reklama  
 
  play  
Sobota, 24 Lutego w Radio Derf
 Playlista   Pomoc   Parametry Play
Bluesdelta
Play
jazz
Play
standard
Play
soul
Play
bluesrock
Play
polskiblues
-=-=-=-=-=-                    FROM MEMPHIS TO NORFOLK – ZBIÓR ARTYKUŁÓW PRZEDSTAWIAJĄCYCH SYLWETKI WCZESNYCH BLUESMANÓW Z DELTY MISSISIPI, ZAPRASZAMY DO LEKTURY !!!                    -=-=-=-=-=-                    
  
NOWOŚCI : Blues Bazar - [2017] - Droga PlytaNOWOŚCI : Chick Corea - [2018] - Chinese ButterflyNOWOŚCI : Beth Hart & Joe Bonamassy - [2018] - Black CoffeeNOWOŚCI : Gregg Allman - [2017] - Southern BloodBluesdelta
  Aktualnie: "Franklin, Pete - Guitar Petes Blues - Guitar Petes Blues"
jazz
  Aktualnie: "Medeski Scofield Martin&Wood - Out Louder - Little Walter Rides Again"
standard
  Aktualnie: "Stevie Ray Vaughan - Blues You Can Use (Live) - Love Struck Baby"
soul
  Aktualnie: "Irma Thomas - True Believer - I Never Fool Nobody But Me"
bluesrock
  Aktualnie: "Aerosmith - Unplugged 1990 (Live) - Monkey on My Back (Live at the"
polskiblues
  Aktualnie: "Romek Puchowski - Free - The Cat Is Observing"
 
  menu  
aktualności
artykuły
download
festiwale
forum
From Memphis to Norfolk
galeria
koncerty
kontakt
linki nadesłane
o Radio Derf
reklama w Radio Derf
reportaże i wywiady
transmisje live
 
  reklama  
 
  partnerzy  
 
  odwiedzający  
 Wizyty:
start: 2007-07-03
 [2585069]  Wizyt łącznie
 [1330]  Wizyt dzisiaj
 
  reklama  
 
  reklama  
 
  statystyki  
 [272]  Zarejestrowanych użytkowników
 [1]  Zalogowanych

 [899]  Aktualności

 [7]  Koncertów
 [0]  Nieopublikowanych
 [7]  Archiwalnych

 [93]  Galerii

 [21]  Linków

 [0]  Postów RD

 [55]  Reportaży/Relacji

 [3]  Forum

 [120]  Tematów forum

 [2449]  Postów forum
 
  artykuły  
<< (1 dokumentów/strona 1 z 1/dokumenty 1-1) >>
MISSISSIPPI BLUES TRAIL. STOVALL PLANTATION  
Autor: administrator, 2009-09-15 17:01:53
MISSISSIPPI BLUES TRAIL. STOVALL PLANTATION

''Nasz niewielki domek stał samotnie z dala od ludzi. Niedaleko był jeszcze jeden dom, następny stał dobrą milę dalej. Gdybyś zachorował, mógłbyś wołać o pomoc cały boży dzień, nikt by cię nie usłyszał. Trzymaliśmy muły, konie, krowy, kozy i kurczęta. Poiłem je, kiedy podrosłem na tyle, by utrzymać w ręku wiadro. Pompowałem wodę ze studni, od tego pompowania całe ręce miałem w pęcherzach'' – wspomina swój dom Muddy Waters. (Deep Blues, by Robert Palmer).

Muddy zamieszkał w Stovall, kiedy miał trzy lata, po śmierci matki. Babka zabrał go wówczas na północ, z farmy pod Rolling Fork w Mississippi, na plantację Stovall w pobliżu Clarksdale. Stąd właśnie miał w wieku 28 lat wyruszyć w daleką drogę do Chicago, stawiając pierwszy krok na drodze ku gwiazdom. W Stovall babka nazwała wiecznie ubłoconego malca Muddy'm, tu w wieku pięciu lat nauczył się grać na harmonijce, a w 1932 roku tutaj właśnie przysłano mu pierwszą gitarę, kupioną w katalogu wysyłkowym Searsa za dwa i pół dolara Stellę. W domku z bali w upalne lato 1941 roku ''Country Blues'' Muddy'ego nagrywał Alan Lomax.
W 1996 roku chata Muddy'ego, pieczołowicie odrestaurowana po huraganie, wyruszyła w podróż po muzeach świata, by po pięciu latach powrócić na plantację Stovall. Początkowo miała tylko jedną izbę, ciemną i ubogą, dopiero kiedy Muddy podrósł i nauczył się ciesielstwa dobudował do niej frontowy ganek, wstawił okna i nakrył barak spadzistym dachem, tak by jego babka mogła się wreszcie poczuć panią prawdziwego domu.

