reklama  
 
  play  
Sobota, 23 Września w Radio Derf
 Playlista   Pomoc   Parametry Play
Bluesdelta
Play
jazz
Play
standard
Play
soul
Play
bluesrock
Play
polskiblues
-=-=-=-=-=-                    FROM MEMPHIS TO NORFOLK – ZBIÓR ARTYKUŁÓW PRZEDSTAWIAJĄCYCH SYLWETKI WCZESNYCH BLUESMANÓW Z DELTY MISSISIPI, ZAPRASZAMY DO LEKTURY !!!                    -=-=-=-=-=-                    
  
NOWOŚCI, Serwer bluesrock: Doyle Bramhall II - [2016] - Rich ManRADIO DERF POLECA: Premiera płyty ``Koldfusion`` (Monomotiv + Aleksandra Siemieniuk)RADIO DERF POLECA: Hard Times - [2016] - SiedemNOWOŚCI, Serwer bluesrock: Tedeschi Trucks Band - [2016] - Let Me Get ByBluesdelta
  Aktualnie: "Peg Leg Sam - Kickin` It - Before You Give It All Away"
jazz
  Aktualnie: "George Benson - It`s Uptown - Ain`t That Peculiar"
standard
  Aktualnie: "Screamin` Jay Hawkins - I Put A Spell On You - A History Of The Blues Part 1 CD1 - Screamin` Jay Hawkins - I Put A Spell On You"
soul
  Aktualnie: "Otis Clay - Soul Man: Live In Japan - A Nickel And A Nail"
bluesrock
  Aktualnie: "Gregg Allman - All My Friends (Disc One) - Statesboro Blues"
polskiblues
  Aktualnie: "Outsider Blues - Outsider Blues - Czarno-czarny film (dla Miry) (Nalepa, Loebl)"
 
  menu  
aktualności
artykuły
download
festiwale
forum
From Memphis to Norfolk
galeria
koncerty
kontakt
linki nadesłane
o Radio Derf
reklama w Radio Derf
reportaże i wywiady
transmisje live
 
  reklama  
 
  partnerzy  
 
  reklama  
 
  odwiedzający  
 Wizyty:
start: 2007-07-03
 [2151545]  Wizyt łącznie
 [2475]  Wizyt dzisiaj
 
  reklama  
 
  reklama  
 
  statystyki  
 [271]  Zarejestrowanych użytkowników
 [1]  Zalogowanych

 [898]  Aktualności

 [7]  Koncertów
 [0]  Nieopublikowanych
 [7]  Archiwalnych

 [93]  Galerii

 [22]  Linków

 [0]  Postów RD

 [55]  Reportaży/Relacji

 [3]  Forum

 [120]  Tematów forum

 [2449]  Postów forum
 
  artykuły  
<< (1 dokumentów/strona 1 z 1/dokumenty 1-1) >>
NA ANTENIE RADIA DERF: SATAN & ADAM  
Autor: administrator, 2009-09-15 18:43:59
NA ANTENIE RADIA DERF: SATAN & ADAM

''Satan & Adam'' to niecodzienny duet. Tworzą go dwaj bluesmani z Nowego Jorku - urodzony w Mississippi Mr Satan, ciemnoskóry, na wpół szalony muzyk i wędrowiec, ubrany w obszarpaną bluzę z kapturem i dwadzieścia lat od niego młodszy Adam Gussow, przystojny biały absolwent Columbii. Spotkali się w latach 80-tych, kiedy Mr Satan grał na ulicach Harlemu, szarpiąc struny elektrycznej gitary i strasząc przechodniów apokaliptycznymi wizjami. Gussow wybrał harmonijkę, na której gra potoczyście we własnym, oryginalnym stylu. Łączy elektrycznie wzmacnianą, chicagowską harmonijkę z funkową gitarą i jazzowym frazowaniem. Obok Carlosa del Junco był jednym z pierwszych harmonijkarzy elektrycznych, którzy postawili na oveblow, adaptując nowatorskie pomysły Howarda Levy'ego.

