reklama  
 
  play  
Czwartek, 21 Czerwca w Radio Derf
 Playlista   Pomoc   Parametry Play
Bluesdelta
Play
jazz
Play
standard
Play
soul
Play
bluesrock
Play
polskiblues
-=-=-=-=-=-                    FROM MEMPHIS TO NORFOLK – ZBIÓR ARTYKUŁÓW PRZEDSTAWIAJĄCYCH SYLWETKI WCZESNYCH BLUESMANÓW Z DELTY MISSISIPI, ZAPRASZAMY DO LEKTURY !!!                    -=-=-=-=-=-                    
  
NOWOŚCI : Joe Bonamassa - British Blues Explosion Live (2018)NOWOŚCI : Chick Corea - [2018] - Chinese ButterflyNOWOŚCI : Beth Hart & Joe Bonamassy - [2018] - Black CoffeeNOWOŚCI : Martyna Jakubowicz - Zwykły Włóczęga (2018)Bluesdelta
  Aktualnie: "Pink Anderson - Carolina Blues Man - Weeping Willow Blues"
jazz
  Aktualnie: "Various Artists - Classic Jazz: Jazz Masters - Disc 1 of 2 - Ella Fitzgerald and Louis Armstrong / Cheek To Cheek"
standard
  Aktualnie: "T-Model Ford - Jack Daniel Time - Big Boss Man"
soul
  Aktualnie: "Aretha Franklin - The Delta Meets Detroit- Arethra`s Blues - Today I Sing The Blues"
bluesrock
  Aktualnie: "Neil Young&Pearl Jam - Mirror Ball [USA, Reprise, 9 45934-2] - Fallen Angel"
polskiblues
  Aktualnie: "Tadeusz Nalepa - 1979-1985 To Moj Blues vol.I - Moj Dom Umiera"
 
  menu  
aktualności
artykuły
download
festiwale
forum
From Memphis to Norfolk
galeria
koncerty
kontakt
linki nadesłane
o Radio Derf
reklama w Radio Derf
reportaże i wywiady
transmisje live
 
  reklama  
 
  partnerzy  
 
  odwiedzający  
 Wizyty:
start: 2007-07-03
 [2980460]  Wizyt łącznie
 [823]  Wizyt dzisiaj
 
  reklama  
 
  reklama  
 
  statystyki  
 [272]  Zarejestrowanych użytkowników
 [0]  Zalogowanych

 [899]  Aktualności

 [7]  Koncertów
 [0]  Nieopublikowanych
 [7]  Archiwalnych

 [93]  Galerii

 [21]  Linków

 [0]  Postów RD

 [55]  Reportaży/Relacji

 [3]  Forum

 [120]  Tematów forum

 [2449]  Postów forum
 
  artykuły  
<< (1 dokumentów/strona 1 z 1/dokumenty 1-1) >>
MISSISSIPPI BLUES TRAIL: MISSISSIPPI JOHN HURT  
Autor: administrator, 2009-09-15 22:55:15
MISSISSIPPI BLUES TRAIL: MISSISSIPPI JOHN HURT

Już jutro, 4 lipca w dalekim Avalon rozpoczyna się dziesiąty doroczny festiwal mojej ulubionej postaci - Mississippi Johna Hurta. Jego muzeum mieści się w domu z bali, na którego werandę wchodzi się po kilku przekrzywionych schodkach. W okolicy nie na asfaltowych dróg, a domy byłych dzierżawców chylą się ku upadkowi.

