reklama  
 
  play  
Sobota, 23 Czerwca w Radio Derf
 Playlista   Pomoc   Parametry Play
Bluesdelta
Play
jazz
Play
standard
Play
soul
Play
bluesrock
Play
polskiblues
-=-=-=-=-=-                    FROM MEMPHIS TO NORFOLK – ZBIÓR ARTYKUŁÓW PRZEDSTAWIAJĄCYCH SYLWETKI WCZESNYCH BLUESMANÓW Z DELTY MISSISIPI, ZAPRASZAMY DO LEKTURY !!!                    -=-=-=-=-=-                    
  
NOWOŚCI : Joe Bonamassa - British Blues Explosion Live (2018)NOWOŚCI : Chick Corea - [2018] - Chinese ButterflyNOWOŚCI : Beth Hart & Joe Bonamassy - [2018] - Black CoffeeNOWOŚCI : Martyna Jakubowicz - Zwykły Włóczęga (2018)Bluesdelta
  Aktualnie: "Rev. Pearly Brown - You`re Gonna Need That Pure Religion - You`re Gonna Need 19 Good By"
jazz
  Aktualnie: "Medeski Scofield Martin&Wood - Out Louder - Tootie Ma Is a Big Fine Thing"
standard
  Aktualnie: "Lil` Ed&The Blues Imperials - Live At Chordon Blue 6-17-00 - 13"
soul
  Aktualnie: "Otis Redding - The Very Best of Otis Redding, Vol. 1 - Fa-Fa-Fa-Fa-Fa-Fa (Sad Song)"
bluesrock
  Aktualnie: "Led Zeppelin - How the West Was Won (Disc 3) - Whole Lotta Love"
polskiblues
  Aktualnie: "Mietek Blues Band - Tribute to the Blues - Trouble Blues"
 
  menu  
aktualności
artykuły
download
festiwale
forum
From Memphis to Norfolk
galeria
koncerty
kontakt
linki nadesłane
o Radio Derf
reklama w Radio Derf
reportaże i wywiady
transmisje live
 
  reklama  
 
  partnerzy  
 
  odwiedzający  
 Wizyty:
start: 2007-07-03
 [2985417]  Wizyt łącznie
 [1016]  Wizyt dzisiaj
 
  reklama  
 
  reklama  
 
  statystyki  
 [272]  Zarejestrowanych użytkowników
 [0]  Zalogowanych

 [899]  Aktualności

 [7]  Koncertów
 [0]  Nieopublikowanych
 [7]  Archiwalnych

 [93]  Galerii

 [21]  Linków

 [0]  Postów RD

 [55]  Reportaży/Relacji

 [3]  Forum

 [120]  Tematów forum

 [2449]  Postów forum
 
  artykuły  
<< (1 dokumentów/strona 1 z 1/dokumenty 1-1) >>
NA ANTENIE RADIA DERF: LONNIE PITCHFORD  
Autor: administrator, 2018-01-24 21:24:55
NA ANTENIE RADIA DERF: LONNIE PITCHFORD

Wiele pisaliśmy dotąd o złotych latach bluesa Delty i jego luminarzach - Skipie Jamesie, czy Robercie Johnsonie. W dobie Wielkiej Migracji Południe opuściły dziesiątki utalentowanych muzyków. Rozjechali się oni po kraju, dając początek szkołom Chicago, Houston czy Zachodniego Wybrzeża, ale kultura, która ich wydała pozostała żywa. W miasteczkach Mississippi wciąż rodzą się muzycy, dla których blues jest pierwszym i najważniejszym środkiem wyrazu, muzyką ich ziemi, wyssaną z mlekiem matki. Bluesowa tradycja przetrwała w rodzinach, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Świat zachwycił się rodzinnym muzykowaniem R.L. Burnside’a i Othy Turnera. Inne skarby czekają dopiero na odkrycie.

Spadkobiercą bluesowej tradycji jest z pewnością Lonnie Pitchford, jeden z bohaterów „The Land Where The Blues Began”, grający na archaicznym diddle-bow.

Lonnie urodził się 8 października 1955 roku w Lexington w stanie Mississippi w uzdolnionej muzycznie, ale niebogatej, wielodzietnej rodzinie. Już jako pięciolatek złożył swój pierwszy diddle-bow ze szczątków elektrycznej gitary. „Potrzeba jest matką wynalazków. Byłem szczęśliwy, kiedy udało mi się znaleźć choćby całkiem zardzewiałą strunę – wspomina - kto by tam kupował dzieciakowi nowe”. Gry uczył się pod skrzydłami Eugene Powella z Mississippi Sheiks i Roberta Lockwooda Jr., pasierba Roberta Johnsona i to właśnie ich styl wywarł największy wpływ na późniejsze brzmienie Pitchforda.

