reklama  
 
  play  
Wtorek, 31 Marca w Radio Derf
 Playlista   Pomoc   Parametry Play
Bluesdelta
Play
jazz
Play
standard
Play
soul
Play
bluesrock
Play
polskiblues
-=-=-=-=-=-                    FROM MEMPHIS TO NORFOLK – ZBIÓR ARTYKUŁÓW PRZEDSTAWIAJĄCYCH SYLWETKI WCZESNYCH BLUESMANÓW Z DELTY MISSISIPI, ZAPRASZAMY DO LEKTURY !!!                    -=-=-=-=-=-                    
  
NOWOŚCI : JOE BONAMASSA - REDEMPTION (2018)NOWOŚCI : BETH HART - FRONT AND CENTER (Live From New York) (2018)NOWOŚCI : DAVE MATTHEVS BAND - COME TOMORROW [2018]NOWOŚCI : Tedeschi Trucks Band - [2019] - SignsBluesdelta
  Aktualnie: "Muddy Waters - The Complete Plantation Recordings - Country Blues (Number One)"
jazz
  Aktualnie: "Burton, Corea, Metheny, Haynes, Holland - Like minds - Country roads"
standard
  Aktualnie: "Big Bad Smitty - Mean Disposition - Loney Man"
soul
  Aktualnie: "Carla Thomas - Comfort Me - Move On Drifter"
bluesrock
  Aktualnie: "Lynyrd Skynyrd - Southern By The Grace Of God - That Smell"
polskiblues
  Aktualnie: "Gang Olsena - Disco&Blues - Blues muzyki krol"
 
  menu  
aktualności
artykuły
download
festiwale
forum
From Memphis to Norfolk
galeria
koncerty
kontakt
linki nadesłane
o Radio Derf
reklama w Radio Derf
reportaże i wywiady
transmisje live
 
  reklama  
 
  partnerzy  
 
  reklama  
 
  odwiedzający  
 Wizyty:
start: 2007-07-03
 [4750074]  Wizyt łącznie
 [1541]  Wizyt dzisiaj
 
  reklama  
 
  reklama  
 
  reklama  
 
  statystyki  
 [278]  Zarejestrowanych użytkowników
 [0]  Zalogowanych

 [907]  Aktualności

 [7]  Koncertów
 [0]  Nieopublikowanych
 [7]  Archiwalnych

 [93]  Galerii

 [21]  Linków

 [0]  Postów RD

 [55]  Reportaży/Relacji

 [3]  Forum

 [120]  Tematów forum

 [2449]  Postów forum
 
  From Memphis to Norfolk  
<< (1 dokumentów/strona 1 z 1/dokumenty 1-1) >>
''FROM MEMPHIS TO NORFOLK odc.88, BABY BOY WARREN, 11.03.10, 21:00  
Autor: administrator, 2010-03-10 21:37:59
''FROM MEMPHIS TO NORFOLK odc.88, BABY BOY WARREN, 11.03.10, 21:00

BABY BOY WARREN a właściwie Robert Henry Warren, był wiodącą postacią na bluesowej „scenie” w Detroit w latach 50-tych. Urodził się 13 sierpnia 1919 r. w Lake Providence, Louisiana. W końcu 1919 r. rodzina Warrenów przeniosła się do North Memphis. Lee Warren, ojciec Roberta zmarł w 1920 r. i w związku z tym młody Robert był wychowywany przez matkę Beulah Warren i najstarszą siostrę Hattie.

Dorastał w Memphis i duży wpływ na wychowanie Roberta mieli jego starsi bracia, Willie i Jack, którzy dostrzegli jego muzyczne zainteresowania i nauczyli go podstaw gry na gitarze oraz nazwali „Baby Boy”, pseudonim który Robert wykorzystał w późniejszej karierze. Jako nastolatek rzucił szkołę i graniem na ulicy zarabiał na życie. W końcu lat 30-tych grał często w W.C.Handy Park, Memphis z muzykami tej klasy jak: Howlin` Wolf, Johnny Shines, Sonny Boy (Alec Miller) Williamson, Robert Jr, Lockwood.