Mississippi John Hurt urodził się 2 lub 3 lipca 1892, w Teoc w Mississippi, dorastał zaś w pobliskim Avalon (liczącym wówczas jedynie stu mieszkańców) na pograniczu Mississippi Hill Country. Był ósmym z dziesięciorga dzieci drobnych dzierżawców. Grę na gitarze pokochał w wieku dziewięciu lat obserwując Williama H. Carsona, sąsiada z Avalon. W tym też mniej więcej czasie zabrano go ze szkoły by pracował na roli. „Nie wolno mi było dotykać gitary pana Carsona – wspomina John – czekałem aż zaśnie, a potem wymykałem się na tyły domu i próbowałem grać. Później matka kupiła mi używaną gitarę Black Annie za półtora dolara. Grałem na tańcach w okolicy, a w dzień pracowałem ciężko na farmie w Avalon”. Pozostając na farmie, z dala od rozkwitającego w tych latach blues Delty, rozwinął własny, unikalny styl gry, nieskażony komercyjnymi oczekiwaniami. Grał techniką finger-picking, trzema palcami, ucząc się pieśni od wyrobników z pół bawełny i robotników z miasteczka. Grał zawsze solo, śpiewając łagodnym, głębokim głosem i akompaniując sobie nieraz na harmonijce. Nie zarabiał wiele, zbierał więc bawełnę, pasł bydło, pomagał na kolei i pracował w porcie.

W 1923 roku John zaczął grywać z białym skrzypkiem country Willie Narmourem. Kiedy pięć lat później Willie zwyciężył w konkursie skrzypcowym i w nagrodę otrzymał propozycję nagrania płyty dla Okeh, polecił przyjaciela producentom. Zachwyceni jego grą zaprosili Johna na nagrania do Memphis i Nowego Jorku. Nie doczekał się jednak sławy, zaczął się Wielki Kryzys, Okeh popadło w kłopoty, a John wrócił do Avalon i pracy w polu. Jego spokojna, liryczna muzyka daleka była od mainstreamowych trendów, a łagodny i nieśmiały John unikał wielkich sal, grywając przede wszystkim w zaciszu swego domu dla wąskiego kręgu przyjaciół i znajomych.

Dopiero w 1963 roku muzykolog Tom Hoskins, poruszony przedwojennymi nagraniami Johna odnalazł go w Avalon i skłonił do powrotu na scenę. Na sławnym Newport Folk Festival w 1964 Johna powitano jak żywą legendę, obwołując go wschodzącą gwiazdą folku. Odtąd występował intensywnie w collegach, w salach koncertowych i na festiwalach, nagrał też trzy kolejne albumy dla Vanguard. Jego muzyka wywarła wpływ na rozwój bluesa, country, bluegrass i rock-and-rolla.

W wieku 24 lat John poślubił dziewczynę z sąsiedztwa. Urodził im się syn i córka, małżeństwo jednak wkrótce się rozpadło. Ich dzieci nie przeżyły rodziców – córka w wieku 19 lat została zamordowana przez męża pozostawiając dwoje maleńkich dzieci, które wzięła na wychowanie babcia. Syn zmarł na raka w wieku 46 lat, osierocając czternaścioro dzieci. John nie ożenił się ponownie, ale ze swoją drugą partnerką doczekał syna, którego dzieci wspólnie później wychowywali. Spokojny, łagodny, nie poszukujący sławy, ani pieniędzy, kochany przez rodzinę i przyjaciół, zmarł w 1966 roku na atak serca w rodzinnym Mississippi, zaledwie trzy lata po odkryciu go przez bluesowy świat.

Jedna z wnuczek Johna, szczupła i elegancka Mary Hurt - Wright, dziś wykładowca uniwersytecki wspomina:
„Urodziłam się w 1956 roku w sennym miasteczku na zachód od Greenwood. Byłam dziewiątym z czternaściorga dzieci T.C. i Annie Hurt. Moje dzieciństwo skończyło się wraz ze śmiercią ojca, który zmarł gdy miałam dziewięć lat. Zabawa była luksusem, na jaki żadne z nas dzieci nie mogło sobie pozwolić. W naszej społeczności wszyscy musieli walczyć o przetrwanie. Widząc jak mój ojciec co rano zmaga się z bólem, wcześnie nauczyłam się, że to, co robimy w życiu rzadko jest tym, o czym marzymy, ale musimy dawać z siebie wszystko, by przetrwać.

Ojca pochowano godnie. Otaczali go przyjaciele, nawet najubożsi przynieśli bukiety kwiatów. Spoczywał w trumnie w garniturze i wypastowanych butach, na jakie nigdy za życia nie mógł sobie pozwolić. Wyglądał tak dostojnie, jak biali, których widywaliśmy w niedzielę przed sklepem w miasteczku.