Harlemski elektryczny blues Satana i Adama, dynamiczny i drapieżny, łączy muzykę bluesową z elementami soulu i rapu, wytyczając nowe drogi rozwoju gatunku. Magee i Gussow, to obok Shemekii Copeland, The Holmes Brothers, Michaela Hilla i Popy Chubby'ego, główne postaci nowojorskiego bluesowego renesansu.

Mr Satan przyszedł na świat 20 maja 1936 roku w Mt. Olive w Mississippi, jako Sterling Magee. W jego życiorysie zieje wiele luk, wydających Satana na pastwę plotek i domysłów. Dorastał na Florydzie, w religijnej rodzinie. W młodości akompaniował na pianinie w miejscowych kościołach, później opuścił rodziców, by grać bluesa w miejscowych klubach. Zdobył przydomek ''Five Fingers Magee'' i sławę najszybszego gitarzysty wszechczasów. Lata 50-te spędził w Niemczech, służąc w armii. Po zwolnieniu ze służy osiadł w Harlemie, gdzie nagrywał z powodzeniem w wytwórni Tangerine Ray'a Charlesa. Towarzyszył na scenie czołowym artystom R&B Jamesowi Brownowi, Kingowi Curtisowi, Big Maybelle, Joey'owi Dee i the Starlighters, W latach 70-tych nagrywał z Paulem Winley'em i the Harlem Underground. Po śmierci żony, jego zdrowie psychiczne gwałtownie się pogorszyło. Porzucił gitarę i miejskie życie, przewędrował Mississippi, Florydę i Puerto Rico, by powrócić do Harlemu odmieniony, opętany religijnymi wizjami, domagając się by znajomi nazywali go odtąd Szatanem. Zaprzyjaźniony z Magee nowojorski producent i właściciel sklepu z nagraniami, Bobby Robinson, wziął go pod opiekę i namówił do powrotu do muzyki. Magee zaczął występować na ulicach Nowego Jorku, jako ''one-man-band'', akompaniując sobie na domowej roboty perkusji.

W tym mniej więcej czasie spotkał go Adam Gussow (ur. 3 kwietnia 1958 roku w N.Y.), student anglistyki z Uniwersytetu Columbia, absolwent elitarnego Princeton. Pełen niepokoju, przeżywał w owych latach zawód za zawodem, poszukując własnego miejsca w świecie. Zafascynowany muzyką Satana, porzucił naukę, by występować razem z Magee na ulicach miasta. Gry na harmonijce uczył się od Nata Riddlesa, nowojorskiego wirtuoza harmonijki, towarzysza Odetty i Larry'ego Johnsona, szlifując umiejętności na jam-session w juke-jointach East Village. Każdej zimy Magee oczekiwał rychłego końca świata, wędrując po ulicach miasta z imieniem Szatana na ustach. Jego płomienne przemowy sprawiały, że nawet trzeźwy Gussow bliski był uwierzenia, że przyjaciel sprowadzi na ziemię ogniste rydwany. Mroczny, o pałających oczach i złachmanionym odzieniu, miał być w istocie – jak wspomina Gussow - gołębiego serca.

Od 1986 roku można było ich spotkać co dnia przed Apollo Theatre. Rok później spotkali ich tam muzycy z U2, którzy kręciło w tym czasie w Nowym Jorku ''Rattle and Hume''. Występ Satana i Adama znalazł się na kultowym albumie zespołu. Nie minęło wiele czasu, a zaczęto zapraszać ich do klubów. Trzy lata później mieli juz demo, supportowali koncert Buddy Guy'a, grali latem w Nowej Szkocji. Wówczas też narodziła się nazwa zespołu ''Satan & Adam''.

Rok 1991 to przełomowa data w istnieniu zespołu. Satan i Adam wydali pierwszą płytę ''Harlem Blues'' (nominowany do nagrody W.C. Handy'ego w kategorii Tradycyjny Album Roku) i wyruszyli na tournee do Anglii z Bo Diddley'em. Odtąd ich kariera nabrała blasku. Kolejne lata do podróże po Europie, koncerty na Wschodnim Wybrzeżu, udział w prestiżowych festiwalach. W 1996 roku niezwykłe duo pojawiło się na okładce Living Bluesa.

