reklama  
 
  play  
Wtorek, 31 Marca w Radio Derf
 Playlista   Pomoc   Parametry Play
Bluesdelta
Play
jazz
Play
standard
Play
soul
Play
bluesrock
Play
polskiblues
-=-=-=-=-=-                    FROM MEMPHIS TO NORFOLK – ZBIÓR ARTYKUŁÓW PRZEDSTAWIAJĄCYCH SYLWETKI WCZESNYCH BLUESMANÓW Z DELTY MISSISIPI, ZAPRASZAMY DO LEKTURY !!!                    -=-=-=-=-=-                    
  
NOWOŚCI : JOE BONAMASSA - REDEMPTION (2018)NOWOŚCI : BETH HART - FRONT AND CENTER (Live From New York) (2018)NOWOŚCI : DAVE MATTHEVS BAND - COME TOMORROW [2018]NOWOŚCI : Tedeschi Trucks Band - [2019] - SignsBluesdelta
  Aktualnie: "Roosevelt Sykes Victoria Spivey - Grind It - Brooklyn Bridge Blues - Victoria Spivey"
jazz
  Aktualnie: "Pat Metheny - Secret Story - Facing West"
standard
  Aktualnie: "Lil` Ed&The Blues Imperials - Full Tilt - Life Got In The Way"
soul
  Aktualnie: "Irma Thomas - True Believer - True Believer"
bluesrock
  Aktualnie: "Lynyrd Skynyrd - Lyve - simple man"
polskiblues
  Aktualnie: "Antologia Polskiego Bluesa - Polskie damy bluesa - Karolina Cygonek - Galaktyka marze"
 
  menu  
aktualności
artykuły
download
festiwale
forum
From Memphis to Norfolk
galeria
koncerty
kontakt
linki nadesłane
o Radio Derf
reklama w Radio Derf
reportaże i wywiady
transmisje live
 
  reklama  
 
  partnerzy  
 
  reklama  
 
  odwiedzający  
 Wizyty:
start: 2007-07-03
 [4750194]  Wizyt łącznie
 [1661]  Wizyt dzisiaj
 
  reklama  
 
  reklama  
 
  reklama  
 
  statystyki  
 [278]  Zarejestrowanych użytkowników
 [0]  Zalogowanych

 [907]  Aktualności

 [7]  Koncertów
 [0]  Nieopublikowanych
 [7]  Archiwalnych

 [93]  Galerii

 [21]  Linków

 [0]  Postów RD

 [55]  Reportaży/Relacji

 [3]  Forum

 [120]  Tematów forum

 [2449]  Postów forum
 
  From Memphis to Norfolk  
<< (1 dokumentów/strona 1 z 1/dokumenty 1-1) >>
FROM MEMPHIS TO NORFOLK odc. 87, JIM JACKSON, 25.02.2010 21:00  
Autor: administrator, 2010-02-26 12:48:33
FROM MEMPHIS TO NORFOLK odc. 87, JIM JACKSON, 25.02.2010 21:00

Jim Jackson należy do najstarszego pokolenia muzyków z Mississippi, którzy nagrywali w latach 20-tych. Urodził się ok. 1884 roku w Fernando, małym miasteczku położonym dwadzieścia mil na południe od Memphis.

Jim dorastał na małej farmie, pierwsze kroki w grze na gitarze stawiał mu ojciec, który nauczył też Jima wielu tradycyjnych pieśni. Z okolic Hernando pochodziło wielu znakomitych muzyków, dzięki którym Memphis stało się w latach 20-tych stolicą bluesa. Działali tu Robert Wilkins, Dane Sane, Gus Cannon i George „Mojo” Buford i to właśnie wśród nich Jim stawiał pierwsze kroki na scenie i nabierał muzycznego doświadczenia.

Ok. 1905 r. Jim Jackson zaczął występować w lokalnych „Medicine Show” jako śpiewak, tancerz i gitarzysta. Z zespołem Red Rose Minstrels odbył długą trasę po Mississippi, Arkansas i Alabamie. W zespole The Rabbit Foot Minstrels występował wspólnie z Gertrudą McRainey i Bessie Smith.

Pewnie czuł się zarówno w bluesie jak i ragtimie. Kilka jego utworów – wraz ze starymi, tradycyjnymi piosenkami na czele z „Old Dog Blue” nagrał w latach 1927 – 1929. Jego repertuar obejmujący ogromną liczbę utworów bluesy, ballady i melodie tradycyjne, świadczył o głębokiej wiedzy o amerykańskiej tradycji muzycznej. Wiele ze swoich piosenek usłyszał w dzieciństwie od ojcach. Chętnie sięgał po ragtime i folk, nagrywając m. In popularne „He`s in the Jailhouse Now”, „I`m a Bad Bad Man”, „I Heard the Voice of a Park Chop”.