Babka Muddy'ego była uboga i choć warunki w Stovall nie należały do najgorszych, ledwie starczało jej na chleb. Muddy od najwcześniejszych lat grał za miedziaki na zabawach, pomagał na farmie, zbierał butelki dla pokątnych handlarzy whisky, a kiedy trochę podrósł pędził bimber i sprzedawał skórki upolowanych zwierząt. Od dzieciństwa łaknął nowości, fascynowała go technika. W 1934 roku jako pierwszy w swoich stronach sprawił sobie auto. Woził nim sąsiadów do miasta, nieźle na tym zarabiając.
Wybuchła wojna, a do Stovall przybył Alan Lomax. Poszukiwał kolejnego Roberta Johnsona, wszyscy w okolicy wskazywali mu Muddy'ego. Kiedy Muddy usłyszał, że szuka go jakiś biały, przeraził się, sądząc, że chcą go zamknąć za pędzenie bimbru. Uwierzył Lomaxowi dopiero wówczas, kiedy ten napił się z nim wody z jednego kubka. A trzeba wiedzieć, że w owych latach żaden biały w Mississippi nie tknąłby wody, którą pił Murzyn.
Spotkanie z Lomaxem przypomniało Muddy'emu, jakie jest jego powołanie. Na krótko wyjechał do St. Louis, ale dopiero bijatyka z zarządcą plantacji skłoniła Muddy'ego do ucieczki na Północ. Chicago stanęło przed nim otworem.

A plantacja? Nadal działa. Jeszcze w ubiegłym roku zbierano na niej bawełnę. Czy kierowcy potężnych kombajnów zastanawiają się, jakiego człowieka wydała ta ziemia? Zapewne rzadko. ''Nie rozumiem, czego ci wszyscy turyści tu szukają. Niby gdzie jest ten cały blues?'' wzrusza ramionami właścicielka plantacji na pytania dziennikarzy z Północy.
Mississippi pełne jest takich niezwykłych, a dziś już na pół zapomnianych zakątków. Groby Charley'a Pattona, czy ''Mississippi'' Johna Hurta kryją się wśród traw przy błotnistych drogach, wiele ze starych domostw pamiętających narodziny bluesa przebudowano lub zburzono w ostatnich latach przystosowując je do potrzeb nowych mieszkańców. Projekt Mississippi Blues Trail, o którym pisaliśmy w ubiegłym tygodniu ma ocalić od zapomnienia te, które jeszcze trwają.

by_ingeborg
 [0] komentarzy    skomentuj  
<< (1 dokumentów/strona 1 z 1/dokumenty 1-1) >>
 
  kalendarium  
Dziś jest: 2018-02-24
30 lat temu...
1988.02.24 w Paryżu zmarł John ''Memphis Slim'' Chatman, pianista, śpiewak i kompozytor bluesowy z Memphis. Przeżył 73 lata.

65 lat temu...
1953.02.24, w Jackson w stanie Missisipi urodził się Carl Weathersby, wokalista, gitarzysta i kompozytor, towarzysz Alberta Kinga i Billy'ego Brancha.

85 lat temu...
1933.02.24 w Corsicana w Teksasie ur. się David ''Fathead'' Newman, sławny jazzman, saksofonista Raya Charlesa i Herbiego Manna, współtwórca hard-bopu. Zmarł 20.01.2009.

30 lat temu...
1988.02.24 w Paryżu zmarł Memphis Slim (John Len Chatman), pianista i wokalista jump-bluesowy, autor przeszło 500 nagrań. Grał m.in z Sonny Boyem Williamsonem, Big Billem Bronzy'm i Jazzem Gillumem. Miał 73 lata.

94 lat temu...
1924.02.24 w Woodville w Wirginii ur. się John Jackson, piedmoncki gitarzysta popularny w dobie bluesowego rewiwalu. Zm. 20.01.2002.
  
  szukaj  


[również w treści]
 
 
  logowanie  

Nie jesteś zalogowany/-a

login: 

hasło: 
Nie pamiętam hasła

Zarejestruj się

 
  reklama  
 
  najnowsze  
 2018-02-06 17:54:31
  DR G.B. BURT. Living Blues No 203, 10/11.2009
 2018-02-06 17:54:18
  NA ANTENIE RADIA DERF: LONNIE PITCHFORD
 2018-02-06 17:53:23
  FAT POSSUM. Poza zasięgiem radarów. Blues Access, zima 1997
Powered by PHP, Copyright (c) 2007-2018 ..::bestyjek::..