reklama  
 
  play  
Wtorek, 31 Marca w Radio Derf
 Playlista   Pomoc   Parametry Play
Bluesdelta
Play
jazz
Play
standard
Play
soul
Play
bluesrock
Play
polskiblues
-=-=-=-=-=-                    FROM MEMPHIS TO NORFOLK – ZBIÓR ARTYKUŁÓW PRZEDSTAWIAJĄCYCH SYLWETKI WCZESNYCH BLUESMANÓW Z DELTY MISSISIPI, ZAPRASZAMY DO LEKTURY !!!                    -=-=-=-=-=-                    
  
NOWOŚCI : JOE BONAMASSA - REDEMPTION (2018)NOWOŚCI : BETH HART - FRONT AND CENTER (Live From New York) (2018)NOWOŚCI : DAVE MATTHEVS BAND - COME TOMORROW [2018]NOWOŚCI : Tedeschi Trucks Band - [2019] - SignsBluesdelta
  Aktualnie: "Son House - Legends of Country Blues - CD 2/5 - The Key of Minor"
jazz
  Aktualnie: "Michel Petrucciani&Stephane Grappelli - Flamingo - I Got Rhythm"
standard
  Aktualnie: "Jimmy Rogers - Jimmy Rogers with Ronnie Earl and the Broadcasters - Same Old Blues"
soul
  Aktualnie: "Aretha Franklin - Amazing Grace: Disc 1 - How I Got Over"
bluesrock
  Aktualnie: "John Mayer - Continuum - Dreaming With A Broken Heart"
polskiblues
  Aktualnie: "Irek Dudek - Bluesy - Golebie znad Katowic"
 
  menu  
aktualności
artykuły
download
festiwale
forum
From Memphis to Norfolk
galeria
koncerty
kontakt
linki nadesłane
o Radio Derf
reklama w Radio Derf
reportaże i wywiady
transmisje live
 
  reklama  
 
  partnerzy  
 
  reklama  
 
  odwiedzający  
 Wizyty:
start: 2007-07-03
 [4750050]  Wizyt łącznie
 [1517]  Wizyt dzisiaj
 
  reklama  
 
  reklama  
 
  reklama  
 
  statystyki  
 [278]  Zarejestrowanych użytkowników
 [0]  Zalogowanych

 [907]  Aktualności

 [7]  Koncertów
 [0]  Nieopublikowanych
 [7]  Archiwalnych

 [93]  Galerii

 [21]  Linków

 [0]  Postów RD

 [55]  Reportaży/Relacji

 [3]  Forum

 [120]  Tematów forum

 [2449]  Postów forum
 
  From Memphis to Norfolk  
<< (1 dokumentów/strona 1 z 1/dokumenty 1-1) >>
FROM MEMPHIS TO NORFOLK odc.84, ALEC SEWARD, CZWARTEK 3.02.2010, 21:00  
Autor: administrator, 2010-02-03 23:50:33
FROM MEMPHIS TO NORFOLK odc.84, ALEC SEWARD, CZWARTEK 3.02.2010, 21:00

Alec Seward, wokalista i gitarzysta znany również jako Guitar Slim, urodził się 16 marca 1902 roku w Charles City w Wirginii. Pochodził z wielodzietnej rodziny (miał czternaścioro rodzeństwa) i wcześnie nauczył się grać na gitarze. Jako nastolatek grał już regularnie na lokalnych zabawach i potańcówkach.

W 1923 r. wyjechał do Nowego Jorku z zamiarem zrobienia muzycznej kariery, przez wiele lat pozostawał jednak w cieniu innych muzyków. Przełomowe okazało się dla niego dopiero spotkanie z Sonny`m Terry i Browniem McGhee, muzykami grającymi w tym samym co Alec akustycznym stylu wywodzącym się z okolic Piedmontu. Łagodna i spokojna muzyka Aleca Sewarda głęboko osadzona była w tradycji Południowego Wschodu, wyczuwało się w niej też wpływy ragtime’u.

