZAPRASZAMY DO LEKTURY !!!                    -=-=-=-=-=-                    
  
NOWOŚCI : Blues Bazar - [2017] - Droga PlytaRADIO DERF POLECA: Premiera płyty ``Koldfusion`` (Monomotiv + Aleksandra Siemieniuk)RADIO DERF POLECA: Hard Times - [2016] - SiedemBluesdelta
  Aktualnie: "bukka white - old man tom"
jazz
  Aktualnie: "Weather Report - Black Market - Elegant People"
standard
  Aktualnie: "Big Jack Johnson - Live In Chicago - I Got A Whole Latta Lovin"
soul
  Aktualnie: "O.V. Wright - Nucleus Of Soul - Why Not Give Me A Chance"
bluesrock
  Aktualnie: "Gov`t Mule - Live... With a Little Help From Our Friends (Disc 4) - Afro-Blue"
polskiblues
  Aktualnie: "Blue Machine - Rockin` the Blues - Study war no more"
 
  menu  
aktualności
artykuły
download
festiwale
forum
From Memphis to Norfolk
galeria
koncerty
kontakt
linki nadesłane
o Radio Derf
reklama w Radio Derf
reportaże i wywiady
transmisje live
 
  reklama  
 
  partnerzy  
 
  odwiedzający  
 Wizyty:
start: 2007-07-03
 [2480340]  Wizyt łącznie
 [3662]  Wizyt dzisiaj
 
  reklama  
 
  reklama  
 
  statystyki  
 [272]  Zarejestrowanych użytkowników
 [0]  Zalogowanych

 [899]  Aktualności

 [7]  Koncertów
 [0]  Nieopublikowanych
 [7]  Archiwalnych

 [93]  Galerii

 [21]  Linków

 [0]  Postów RD

 [55]  Reportaży/Relacji

 [3]  Forum

 [120]  Tematów forum

 [2449]  Postów forum
 
  artykuły  
<< (1 dokumentów/strona 1 z 1/dokumenty 1-1) >>
MISSISSIPPI HILL COUNTRY BLUES. THE NEXT GENERATION  
Autor: administrator, 2009-09-15 21:14:48
MISSISSIPPI HILL COUNTRY BLUES. THE NEXT GENERATION Wprowadzenie, Living Blues No 189, 04.2007

by Brett Bonner

Termin North Mississippi Hill Country przywołuje obrazy rozległych zielonych pastwisk i zagubionych wśród wzgórz osad otoczonych przepastnymi lasami. W przeciwieństwie do Delty Mississippi, w Hill Country hoduje się głównie bydło, nie ma tu potężnych plantacji, ani pełnych przepychu siedzib, a jedynie niewielkie, rodzinne farmy. Niewiele tu przemysłu. Hill Country to kwintesencja Mississippi, z pewnością różna jednak od Delty.

Jadąc Highway 7 na północ z Oxfordu w Mississippi już wkrótce pozostawia się za sobą nowoczesny świat. Kiedy przekroczy się nurt Tallahatchie ostatnie ślady cywilizacji rozwiewają się bez śladu, jak dym z BBQ Betty Davis – pierwszego przystanku na drodze do Marshall County, gdzie można ugasić pragnienie zimnym piwem. Jeśli ruszy się dalej na zachód drogą 310, minie się stary Club Disco 9000 i dotrze do jeziora Sardis, gdzie wśród rybaków z trzcinowymi wędkami i płaskodennych łodzi spędzić można dzień na niespiesznym wędkowaniu. Żegnani zapachem smażonej ryby udajemy się na północ drogą 305 i przy Highway 4 docieramy do miejsca gdzie stał juke-joint Juniora Kimbrougha. Można też jechać dalej na zachód, aż do Buford’s Store, gdzie na piknikach fife-and-drum grywali Napoleon Strickland i Otha Turner. Tuż za rogiem swoje doroczne pikniki organizuje do dziś rodzina Turnerów. Kilka mil dalej stoi stara restauracja Stuckey’a, gdzie przesiadywał Fred McDowell, dalej mijamy Como i już po chwili docieramy do kaplicy Hunter’s Chapel, gdzie grywali Fred i jego żona Anna, i gdzie są dziś pochowani. W tym samym kościele wygłasza dziś kazania Rev. John Wilkins.

Od dziesięcioleci ta ziemia była inkubatorem unikalnego stylu, który choć nie pozbawiony wpływu innych gatunków, cechuje się niepowtarzalnym brzmieniem. Mississippi Hill Country blues powstały na bazie muzyki takich postaci jak Sid Hemphill, Napoleon Strickland, Mississippi John Callicott, Pred McDowell, Johnny Woods, czy bardziej współcześni Otha Turner, Jessie Mae Hemphill, R.L. Burnside i Junior Kimbrough, silnie osadzony jest w lokalnej tradycji. Najbardziej charakterystyczne jej elementy usłyszeć można w afroamerykańskiej muzyce fife-and-drum wyrosłej na tych ziemiach. Jednostajny, hipnotyczny rytm gitary bluesowej z North Mississippi czerpie właśnie z tej tradycji. Los dzisiejszego Mississippi Hill Country bluesa spoczywa w dłoniach dzieci i wnuków dawnych mistrzów. Postaramy się więc zaprezentować nową generację Hill Country bluesa. Tradycję, która nadal ewoluuje i rozkwita w tym niewielkim, ale jakże bogatym kulturowo zakątku Mississippi.

tłum. by_ingeborg

http://www.livingblues.com
 [0] komentarzy    skomentuj  
<< (1 dokumentów/strona 1 z 1/dokumenty 1-1) >>
 
  kalendarium  
Dziś jest: 2018-01-20
67 lat temu...
1951.01.20 W Toruniu urodził się Ryszard Skibiński, swietny harmonijkarz, lider i założyciel Kasy Chorych. Zmarł 4 czerwca 1983 r.

42 lat temu...
1976.01.20 - urodził się Błażej „Barney” Nowrot, autor większości zdjęć w galerii Radia Derf, propagator bluesa.

9 lat temu...
2009.01.20 na miesiąc przed 76 urodzinami, zmarł wybitny saksofonista jazzowy David ''Fathead'' Newman, mistrz hard bopu, wieloletni członek zespołu Raya Charlesa, współpracownik Arethy Franklin, B.B.Kinga i Erica Claptona.

16 lat temu...
2002.01.20 w Fairfax Station w Wirginii zmarł John Jackson, piedmoncki gitarzysta popularny w dobie bluesowego rewiwalu. Przeżył 77 la.
  
  szukaj  


[również w treści]
 
 
  logowanie  

Nie jesteś zalogowany/-a

login: 

hasło: 
Nie pamiętam hasła

Zarejestruj się

 
  reklama  
 
  najnowsze  
Powered by PHP, Copyright (c) 2007-2018 ..::bestyjek::..