reklama  
 
  play  
Sobota, 21 Kwietnia w Radio Derf
 Playlista   Pomoc   Parametry Play
Bluesdelta
Play
jazz
Play
standard
Play
soul
Play
bluesrock
Play
polskiblues
-=-=-=-=-=-                    FROM MEMPHIS TO NORFOLK – ZBIÓR ARTYKUŁÓW PRZEDSTAWIAJĄCYCH SYLWETKI WCZESNYCH BLUESMANÓW Z DELTY MISSISIPI, ZAPRASZAMY DO LEKTURY !!!                    -=-=-=-=-=-                    
  
NOWOŚCI : Blues Bazar - [2017] - Droga PlytaNOWOŚCI : Chick Corea - [2018] - Chinese ButterflyNOWOŚCI : Beth Hart & Joe Bonamassy - [2018] - Black CoffeeNOWOŚCI : Gregg Allman - [2017] - Southern BloodBluesdelta
  Aktualnie: "Pink Anderson - The Blues of Pink Anderson - The Kaiser"
jazz
  Aktualnie: "Rachelle Ferrell - Individuality (Can I Be Me?) - Why You Wanna Mess It All Up?"
standard
  Aktualnie: "Magic Slim&the Teardrops - Grand Slam - Scuffling"
soul
  Aktualnie: "Otis Clay - Respect Yourself (Live At The Lucerne Blues Festival) - Nickel And Nail"
bluesrock
  Aktualnie: "The Allman Brothers Band - Instant Live The Fox Box Set - Mountain Jam Reprise 2"
polskiblues
  Aktualnie: "Tadeusz Nalepa - Modlitwa"
 
  menu  
aktualności
artykuły
download
festiwale
forum
From Memphis to Norfolk
galeria
koncerty
kontakt
linki nadesłane
o Radio Derf
reklama w Radio Derf
reportaże i wywiady
transmisje live
 
  reklama  
 
  partnerzy  
 
  odwiedzający  
 Wizyty:
start: 2007-07-03
 [2781760]  Wizyt łącznie
 [1414]  Wizyt dzisiaj
 
  reklama  
 
  reklama  
 
  statystyki  
 [272]  Zarejestrowanych użytkowników
 [0]  Zalogowanych

 [899]  Aktualności

 [7]  Koncertów
 [0]  Nieopublikowanych
 [7]  Archiwalnych

 [93]  Galerii

 [21]  Linków

 [0]  Postów RD

 [55]  Reportaży/Relacji

 [3]  Forum

 [120]  Tematów forum

 [2449]  Postów forum
 
  artykuły  
<< (1 dokumentów/strona 1 z 1/dokumenty 1-1) >>
NA ANTENIE RADIA DERF: SATAN & ADAM  
Autor: administrator, 2009-09-15 18:43:59
NA ANTENIE RADIA DERF: SATAN & ADAM

''Satan & Adam'' to niecodzienny duet. Tworzą go dwaj bluesmani z Nowego Jorku - urodzony w Mississippi Mr Satan, ciemnoskóry, na wpół szalony muzyk i wędrowiec, ubrany w obszarpaną bluzę z kapturem i dwadzieścia lat od niego młodszy Adam Gussow, przystojny biały absolwent Columbii. Spotkali się w latach 80-tych, kiedy Mr Satan grał na ulicach Harlemu, szarpiąc struny elektrycznej gitary i strasząc przechodniów apokaliptycznymi wizjami. Gussow wybrał harmonijkę, na której gra potoczyście we własnym, oryginalnym stylu. Łączy elektrycznie wzmacnianą, chicagowską harmonijkę z funkową gitarą i jazzowym frazowaniem. Obok Carlosa del Junco był jednym z pierwszych harmonijkarzy elektrycznych, którzy postawili na oveblow, adaptując nowatorskie pomysły Howarda Levy'ego.

Harlemski elektryczny blues Satana i Adama, dynamiczny i drapieżny, łączy muzykę bluesową z elementami soulu i rapu, wytyczając nowe drogi rozwoju gatunku. Magee i Gussow, to obok Shemekii Copeland, The Holmes Brothers, Michaela Hilla i Popy Chubby'ego, główne postaci nowojorskiego bluesowego renesansu.

Mr Satan przyszedł na świat 20 maja 1936 roku w Mt. Olive w Mississippi, jako Sterling Magee. W jego życiorysie zieje wiele luk, wydających Satana na pastwę plotek i domysłów. Dorastał na Florydzie, w religijnej rodzinie. W młodości akompaniował na pianinie w miejscowych kościołach, później opuścił rodziców, by grać bluesa w miejscowych klubach. Zdobył przydomek ''Five Fingers Magee'' i sławę najszybszego gitarzysty wszechczasów. Lata 50-te spędził w Niemczech, służąc w armii. Po zwolnieniu ze służy osiadł w Harlemie, gdzie nagrywał z powodzeniem w wytwórni Tangerine Ray'a Charlesa. Towarzyszył na scenie czołowym artystom R&B Jamesowi Brownowi, Kingowi Curtisowi, Big Maybelle, Joey'owi Dee i the Starlighters, W latach 70-tych nagrywał z Paulem Winley'em i the Harlem Underground. Po śmierci żony, jego zdrowie psychiczne gwałtownie się pogorszyło. Porzucił gitarę i miejskie życie, przewędrował Mississippi, Florydę i Puerto Rico, by powrócić do Harlemu odmieniony, opętany religijnymi wizjami, domagając się by znajomi nazywali go odtąd Szatanem. Zaprzyjaźniony z Magee nowojorski producent i właściciel sklepu z nagraniami, Bobby Robinson, wziął go pod opiekę i namówił do powrotu do muzyki. Magee zaczął występować na ulicach Nowego Jorku, jako ''one-man-band'', akompaniując sobie na domowej roboty perkusji.

