reklama  
 
  play  
Wtorek, 18 Grudnia w Radio Derf
 Playlista   Pomoc   Parametry Play
Bluesdelta
Play
jazz
Play
standard
Play
soul
Play
bluesrock
Play
polskiblues
-=-=-=-=-=-                    FROM MEMPHIS TO NORFOLK – ZBIÓR ARTYKUŁÓW PRZEDSTAWIAJĄCYCH SYLWETKI WCZESNYCH BLUESMANÓW Z DELTY MISSISIPI, ZAPRASZAMY DO LEKTURY !!!                    -=-=-=-=-=-                    
  
NOWOŚCI : JOE BONAMASSA - REDEMPTION (2018)NOWOŚCI : BETH HART - FRONT AND CENTER (Live From New York) (2018)NOWOŚCI : DAVE MATTHEVS BAND - COME TOMORROW [2018]NOWOŚCI : BUDDY GUY - [2018] - THE BLUES IS ALIVE AND WELLBluesdelta
  Aktualnie: "Charley Patton - Charley Patton Complete Recordings 1929-1934 (Disc 2) - High Water Everywhere Part 2"
jazz
  Aktualnie: "Pastorius, Jaco - The Birthday concert - Kaper, Bronislav / Invitation"
standard
  Aktualnie: "Albert Collins - Frozen Alive - Cold Cuts"
soul
  Aktualnie: "Sam Cooke - Sam Cooke with the Soul Stirrers - Just Another Day"
bluesrock
  Aktualnie: "Gov`t Mule - The Tel-Star Sessions - Rocking Horse"
polskiblues
  Aktualnie: "Martyna Jakubowicz - Zwyky Wczga - Do Ramony"
 
  menu  
aktualności
artykuły
download
festiwale
forum
From Memphis to Norfolk
galeria
koncerty
kontakt
linki nadesłane
o Radio Derf
reklama w Radio Derf
reportaże i wywiady
transmisje live
 
  reklama  
 
  partnerzy  
 
  reklama  
 
  odwiedzający  
 Wizyty:
start: 2007-07-03
 [3503031]  Wizyt łącznie
 [1499]  Wizyt dzisiaj
 
  reklama  
 
  reklama  
 
  reklama  
 
  statystyki  
 [275]  Zarejestrowanych użytkowników
 [0]  Zalogowanych

 [907]  Aktualności

 [7]  Koncertów
 [0]  Nieopublikowanych
 [7]  Archiwalnych

 [93]  Galerii

 [21]  Linków

 [0]  Postów RD

 [55]  Reportaży/Relacji

 [3]  Forum

 [120]  Tematów forum

 [2449]  Postów forum
 
  artykuły  
<< (1 dokumentów/strona 1 z 1/dokumenty 1-1) >>
RICHARD COUSINS  
Autor: administrator, 2011-04-03 16:18:47
RICHARD COUSINS. Living Blues No 209, X.2011

by Lee Hildebrand

Robert Cray i Richard Cousins byli dziećmi wojskowych. Mieszkali tuż obok siebie w Tacoma, blisko Fortu Lewis w stanie Washington. Choć zaprzyjaźnili się dopiero w szkole średniej, obu w tym samym czasie porwała muzyka Beatlesów, obaj sprawili sobie instrumenty i dorastali w domach, gdzie z fonografów płynęła muzyka Raya Charlesa. Zanim pochłonął ich blues, Cray i Cousins (o rok młodszy od Roberta), grali razem w zespołach rockowych.

„Kiedy mieliśmy 18, 19 lat, Robert był o wiele bardziej zaangażowany ode mnie – wspomina urodzony w Oakland, dziś 56-letni basista – zanim założyliśmy zespół, staliśmy się, jak to wówczas pieszczotliwie nazywaliśmy, prawdziwymi „bluesnatykami”. Zanurzyliśmy się naprawdę głęboko. Prawie zupełnie odcięliśmy się od soulu. Słuchaliśmy tylko Wolfa, Watersa, Little Waltera i Roberta Nighthawka, Roberta Johnsona i Elmore’a Jamesa.

„Wcześniej mieliśmy raczej eklektyczne gusty, a w tym okresie staliśmy się strasznymi purystami. Robert był prawdziwym radykałem, a i ja wkrótce poszedłem w jego ślady. Później obaj z powrotem staliśmy się eklektykami.”