Przyjaźń ze sławnymi bluesmanami ułatwiła Alecowi odniesienie pierwszych sukcesów. Zaczęto zapraszać go na koncerty i sesje nagraniowa. Przez dwadzieścia kolejnych lat występował i nagrywał z muzykami tej klasy, co Leadbelly, Larry Johnson, czy Woody Guthrie.

W 1943 roku Alec spotkał w Nowym Jorku Louisa Hayesa, muzyka z Karoliny, znanego pod pseudonimami Fat Boy Hayes i Jelly Belly. Obaj muzycy szybko przypadli sobie do gustu, zaczęli razem występować i nagrywać jako Guitar Slim and Jelly Belly, Blues Servant Boys lub Backporch Boys. Seward i Hayes nie byli co prawda tak zdolnymi instrumentalistami, jak ich mistrzowie Willie Walker i Gary Davis, dali się jednak poznać jako utalentowani kompozytorzy i interpretatorzy klasycznych bluesów z Piedmontu.

Duet nagrał wspólnie m.in. „The Back Porch Boys” (z udziałem Champion Jacka Dupree, Browniego McGhee i Blind Willie McTella) oraz „Carolina Blues”. Utwory z tej ostatniej płyty należą do najwartościowszych obecnie dostępnych nagrań piedmonckiego bluesa.

W 1953 r. Alec towarzyszył Sonny`emu Terry w nagraniu płyty „Sonny Terry and His Mouth Harp”. Na płycie tej znalazło się wiele znakomitych nagrań m.in. ”John Henry”, „In the Evening” oraz „Goodbye Leadbelly”, hołd dla zmarłego kilka lat wcześniej legendarnego Huddie Ledbettera.

Na początku lat 60-tych bluesowy rewiwal przyniósł powodzenie także Alecowi. Muzyk stał się częstym gościem na bluesowych i folkowych festiwalach, zaczął też znowu nagrywać. W 1966 roku w domu Sewarda odbyło się nieformalne jam session z udziałem Aleca Sewarda, duetu Sonny & Terry oraz Washboard Doca. Całość sesji była nagrywana, a choć początkowo nie planowano jakichkolwiek działań marketingowych jakość dźwięku i poziom artystyczny okazały się tak dobre, że zdecydowano się wydać nagranie na płycie. Album „Late On Saturday Evening” potwierdza klasę Aleca Stewarda. Żałować można, że za życia był tak bardzo niedoceniany. Powinien niewątpliwie zajmować wysoką pozycję w historii bluesa.

W końcu lat 60-tych, wraz ze zmierzchem zainteresowania bluesem Alec odszedł na muzyczną emeryturę, zmarł 11 maja 1972 r. w Nowym Jorku.

Tekst: by Jerzy
Grafika: by Jednoręki
 [0] komentarzy    skomentuj  
<< (1 dokumentów/strona 1 z 1/dokumenty 1-1) >>
 
  kalendarium  
Dziś jest: 2020-03-31
99 lat temu...
1921.03.31 w Tulsa w Oklahomie ur. się Lowell Fulson, wokalista i gitarzysta elektryczny, jeden z twórców nowoczesnego, miejskiego brzmienia Teksasu i Zach.Wybrzeża.

107 lat temu...
1913.03.31 w Caldwell County w Pn. Karolinie ur. się Etta Baker, country bluesowa śpiewaczka i gitarzystka, kultywująca tradycje piedmonckiego bluesa.

60 lat temu...
1960.03.31 w Nowym Jorku ur. się Popa Chubby (Ted Horowitz), nowojorski gitarzysta elektryczny, eksperymentator rozszerzający tradycyjne granice blusa, jeden z ciekawszych muzyków młodego pokolenia.

74 lat temu...
1946.03.31 w Oakland ur. się. Harmonica Shah (Thaddeus Hall), harmonijkarz z Detroit, wnuk Sama Dawsona, partner Bobo Jenkinsa i Eddiego Kirklanda.
 
  reklama  
 
  szukaj  


[również w treści]
 
 
  logowanie  

Nie jesteś zalogowany/-a

login: 

hasło: 
Nie pamiętam hasła

Zarejestruj się

 
  reklama  
 
  najnowsze  
Powered by PHP, Copyright (c) 2007-2020 ..::bestyjek::..