Teksty Jacksona ujmowały humorem, grał prosto, uderzając w struny w sposób przypominający grę na banjo. Po wieloletnich podróżach z „medicine show” przeniósł się do Memphis, by występować w klubach Beale Street. Grywał często z Furry Lewisem, Gusem Cannonem i Willem Shadem. Rosnąca popularność pozwoliła mu zdobyć w 1919 r. stały angaż w prestiżowym Peabody Hotel w Memphis.

W 1927 r. H.C. Spear z wytwórni Vocalion zaproponował Jacksonowi nagranie płyty. 10 października 1927 r. Jim nagrał dwupłytowy „Jim Jackson`s Kansas City Blues” - jeden z pierwszych popularnych przebojów „race records” - muzyki nagrywanej z myślą o społeczności murzyńskiej. Wydane płyty osiągnęły ogromny sukces. Nagrano dwie kolejne części, a później jeszcze dwie dodatkowe oraz wiele wariacji na główny temat tego utworu.

Największym wzięciem cieszyła się trzecia część, w której Jim śpiewał o „catfish” – łupaczu z Mississippi, ulubionej zdobyczy rybaków z Południa. Na jej podstawie powstał później sławny „Catfish Blues” Williama Harrisa a Jim Jackson stał się jednym z najpopularniejszych wykonawców w Mississippi. W okresie 1927 – 1930 nagrywał dla rozmaitych wytwórni, a u szczytu popularności zagrał nawet niewielką rolę w kręconym w Memphis filmie Kinga Widora „Halleluja!” z 1929 r.

Jego kariera załamała się wkrótce potem, kiedy Wielki Kryzys pozbawił muzyków chleba. Ostatnią sesję nagraniową zarejestrował w lutym 1930 roku. Po kilku miesiącach wrócił do rodzinnego Fernando, gdzie występował na lokalnej scenie, sporadycznie przyjeżdżając na występy do Memphis.

Jim Jackson zmarł w 1937 roku w Hernando. Pozostawił po sobie kilkadziesiąt utworów (w tym wiele wersji „Kansas City Blues”, które znalazły się na płytach ”Kansas City Blues”(1927-1929) oraz „Complete Recorded Works vol. 1 i vol 2”.

Z jego repertuaru korzystało wielu wykonawców. Lovin’ Spoonful nagrali „I’m Wild About My Lovin`” Jima, The Byrds - „Old Dog Blue”, a Janis Joplin złożyła mu hołd we własnej wersji „Kansas City Blues” dodając słowa: „Babe, I`m leavin`, yeah I`m leavin` this mornin` Goin` to Kansas City to bring Jim Jackson home'' .

tekst: by Jerzy
graf. by Jednoreki
 [0] komentarzy    skomentuj  
<< (1 dokumentów/strona 1 z 1/dokumenty 1-1) >>
 
  kalendarium  
Dziś jest: 2020-03-31
99 lat temu...
1921.03.31 w Tulsa w Oklahomie ur. się Lowell Fulson, wokalista i gitarzysta elektryczny, jeden z twórców nowoczesnego, miejskiego brzmienia Teksasu i Zach.Wybrzeża.

107 lat temu...
1913.03.31 w Caldwell County w Pn. Karolinie ur. się Etta Baker, country bluesowa śpiewaczka i gitarzystka, kultywująca tradycje piedmonckiego bluesa.

60 lat temu...
1960.03.31 w Nowym Jorku ur. się Popa Chubby (Ted Horowitz), nowojorski gitarzysta elektryczny, eksperymentator rozszerzający tradycyjne granice blusa, jeden z ciekawszych muzyków młodego pokolenia.

74 lat temu...
1946.03.31 w Oakland ur. się. Harmonica Shah (Thaddeus Hall), harmonijkarz z Detroit, wnuk Sama Dawsona, partner Bobo Jenkinsa i Eddiego Kirklanda.
 
  reklama  
 
  szukaj  


[również w treści]
 
 
  logowanie  

Nie jesteś zalogowany/-a

login: 

hasło: 
Nie pamiętam hasła

Zarejestruj się

 
  reklama  
 
  najnowsze  
Powered by PHP, Copyright (c) 2007-2020 ..::bestyjek::..