Robert Cray Band powstał w 1974 roku w Eugene, w Oregonie. Cousins pozostał w jego składzie aż do 1991 roku, kiedy to, ku powszechnemu zaskoczeniu Cray mu podziękował. „Miałem bardzo złe nawyki”, mówi Cousins o przyczynie swego zwolnienia.

Po odejściu od Craya Cousins zaczął występować w okolicach Oakland z gitarzystą Bobbym Murrayem, starym przyjacielem ich obu z Tahomy. Wkrótce dołączył do Murraya w zespole Etty James. Richard pozostał u Etty przez trzy lata, później zastąpił go syn Etty, Sameto. „Nauczyłem Sametto co nieco” wspomina Cousins, który wśród swoich własnych mentorów wymiania Ducka Dunna i Jerry’ego Jemmotta.

Po opuszczeniu Etty, Cousins przeprowadził się do Zurychu, gdzie nadal mieszka. Nagrał trzy płyty z Philippem Fankhauserem, popularnym szwajcarskim wokalistą i gitarzystą bluesowym, któremu przedstawił go dawny producent Craya – Dennis Walker. Basista podróżował również po Europie z Ivanem Nevillem, a w wolnych chwilach prowadzi swój własny zespół w Szwajcarii.

Choć Cray zwolnił Cousinsa, pozostali przyjaciółmi. Cousins wielokrotnie gościł w domu Craya podczas pobytu w Stanach, a Cray i jego żona odwiedzali Cousinsa w czasie wojaży po Europie.

Pod koniec 2008 roku Cray zadzwonił do swego starego przyjaciela i ściągnął go z powrotem, kończąc osiemnastoletnią rozłąkę. Cousins wspomina, że Robert poprosił go o polecenie dobrego perkusisty. Basista wskazał Tony’ego Braunagela, którego znał z pracy dla Taj Mahala i Bonnie Raitt. Cousins i Braunagel po raz pierwszy grali razem w 2006 roku w Portland, na benefisie Curtisa Salgado, dawnego harmonijkarza i wokalisty Craya. Odrodzony skład, z Cousinsem, Braunagelem i długoletnim klawiszowcem Craya, Jimem Pugh, zadebiutował w 2009 roku płytą „This Time”, pojawia się też na najnowszym krążku „Cookin’ In Mobile”.

Tłum. by_ingeborg

http://www.livingblues.com
 [0] komentarzy    skomentuj  
<< (1 dokumentów/strona 1 z 1/dokumenty 1-1) >>
 
  kalendarium  
Dziś jest: 2018-12-18
107 lat temu...
1911.12.18 W Jonesville w Południowej Karolinie urodził się Peg Leg Sam, znakomity harmonijkarz bluesowy. Zmarł 27 października 1977 r.

104 lat temu...
1914.12.18 W Rockdale w Teksasie ur. się Pee Wee Crayton, sławny wokalista i gitarzysta West Coast bluesa i R&B. Zmarł 25 czerwca 1986 r.

101 lat temu...
1917.12.18 W Houston ur. się Eddie Cleanhead Vinson, utalentowany shouter i saksofonista jazzowy i jump-bluesowy, muzyk m.in. Miltona Larkina, Counta Basiego i Johnniego Otisa. Zmarł 2.07.1988 r.

85 lat temu...
1933.12.18 W Dubuisson urodził się Lonnie Brooks wł. Lee Baker Jr, charyzmatyczny wokalista i gitarzysta bluesowy z Luizjany, łączący chicagowski blues z R&B, Memphis soulem i cajun.
lonniebrooks.com

71 lat temu...
1947.12.18 W Riverside w Kalifornii urodził się Rod Piazza, jeden z najlepszych białych harmonijkarzy bluesowych, założyciel The Mighty Flyers.

75 lat temu...
1943.12.18 w Dartford, UK, ur. się Keith Richards, współzałożyciel i gitarzysta The Rolling Stones.
 
  reklama  
 
  szukaj  


[również w treści]
 
 
  logowanie  

Nie jesteś zalogowany/-a

login: 

hasło: 
Nie pamiętam hasła

Zarejestruj się

 
  reklama  
 
  najnowsze  
Powered by PHP, Copyright (c) 2007-2018 ..::bestyjek::..