W tym mniej więcej czasie spotkał go Adam Gussow (ur. 3 kwietnia 1958 roku w N.Y.), student anglistyki z Uniwersytetu Columbia, absolwent elitarnego Princeton. Pełen niepokoju, przeżywał w owych latach zawód za zawodem, poszukując własnego miejsca w świecie. Zafascynowany muzyką Satana, porzucił naukę, by występować razem z Magee na ulicach miasta. Gry na harmonijce uczył się od Nata Riddlesa, nowojorskiego wirtuoza harmonijki, towarzysza Odetty i Larry'ego Johnsona, szlifując umiejętności na jam-session w juke-jointach East Village. Każdej zimy Magee oczekiwał rychłego końca świata, wędrując po ulicach miasta z imieniem Szatana na ustach. Jego płomienne przemowy sprawiały, że nawet trzeźwy Gussow bliski był uwierzenia, że przyjaciel sprowadzi na ziemię ogniste rydwany. Mroczny, o pałających oczach i złachmanionym odzieniu, miał być w istocie – jak wspomina Gussow - gołębiego serca.

Od 1986 roku można było ich spotkać co dnia przed Apollo Theatre. Rok później spotkali ich tam muzycy z U2, którzy kręciło w tym czasie w Nowym Jorku ''Rattle and Hume''. Występ Satana i Adama znalazł się na kultowym albumie zespołu. Nie minęło wiele czasu, a zaczęto zapraszać ich do klubów. Trzy lata później mieli juz demo, supportowali koncert Buddy Guy'a, grali latem w Nowej Szkocji. Wówczas też narodziła się nazwa zespołu ''Satan & Adam''.

Rok 1991 to przełomowa data w istnieniu zespołu. Satan i Adam wydali pierwszą płytę ''Harlem Blues'' (nominowany do nagrody W.C. Handy'ego w kategorii Tradycyjny Album Roku) i wyruszyli na tournee do Anglii z Bo Diddley'em. Odtąd ich kariera nabrała blasku. Kolejne lata do podróże po Europie, koncerty na Wschodnim Wybrzeżu, udział w prestiżowych festiwalach. W 1996 roku niezwykłe duo pojawiło się na okładce Living Bluesa.

Dwa lata później zespół nagle się rozpadł. Zdrowie psychiczne Magee gwałtownie się pogorszyło, Mr Satan zniknął z Harlemu i przepadł gdzieś w Stanach. Odnalazł się dopiero w domu opieki w Gulford na Florydzie, blisko St. Petersburga, w którym dorastał. Opiekunowie domyślili się z jego gestów, że musiał grać na gitarze, rozpoznali w nim partnera Gussowa i skontaktowali się z nim w Nowym Jorku. W powrocie do zdrowia pomogli Magee miejscowi muzycy. Od 2005 roku znów sporadycznie występuje z Adam Gussowem. Grają razem na Florydzie i w Mississippi, gdzie Gussow wykłada na uniwersytecie i pisuje o bluesie.

Niedawno powstał film dokumentalny o losach duetu ''Satan & Adam'', ukazały się też wspomnienia Gussowa ''Mister Satan’s Apprentice: A Blues Memoir'' uhonorowane przez Blues Foundation nagrodą Keeping the Blues Alive Award. W 2008 roku wydano też ponownie wczesne nagrania Satana & Adama ''Word on the Street: Harlem Recordings, 1989''.
< Ubiegłego lata Satan i Adam ruszyli znów w trasę, może jest więc nadzieja, że kiedyś zawitają znów do Europy?

by_ingeborg
 [0] komentarzy    skomentuj  
<< (1 dokumentów/strona 1 z 1/dokumenty 1-1) >>
 
  kalendarium  
Dziś jest: 2018-04-21
48 lat temu...
1970.04.21 w Chicago zmarł na gruźlicę Earl Hooker, mistrz slide'u, jeden z najsławniejszych gitarzystów Chicago. Miał 40 lat.

72 lat temu...
1946.04.21 w Nowym Jorku ur. się Doug MacLeod, gitarzysta country-bluesowy wychowany na bluesie St. Louis.
www.doug-macleod.com
  
  szukaj  


[również w treści]
 
 
  logowanie  

Nie jesteś zalogowany/-a

login: 

hasło: 
Nie pamiętam hasła

Zarejestruj się

 
  reklama  
 
  najnowsze  
Powered by PHP, Copyright (c) 2007-2018 ..::bestyjek::..