reklama  
 
  play  
Wtorek, 31 Marca w Radio Derf
 Playlista   Pomoc   Parametry Play
Bluesdelta
Play
jazz
Play
standard
Play
soul
Play
bluesrock
Play
polskiblues
-=-=-=-=-=-                    FROM MEMPHIS TO NORFOLK – ZBIÓR ARTYKUŁÓW PRZEDSTAWIAJĄCYCH SYLWETKI WCZESNYCH BLUESMANÓW Z DELTY MISSISIPI, ZAPRASZAMY DO LEKTURY !!!                    -=-=-=-=-=-                    
  
NOWOŚCI : JOE BONAMASSA - REDEMPTION (2018)NOWOŚCI : BETH HART - FRONT AND CENTER (Live From New York) (2018)NOWOŚCI : DAVE MATTHEVS BAND - COME TOMORROW [2018]NOWOŚCI : Tedeschi Trucks Band - [2019] - SignsBluesdelta
  Aktualnie: "Jimmy Duck Holmes - Done Got Tired of Tryin - It`s Over"
jazz
  Aktualnie: "Oscar Peterson w Ray Brown, Benny Carter, Clark Terry - The More I See You - Ron`s Blues"
standard
  Aktualnie: "Keb` Mo` - Live&Mo` - The Action (Live)"
soul
  Aktualnie: "Marvin Gaye - In Our Lifetime - Love Me Now Or Love Me Later"
bluesrock
  Aktualnie: "Gov`t Mule - Live ... With A Little Help From My Friends (Disc 2) - Mule"
polskiblues
  Aktualnie: "Blues Menu - Na zywo w Bajce - Bracia w bluesie"
 
  menu  
aktualności
artykuły
download
festiwale
forum
From Memphis to Norfolk
galeria
koncerty
kontakt
linki nadesłane
o Radio Derf
reklama w Radio Derf
reportaże i wywiady
transmisje live
 
  reklama  
 
  partnerzy  
 
  reklama  
 
  odwiedzający  
 Wizyty:
start: 2007-07-03
 [4750104]  Wizyt łącznie
 [1571]  Wizyt dzisiaj
 
  reklama  
 
  reklama  
 
  reklama  
 
  statystyki  
 [278]  Zarejestrowanych użytkowników
 [0]  Zalogowanych

 [907]  Aktualności

 [7]  Koncertów
 [0]  Nieopublikowanych
 [7]  Archiwalnych

 [93]  Galerii

 [21]  Linków

 [0]  Postów RD

 [55]  Reportaży/Relacji

 [3]  Forum

 [120]  Tematów forum

 [2449]  Postów forum
 
  From Memphis to Norfolk  
<< (1 dokumentów/strona 1 z 1/dokumenty 1-1) >>
FROM MEMPHIS TO NORFOLK odc. 86, MEMPHIS WILLIE B., 18.02.2010 21:00  
Autor: administrator, 2010-02-26 13:26:42
FROM MEMPHIS TO NORFOLK odc. 86, MEMPHIS WILLIE B., 18.02.2010 21:00

Memphis Willie B. to muzyczny pseudonim Williego Boruma.
Willy urodził się 4 października 1911 r. w Shelby County w Tennessee. Pierwszym nauczycielem chłopca był jego ojciec, utalentowany miejscowy muzyk. Po przenosinach do Memphis, uczył się dalej pod okiem Jima Jacksona, mistrza gitary i gwiazdy miejscowych Medicine Show.

W wieku 18 lat Willie zaczął grać ze znanym w miejście jug bandem „Jack Kelly`s Jug Buster”. Nie zrezygnował jednak z grania na ulicach, piknikach i zabawach - najpewniejszego wówczas źródła dochodu dla czarnego muzyka.
Jego kariera zaczęła rozkwitać, kiedy przyjęto go w skład Memphis Jug Bandu, jednego z najpopularniejszych w latach 20-tych czarnych jug bandów, znanego na całym Południu z brawurowych występów w klubach i na parowcach od Memphis po Nowy Orlean.

Na początku lat 30-tych Willie spotkał Noaha Lewisa, mistrza harmonijki i członka innego sławnego jug bandu - Gus Cannon`s Jug Stompers. Lewis nauczył Williego grać na harmonijce, kładąc podwaliny pod oryginalny styl Williego. Wkrótce potem Memphis Willie opuścił Memphis Jug Band i zaczął występować solo lub z innymi popularnymi bluesmanami: Sonny Boy’em (Racem Millerem) Williamsonem, Williem Brownem, Garfieldem Awersem i Robertem Johnsonem.

