reklama  
 
  play  
Poniedziałek, 15 Sierpnia w Radio Derf
 Playlista   Pomoc   Parametry Play
Bluesdelta
Play
Jazz
Play
Blues Standards
Play
Soul
Play
Bluesrock
Play
Polski blues
-=-=-=-=-=-                    FROM MEMPHIS TO NORFOLK – ZBIÓR ARTYKUŁÓW PRZEDSTAWIAJĄCYCH SYLWETKI WCZESNYCH BLUESMANÓW Z DELTY MISSISIPI, ZAPRASZAMY DO LEKTURY !!!                    -=-=-=-=-=-                    
  
NOWOŚĆ : The Brothers - March 10, 2020 Madison Square Garden (Live) (2021) 4 CDBluesdelta
  Aktualnie: "Skip James - Martin Scorsese Presents The Blues - I Don`t Want A Woman To Stay Up All Night Long"
Jazz
  Aktualnie: "Marcus Miller, Brett Williams, Louis Cato, Marquis Hill, Alex Han, Caleb McCampbell - Laid Black - No Limit"
Blues Standards
  Aktualnie: "Canned Heat - Hooker `n` Heat - Cd 1 - Send Me Your Pillow"
Soul
  Aktualnie: "Irma Thomas - Live! Simply the Best - I`ve Done Got Over/Iko Iko/Hey Pocky Way"
Bluesrock
  Aktualnie: "The Savoy Truffle - Live On Our Way - Heaven Bound"
Polski blues
  Aktualnie: "Piotr Zastrozny - Album.Live in studio - Someday After A While"
 
  menu  
aktualności
artykuły
download
festiwale
forum
From Memphis to Norfolk
galeria
koncerty
kontakt
linki nadesłane
o Radio Derf
reklama w Radio Derf
reportaże i wywiady
transmisje live
 
  reklama  
 
  partnerzy  
 
  odwiedzający  
 Wizyty:
start: 2007-07-03
 [8073128]  Wizyt łącznie
 [890]  Wizyt dzisiaj
 
  reklama  
 
  reklama  
 
  reklama  
 
  statystyki  
 [286]  Zarejestrowanych użytkowników
 [0]  Zalogowanych

 [921]  Aktualności

 [7]  Koncertów
 [0]  Nieopublikowanych
 [7]  Archiwalnych

 [93]  Galerii

 [18]  Linków

 [0]  Postów RD

 [55]  Reportaży/Relacji

 [3]  Forum

 [120]  Tematów forum

 [2449]  Postów forum
 
  artykuły  
<< (1 dokumentów/strona 1 z 1/dokumenty 1-1) >>
NA ANTENIE RADIA DERF. ASIE PAYTON  
Autor: administrator, 2011-05-06 13:59:46
NA ANTENIE RADIA DERF. ASIE PAYTON

Asie Reed Payton urodził się w 12 kwietnia 1937 roku w hrabstwie Washington w Mississippi. Całe życie spędził w Holly Ridge, pięć mil na zachód od Indianoli. W latach jego młodości rozrzucone wzdłuż gościńca do Leland chaty dawnej plantacji zamieszkiwały rodziny czarnych wyrobników. Dziś Holly Ridge to miasto widmo, liczące niecałe trzy setki mieszkańców. Gdyby nie dwa sklepy na skrzyżowaniu dróg osada nie miałaby nawet nazwy. Jedyną atrakcją są tu groby bluesmanów. Tuż za miastem pochowany jest Charlie Patton, na miejscowym cmentarzu spoczywa też Willie Shade.