Jako dwunastolatek Lonnie grał już nieźle na gitarze, którą dzielił z czterema braćmi, śpiewał w kościelnym chórze i uczył się gry na pianie, wkrótce zaczął też zarabiać na życie występami w okolicznych barach. Rzadko opuszczał rodzinne hrabstwo i nie wypuszczał się w zasadzie poza Memphis. Jego grą cieszyli się początkowo tylko sąsiedzi i znajomi, aż wreszcie na muzyce Lonniego poznał się badacz Worth Long. To on pomógł nastoletniemu Pitchfordowi stanąć w 1972 roku na scenie Smithsonian Folklife Festival. Zdobył tam serca publiczności grając przeboje Roberta Johnsona na jednostrunowym diddle-bow.

„Kiedy w 1980 roku zaprosili mnie do Waszyngtonu – wspomina – dobry tydzień łamałem sobie głowę, jak przewieźć mój diddle-bow, bez zabierania ze sobą całego domu. W końcu po prostu wyrwałem deskę ze ściany.”

Choć ulubionym instrumentem Lonniego była gitara i nie stronił też od pianina, basu i harmonijki, znany jest przede wszystkim z gry na diddle-bow i jednostrunowej, elektrycznej gitarze. Diddle-bow, ulubiony instrument afroamerykańskich dzieci, to pojedynczy drut rozpięty na gwoździach wbitych w ścianę, z blaszaną puszką zamiast mostka. Wywodzi się wprost z Afryki, gdzie do dziś gra się slidem na jednej strunie. Na diddle-bow grali w młodości Robert Johnson i B.B. King, ćwiczył na nim również Muddy Waters, zanim zaoszczędził tyle, by sprawić sobie gitarę.

Kolejne lata przyniosły Lonniemu sukcesy na festiwalach w kraju i za granicą. Muzyka go fascynowała, nie myślał jednak o porzuceniu zawodu cieśli. Mieszkał jakiś czas w Chicago i Kansas, podróżował po Stanach i Europie, brak własnej płyty uniemożliwiał mu jednak wypłynięcie na szerokie wody. Na co dzień grał głównie w sąsiedztwie. Nie zarabiał wiele, ale kochał to, co robił i nigdzie nie ruszał się bez gitary.

Debiutancki album Lonniego „All Round Man” ukazał się dopiero w 1994 roku nakładem Rooster Blues. Był już wówczas żonaty z córką przyjaciółki Elmore’a Jamesa i dzięki teściowej włączył do swego repertuaru wiele nie nagranych nigdy wcześniej utworów Elmore’a. Nie miał własnych dzieci, poza córką, której nigdy nie widział, uczył jednak chętnie dzieci swojej żony, udzielał się też w Delta Blues Museum, przekazując bluesową tradycję młodym pokoleniom.

Nagrania Lonniego weszły w skład wielu kompilacji, w tym sławnej „Living Country Blues U.S.A.”, a w 1992 wystąpił na planie „Deep Blues”. W 1995 roku nominowano go do W.C. Handy Awards. Trzy lata później zmarł w swoim domu w Lexington, dołączając do grona artystów, którzy przegrali walkę z AIDS. Nie zdołał ukończyć pracy nad drugą płytą. Pochowano go na cmentarzu Mt. Zion, nieopodal Elmore’a Jamesa, a na jego grobie stanął kamień z wizerunkiem diddle-bow ufundowany przez Rooster. Miał zaledwie 43 lata.

by_ingeborg

http://www.wirz.de
http://www.mswritersandmusicians.com
http://catish keith.com
 [0] komentarzy    skomentuj  
<< (1 dokumentów/strona 1 z 1/dokumenty 1-1) >>
 
  kalendarium  
Dziś jest: 2018-06-23
25 lat temu...
1993.06.23 w Chicago w wieku 64 lat zmarł Otis ''Big Smokey'' Smothers, sławny chicagowski gitarzysta i wokalista, członek zespołu Howlin' Wolfa, starszy brat Little Smokeya Smothersa. Grał m.in. z Muddym Watersem, Williem Dixonem i Freddiem Kingiem.

105 lat temu...
1913.06.23 w Louisville w Kentucky ur. się Helen Humes, sławna śpiewaczka bluesowa i jazzowa, występująca m.in z Countem Basiem i Nat King Colem. Zm. 09.09.1981.

70 lat temu...
1948.06.23 w Nowym Orleanie ur. się Luther Kent, wokalista łączący bluesa z gospel i R&B, dawny wokalista Blood Sweat & Tears.
  
  szukaj  


[również w treści]
 
 
  logowanie  

Nie jesteś zalogowany/-a

login: 

hasło: 
Nie pamiętam hasła

Zarejestruj się

 
  reklama  
 
  najnowsze  
 2018-06-15 21:39:32
  RICHARD COUSINS
 2018-06-15 21:37:06
  NA ANTENIE RADIA DERF. MIGHTY MO RODGERS
 2018-06-15 21:25:12
  PERKUSIŚCI MAJĄ GŁOS
 2018-06-15 21:20:56
  DZIERGANIE BLUESA - RASOWE PŁYTY PARAMOUNTA
 2018-06-15 21:18:32
  MARY HURT-WRIGHT DLA RADIA DERF
 2018-06-15 21:09:12
  NA ANTENIE RADIA DERF: LONNIE PITCHFORD
Powered by PHP, Copyright (c) 2007-2018 ..::bestyjek::..