Pierwsze nagrania zarejestrował 17 września 1934 r.. Nagrał wówczas dla Vocalionu cztery utwory: „Ain`t Gonna Wory My Life Any More”, „Didn`t You Eter Trat Me Mean?”, „My V-8 Baby” i „Coon Can Mama”. W tym samym okresie brał również udział w nagraniach innych wykonawców, jak Hattie Hart czy Allen Shaw.

Po nagraniach w Nowym Jorku wrócił do Memphis. Kontynuował karierę solową grając na zabawach i w juke-jontach w Memphis i wzdłuż biegu Mississippi. Występował również z Sonny Joe’m, Joe Hillem Louisem i Willem Shadem.

Podróżował po całym Południu aż do 1943 r. kiedy powołano go do wojska. Po zakończeniu wojny Willie znalazł się w trudnej sytuacji. Zmieniła się moda i gusty publiczności i nikt już nie pragnął słuchać jego muzyki. Willie zmuszony był szukać pracy. Został robotnikiem w „Soybean Oil Company”, grywał już tylko wieczorami na przyjacielskich spotkaniach i dla własnej przyjemności.

Bluesowy „revival” z początku lat 60-tych odrodził zainteresowanie przedwojennymi mistrzami bluesa. W 1961 r. Sam Charters, producent muzyczny i folklorysta, przyjechał do Memphis poszukując muzyka, który śpiewałby „prawdziwe, stare, ciężkie bluesy”. Will Shade przedstawił mu Boruma, a pierwsza sesja okazała się tak udana, że Williemu zaproponowano nagrania w prestiże. W sierpniu 1961 r. Willie Borum nagrał ok. 30 utworów. Wiele z nich znalazło się na płycie: „Introducing Memphis Willie B.” (1961). Można na niej posłuchać m.in.”Brownsville Blues”, “Country Girl Blue”, “Highway 61” “Worried Man Blues” czy “Everyday I Have the Blues”.

W 1962 r. ukazała się kolejna płyta Williego “Memphis Wilie B. Hard Working Man”, na której znalazły się m.in.: „Lonesome Home Blues”, „Hardworking Man Blues” i „Dying Moher Blues”. “Trudno byłoby wyrazić emocje zawarte w tej muzyce z większą szczerością, naturalnością, prostotą i autentycznością, niż robi to Memphis Willie B.” – scharakteryzował nagrania Sam Charters.

Wydane płyty umocniły pozycję Williego. Występował często razem ze przyjacielem z młodości Gusem Cannonem i Furry’m Lewisem. Grał w collegach, klubach i na festiwalach bluesowych. Jego kariera skończyła się dopiero w końcu lat 60-tych, kiedy amerykańskie sceny zdominował rock’n’roll.
Zmarł prawdopodobnie na początku lat 70-tych.

Willie Borum, jedna z najbarwniejszych postaci sceny muzycznej Memphis nie doczekał należnej mu sławy. Wciąż pozostaje jednak w pamięci miłośników bluesa. Jego zdjęcie w w towarzystwie autora książki, Izzy Youga, Furry’ego Lewisa i Gusa Canzona ozdobiło w 2004 roku okładkę książki Sama Chartersa „Walking A Blues Road”, opisującej jego przygodę z muzyką.

tekst: by Jerzy
graf. by Jednoreki
 [0] komentarzy    skomentuj  
<< (1 dokumentów/strona 1 z 1/dokumenty 1-1) >>
 
  kalendarium  
Dziś jest: 2020-03-31
99 lat temu...
1921.03.31 w Tulsa w Oklahomie ur. się Lowell Fulson, wokalista i gitarzysta elektryczny, jeden z twórców nowoczesnego, miejskiego brzmienia Teksasu i Zach.Wybrzeża.

107 lat temu...
1913.03.31 w Caldwell County w Pn. Karolinie ur. się Etta Baker, country bluesowa śpiewaczka i gitarzystka, kultywująca tradycje piedmonckiego bluesa.

60 lat temu...
1960.03.31 w Nowym Jorku ur. się Popa Chubby (Ted Horowitz), nowojorski gitarzysta elektryczny, eksperymentator rozszerzający tradycyjne granice blusa, jeden z ciekawszych muzyków młodego pokolenia.

74 lat temu...
1946.03.31 w Oakland ur. się. Harmonica Shah (Thaddeus Hall), harmonijkarz z Detroit, wnuk Sama Dawsona, partner Bobo Jenkinsa i Eddiego Kirklanda.
 
  reklama  
 
  szukaj  


[również w treści]
 
 
  logowanie  

Nie jesteś zalogowany/-a

login: 

hasło: 
Nie pamiętam hasła

Zarejestruj się

 
  reklama  
 
  najnowsze  
Powered by PHP, Copyright (c) 2007-2020 ..::bestyjek::..