Hrabstwo Sunflower należy do najuboższych w Mississippi, jeszcze w latach 70-tych dzieci cierpiały tu z powodu niedożywienia. Do dziś mało kogo stać tu na samochód, a mieszkańcy rzadko zapuszczają się dalej niż do Indianoli. Dla młodych ludzi pokroju Paytona nie było wielkiego wyboru. Mogli pracować w polu albo zatrudnić się w pobliskich zakładach chemicznych. Młodzi robotnicy gromadzili się w porze lunchu w miejscowym sklepiku. Jak wspomina jeden z mieszkańców, od stóp do głów okrywał ich biały lub żółty pył. ''Wskakiwali do zbiorników i ręcznie mieszali chemikalia - wspomina miejscowy adwokat - większość z nich pomarła od tego w młodym wieku''.

Asie pracował w polu od wczesnej młodości, nigdy jednak nie dorobił się majątku. Jego pasją i ucieczką od trudów była gra gitarze. Podobnie jak jego ojciec, co sobotę wybierał się do miasteczka, by pograć z kolegami przed miejscowym sklepem. Do dziś przed stacją benzynową stoi ławka, na której koncertowali w sobotnie wieczory.

Po Paytonie pozostał tylko jeden album, wydany przez Fat Possum w 1999 roku, dwa lata po śmierci bluesmana. Jego piosenki nagrano podczas dwóch nieformalnych sesji w juke-joincie Juniora Kimbroughta. Matthew Johnsonowi i Bruce’owi Watsonowi z Oxfordu niełatwo było znaleźć Paytona. Asie nie miał telefonu, całe dni spędzał w polu, a zimą, kiedy ziemia była zbyt mokra dla traktora, znikał bez śladu na długie tygodnie. Warto było jednak czekać. Sesja z Asie okazała się strzałem w dziesiątkę. 37 nagranych wówczas utworów zaskakuje oryginalnością i siłą wyrazu.

Producenci zamierzali wykorzystać płytę do wypromowania Paytona, ale choć Asie rozpaczliwie potrzebował pieniędzy, nie udało się go namówić na opuszczenie miasteczka. Zmarł na atak serca przy pracy 19 maja 1997 roku w rodzinnym Holly Ridge.

Niedawno spuścizna Paytona wzbogaciła się o nowe utwory. Część z nich to nie wydane za pierwszym razem nagrania Fat Possum, reszta pochodzi z amatorskiego nagrania z początku lat 80-tych. Przyjaciel Paytona nagrał wówczas na domowym sprzęcie jeden z domowych występów Asie. Oryginalne nagrania rozbudowano w studio o linię basu, klawisze i efekty dźwiękowe. Nad efektem można dyskutować – amatorzy tradycyjnego bluesa sięgną z pewnością chętniej po oryginalne, surowe i pełne mocy nagrania Paytona.

Muzykę Paytona wykorzystano w filmach ''Big Bad Love'' i ''Hometown Legend''. Wystąpił też obok T-Model Forda i Cedella Davisa w dokumencie ''You See Me Laughin'. The Last of the Hill Country Bluesmen.''

by_ingeborg
 [0] komentarzy    skomentuj  
<< (1 dokumentów/strona 1 z 1/dokumenty 1-1) >>
 
  kalendarium  
Dziś jest: 2022-08-15
53 lat temu...
1969.08.15 Woodstock Music And Fair

13 lat temu...
2009.08.15 w wieku 67 lat zmarł Jim Dickinson, pianista, wokalista i producent muzyczny, jedna z ikon muzycznej sceny Memphis, ojciec Luthera i Cody'ego Dickinsonów. W 1969 nagrał z Rolling Stonesami sławne''Wild Horses''.
www.zebraranch.com

94 lat temu...
1928.09.15 w Tampie na Florydzie ur. się. Julian ''Cannonball'' Adderley, wielki saksofonista ery hard bopu. Grał m.in. z Milesem Davisem. Zm. 8.08.1975.
 
  reklama  
 
  szukaj  


[również w treści]
 
 
  logowanie  

Nie jesteś zalogowany/-a

login: 

hasło: 
Nie pamiętam hasła

Zarejestruj się

 
  reklama  
 
  najnowsze  
Powered by PHP, Copyright (c) 2007-2022 ..::bestyjek::..