Wszyscy, których znałam pracowali w polu. Wstawaliśmy na długo przez wschodem słońca i ruszaliśmy na pola bawełny, paść bydło, czy zajmować się domem. Mi przypadło gotowanie i zajmowanie się dziećmi, w porównaniu do większości moich rówieśników miałam więc lekką pracę. Nikt w Avalon nie marzył, nikt niczego nie oczekiwał, biernie przyjmując swój los. Ja jedna nie mogłam się z tym pogodzić. Po śmierci ojca wróciłam do szkoły. Był mroźny styczniowy dzień, a ja nie miałam płaszcza, ani nawet ołówka i papieru. Nie myślałam o tym, przepełniała mnie radość, że znów mogę się uczyć. Ucieszyłam się na widok nauczycielki, ale ta widząc mój podarty sweter spojrzała na mnie z obrzydzeniem i posadziła w najdalszym kącie klasy. Wszystkie dzieci odwróciły się w moim kierunku. I ja się odwróciłam, żeby zobaczyć czemu tak się przyglądają. Zobaczyłam przed sobą ścianę. Tego dnia postanowiłam, że żadna ściana nie zatrzyma mnie na drodze do wiedzy. Dziś, jako nauczyciel akademicki stawiam moim studentom za przykład tych, którzy przezwyciężyli zły los i obalili mury ubóstwa, społecznej, ekonomicznej i rasowej dyskryminacji.

W 1999 Mary Hurt Wright powołała przy muzeum Mississippi John Hurt Blues Foundation. Jej celem jest nie tylko zachowanie spuścizny dziadka, ale pomoc dzieciom z ubogich rodzin w zdobywaniu wykształcenia i wyrwaniu się z nędzy. Fundacja promuje miejscowych muzyków, propaguje bluesa i uczy dumy z afroamerykańskiego dziedzictwa.

by_ingeborg

http://www.msjohnhurtmuseum.com
http://www.wirz.de
http://www.allmusic.com
 [0] komentarzy    skomentuj  
<< (1 dokumentów/strona 1 z 1/dokumenty 1-1) >>
 
  kalendarium  
Dziś jest: 2018-06-21
74 lat temu...
1944.06.21 w Londynie ur. się John Hiseman, założyciel i perkusista grupy Colosseum I i II, muzyk Grahama Bonda i Johna Mayalla.

17 lat temu...
2001.06.21 John Lee Hooker zmarł we śnie w swoim domu w San Francisco. Miał 83 lata.

116 lat temu...
1902.06.21 W Bentonii, MS urodził się Skip James, wielki wokalista, gitarzysta i pianista Delta bluesa

77 lat temu...
1941.06.21 w Crawfordsville, Arkansas ur. się Johnny ''Yard Dog'' Jones, chicagowski gitarzysta i wokalista soulowy i bluesowy.

68 lat temu...
1950.06.21 w Manchesterze ur. się Norman Beaker, brytyjski gitarzysta bluesowy, lider The Norman Beaker Band.
  
  szukaj  


[również w treści]
 
 
  logowanie  

Nie jesteś zalogowany/-a

login: 

hasło: 
Nie pamiętam hasła

Zarejestruj się

 
  reklama  
 
  najnowsze  
 2018-06-15 21:39:32
  RICHARD COUSINS
 2018-06-15 21:37:06
  NA ANTENIE RADIA DERF. MIGHTY MO RODGERS
 2018-06-15 21:25:12
  PERKUSIŚCI MAJĄ GŁOS
 2018-06-15 21:20:56
  DZIERGANIE BLUESA - RASOWE PŁYTY PARAMOUNTA
 2018-06-15 21:18:32
  MARY HURT-WRIGHT DLA RADIA DERF
 2018-06-15 21:09:12
  NA ANTENIE RADIA DERF: LONNIE PITCHFORD
Powered by PHP, Copyright (c) 2007-2018 ..::bestyjek::..