reklama  
 
  play  
Sobota, 24 Marca w Radio Derf
 Playlista   Pomoc   Parametry Play
Bluesdelta
Play
jazz
Play
standard
Play
soul
Play
bluesrock
Play
polskiblues
-=-=-=-=-=-                    FROM MEMPHIS TO NORFOLK – ZBIÓR ARTYKUŁÓW PRZEDSTAWIAJĄCYCH SYLWETKI WCZESNYCH BLUESMANÓW Z DELTY MISSISIPI, ZAPRASZAMY DO LEKTURY !!!                    -=-=-=-=-=-                    
  
NOWOŚCI : Blues Bazar - [2017] - Droga PlytaNOWOŚCI : Chick Corea - [2018] - Chinese ButterflyNOWOŚCI : Beth Hart & Joe Bonamassy - [2018] - Black CoffeeNOWOŚCI : Gregg Allman - [2017] - Southern BloodBluesdelta
  Aktualnie: "Alan Lomax - Negro Prison Blues&Songs - Negro Prison Blues&Songs 07 - Prettiest Train"
jazz
  Aktualnie: "Jaco Pastorius - Live in Italy - I Shot the Sheriff"
standard
  Aktualnie: "Lil` Ed&The Blues Imperials - Full Tilt - Every Man Needs A Good Woman"
soul
  Aktualnie: "Otis Redding - Good To Me - I`m Depending On You"
bluesrock
  Aktualnie: "Rory Gallagher - Big Guns - The Very Best Of Rory Gallagher (CD 2) - Daughter Of The Everglades"
polskiblues
  Aktualnie: "J.J. Band - Searching for the Blues - Roxanne"
 
  menu  
aktualności
artykuły
download
festiwale
forum
From Memphis to Norfolk
galeria
koncerty
kontakt
linki nadesłane
o Radio Derf
reklama w Radio Derf
reportaże i wywiady
transmisje live
 
  reklama  
 
  partnerzy  
 
  odwiedzający  
 Wizyty:
start: 2007-07-03
 [2687424]  Wizyt łącznie
 [1843]  Wizyt dzisiaj
 
  reklama  
 
  reklama  
 
  statystyki  
 [272]  Zarejestrowanych użytkowników
 [0]  Zalogowanych

 [899]  Aktualności

 [7]  Koncertów
 [0]  Nieopublikowanych
 [7]  Archiwalnych

 [93]  Galerii

 [21]  Linków

 [0]  Postów RD

 [55]  Reportaży/Relacji

 [3]  Forum

 [120]  Tematów forum

 [2449]  Postów forum
 
  artykuły  
<< (1 dokumentów/strona 1 z 1/dokumenty 1-1) >>
MISSISSIPPI HILL COUNTRY BLUES. THE NEXT GENERATION  
Autor: administrator, 2009-09-15 21:14:48
MISSISSIPPI HILL COUNTRY BLUES. THE NEXT GENERATION Wprowadzenie, Living Blues No 189, 04.2007

by Brett Bonner

Termin North Mississippi Hill Country przywołuje obrazy rozległych zielonych pastwisk i zagubionych wśród wzgórz osad otoczonych przepastnymi lasami. W przeciwieństwie do Delty Mississippi, w Hill Country hoduje się głównie bydło, nie ma tu potężnych plantacji, ani pełnych przepychu siedzib, a jedynie niewielkie, rodzinne farmy. Niewiele tu przemysłu. Hill Country to kwintesencja Mississippi, z pewnością różna jednak od Delty.

Jadąc Highway 7 na północ z Oxfordu w Mississippi już wkrótce pozostawia się za sobą nowoczesny świat. Kiedy przekroczy się nurt Tallahatchie ostatnie ślady cywilizacji rozwiewają się bez śladu, jak dym z BBQ Betty Davis – pierwszego przystanku na drodze do Marshall County, gdzie można ugasić pragnienie zimnym piwem. Jeśli ruszy się dalej na zachód drogą 310, minie się stary Club Disco 9000 i dotrze do jeziora Sardis, gdzie wśród rybaków z trzcinowymi wędkami i płaskodennych łodzi spędzić można dzień na niespiesznym wędkowaniu. Żegnani zapachem smażonej ryby udajemy się na północ drogą 305 i przy Highway 4 docieramy do miejsca gdzie stał juke-joint Juniora Kimbrougha. Można też jechać dalej na zachód, aż do Buford’s Store, gdzie na piknikach fife-and-drum grywali Napoleon Strickland i Otha Turner. Tuż za rogiem swoje doroczne pikniki organizuje do dziś rodzina Turnerów. Kilka mil dalej stoi stara restauracja Stuckey’a, gdzie przesiadywał Fred McDowell, dalej mijamy Como i już po chwili docieramy do kaplicy Hunter’s Chapel, gdzie grywali Fred i jego żona Anna, i gdzie są dziś pochowani. W tym samym kościele wygłasza dziś kazania Rev. John Wilkins.

Od dziesięcioleci ta ziemia była inkubatorem unikalnego stylu, który choć nie pozbawiony wpływu innych gatunków, cechuje się niepowtarzalnym brzmieniem. Mississippi Hill Country blues powstały na bazie muzyki takich postaci jak Sid Hemphill, Napoleon Strickland, Mississippi John Callicott, Pred McDowell, Johnny Woods, czy bardziej współcześni Otha Turner, Jessie Mae Hemphill, R.L. Burnside i Junior Kimbrough, silnie osadzony jest w lokalnej tradycji. Najbardziej charakterystyczne jej elementy usłyszeć można w afroamerykańskiej muzyce fife-and-drum wyrosłej na tych ziemiach. Jednostajny, hipnotyczny rytm gitary bluesowej z North Mississippi czerpie właśnie z tej tradycji. Los dzisiejszego Mississippi Hill Country bluesa spoczywa w dłoniach dzieci i wnuków dawnych mistrzów. Postaramy się więc zaprezentować nową generację Hill Country bluesa. Tradycję, która nadal ewoluuje i rozkwita w tym niewielkim, ale jakże bogatym kulturowo zakątku Mississippi.

tłum. by_ingeborg

http://www.livingblues.com
 [0] komentarzy    skomentuj  
<< (1 dokumentów/strona 1 z 1/dokumenty 1-1) >>
 
  kalendarium  
Dziś jest: 2018-03-24
114 lat temu...
1904.03.24 W Kansas City w stanie Missouri urodził się Pete Johnson, wybitny pianista boogie woogie. Zmarł 23 marca 1967 r.

94 lat temu...
1924.03.24 w Jackson w Missisipi ur. się Boogie Bill Webb, gitarzysta łączący bluesa Delty z nowoorleańskim R&B, autor evergreenów ''Bad Dog'' i ''Drinkin' and Stinkin''. Zm. 22.08.1990 w Nowym Orleanie.
  
  szukaj  


[również w treści]
 
 
  logowanie  

Nie jesteś zalogowany/-a

login: 

hasło: 
Nie pamiętam hasła

Zarejestruj się

 
  reklama  
 
  najnowsze  
Powered by PHP, Copyright (c) 2007-2018 ..::bestyjek::..