Dwa lata później zespół nagle się rozpadł. Zdrowie psychiczne Magee gwałtownie się pogorszyło, Mr Satan zniknął z Harlemu i przepadł gdzieś w Stanach. Odnalazł się dopiero w domu opieki w Gulford na Florydzie, blisko St. Petersburga, w którym dorastał. Opiekunowie domyślili się z jego gestów, że musiał grać na gitarze, rozpoznali w nim partnera Gussowa i skontaktowali się z nim w Nowym Jorku. W powrocie do zdrowia pomogli Magee miejscowi muzycy. Od 2005 roku znów sporadycznie występuje z Adam Gussowem. Grają razem na Florydzie i w Mississippi, gdzie Gussow wykłada na uniwersytecie i pisuje o bluesie.

Niedawno powstał film dokumentalny o losach duetu ''Satan & Adam'', ukazały się też wspomnienia Gussowa ''Mister Satan’s Apprentice: A Blues Memoir'' uhonorowane przez Blues Foundation nagrodą Keeping the Blues Alive Award. W 2008 roku wydano też ponownie wczesne nagrania Satana & Adama ''Word on the Street: Harlem Recordings, 1989''.
< Ubiegłego lata Satan i Adam ruszyli znów w trasę, może jest więc nadzieja, że kiedyś zawitają znów do Europy?

by_ingeborg
 [0] komentarzy    skomentuj  
<< (1 dokumentów/strona 1 z 1/dokumenty 1-1) >>
 
  kalendarium  
Dziś jest: 2017-09-23
110 lat temu...
1907.09.23 W Chicago ur. się Albert Ammons, znany pianista boogie woogie, współtwórca tego stylu. Zmarł 5.12.1949 r.

96 lat temu...
1921.09.23 w Raines w Tennessee ur. się Joe Hill Louis, (Lester Hill), harmonijkarz, wokalista i gitarzysta, jeden z najbardziej znanych ''one-man bandów'' lat 50-tych. Zmarł 5.08.1957 r.

90 lat temu...
1927.09.23 W Shreveport w Luizjanie ur. się Mighty Joe Young, jeden z najlepszych gitarzystów chicagowskiego bluesa.

87 lat temu...
1930.09.23 W Albany w Georgii ur.się Ray Charles, genialny ociemniały wokalista i pianista, prekursor soulu. Zmarł 10.06.2004 r.
raycharles.com/

82 lat temu...
1935.09.23 W Minter City w Missisipi ur. się Fenton Robinson, jeden z czołowych gitarzystów chicagowskiego bluesa. Zmarł 25.11. 1997 r.

78 lat temu...
1939.09.23 w Ozark w Arkansas ur. się Roy Buchanan, pionier Telecastera, znakomity gitarzysta. Zm. 14.08.1988.

11 lat temu...
2006.09.23 w Fairfax w Wirginii zmarła Etta Baker, country bluesowa śpiewaczka i gitarzystka, kultywująca tradycje piedmonckiego bluesa. Przeżyła 93 lata.

22 lat temu...
1995.09.23 w Memphis zmarł Booker T. Laury, utalentowany wokalista i pianista boogie-woogie, bluesa, gospel i jazzu, jedna z najbarwniejszych postaci Beale Street.

10 lat temu...
2007.09.23 w Austin zmarł 49-letni Gary Primich, harmonijkarz, gitarzysta i wokalista, współzałożyciel Mannish Boys. Współpracował z Marcią Ball, Ruthie Foster i Jimmiem Vaughanem. Zmarł z powodu przedawkowania heroiny.
  
  szukaj  


[również w treści]
 
 
  logowanie  

Nie jesteś zalogowany/-a

login: 

hasło: 
Nie pamiętam hasła

Zarejestruj się

 
  reklama  
 
  najnowsze  
 2017-09-17 21:38:39
  Z RODZINĄ NA RAWA BLUES FESTIVAL
 2017-09-17 21:32:30
  TRAFILIŚMY NA BRYLANT, KTÓRY NAZYWA SIĘ MARCUS KING
 2017-09-07 10:52:48
  ZAWODNIK MMA NA RAWA BLUES FESTIVAL!
Powered by PHP, Copyright (c) 2007-2017 ..::bestyjek::..