Na początku lat 40-tych wyjechał do Detroit, gdzie podjął pracę w firmie General Motors. W dzień pracował w fabryce, natomiast nocą, w miarę możliwości grywał w lokalnych klubach. Był bardzo aktywny muzycznie i miał duży udział w stworzeniu, razem z John Lee Hookerem, Eddie Burns`em, Bobo Jenkinsem „bluesowej sceny” w Detroit. (The Motor Town`s blues scene).

Pierwszych nagrań Robert Warren dokonał w 1949 r, kiedy to jako „Baby Boy Warren” z pianistą Charlie Millsem nagrali utwory: „My Special Friend Blues” oraz „Nervy Woman Blues”. W czasie następnej sesji w 1949 r. jako „Baby Boy Warren and His Buddy” (z Charlie Mills`em-p. oraz Milt Hilton`em-bass, nagrali „Lonesome Cabin Blues” i „Don`t Want No Skinny Woman”.

Kolejnych nagrań, jako „Johnny Williams (pseudonim pod którym często występował) dokonał w 1949 i 1950 r.. Wśród nagranych utworów były m.in.; „Firgive Me Darling”, „Please Don`t Think I`m Nosey” oraz „Let`s Renew Our Love”.
Styl gry Warrena był prosty i ostry, ze stonowanym akordami opartymi na riffach zaczerpniętych z “boogie”, zawierające dużo jednostajnego, swingującego rytmu. Wiele jego utworów jak np. „Taxi Driver”, „Nerwy Woman Blues” czy „Mattie Mae”, było żywym obrazem życia w Ghettcie w Detroit w latach 50-tych i 60-tych. Jedna z najbardziej niezapomnianych sesji odbyła się 1954 r. kiedy do razem z Baby Boy Warren`em do studia wszedł Sonny Boy Williamson. Nagrali cztery niezapomniane utwory; „Sanafe (Not Welcome Any More)”, „Hello Stranger”, „Baby Boys Blues (Bring Me My Machine Gun)”. oraz instrumentalny „Chicken (Chuck-A-Luck)” Nagrania te stały się najsłynniejszymi utworami Warrena i umocniły jego pozycję w Detroit.


Współpraca Warrena z Williamson trwała do 1955 r. kiedy to pokłócili się o miejsce do grania. Konsekwncją konfliktu było to, że Sonny Boy pozostał w Tavern Lounge , gdzie do tej pory grali wspólnie, a Warren zebrał nowy zespół i przeniósł się do Prince Royal. W 1954 r. Baby Boy Warren wchodził do studia wielokrotnie w różnych składach, nagrywając kolejne utwory; „Mattie Mae”, „Santa Fe”, „Somebody Put Back Luck On Me”, „Stop Breakin` Down”.

Zaistniał w Detroit również, jako lider pierwszego dużego zespołu „Babe Boy Warren and His Band”. W skład zespołu wchodzili m.in. Boogie Woogie Red-p, Calvin Frazier (stary „kumpel” Roberta Johnsona)-git. Washboard Willie i Sonny Boy Williamson. Na początku lat 60-tych Baby Boy Warren odszedł z branży muzycznej ze względu na zły stan zdrowia oraz rozczarowania jakie go spotkały w czasie działalności w muzycznym businessie.
Powrót na sceny muzyczne w 1967 okazał się wielkim sukcesem. Zapraszany był na wiele festiwali bluesowych w Stanach m.in. Detroit Blues Festival w 1971 r., a 8 września 1973 r. wystąpił na słynnym Ann Arbor Blues & Jazz Festival. W 1972 r. wspólnie ze starym przyjacielem Boogie Woogie Red`em-p. odbył udane tourne po Europie.

Kariera ta nie trwała jednak zbyt długo. Zmarł 1 lipca 1977 r. w Detroit na atak serca. Pochowany został w Detroit Memorial Park Cemetery, McComb County, Michigan. Pozostaje w historii bluesa jako bardzo utalentowany twórca, którego utwory nabierały wartości dzięki wysokiej wartości tekstów jego piosenek oraz interpretacji gdzie płaczliwy głos łączył z ekspresyjną grą na gitarze. Dziwne było, że będąc tak wpływowym muzykiem w Detroit nie miał okazji do nagrania kompletnej płyty pod własnym nazwiskiem.

Pierwsza płyta „Baby Boy Warren: Detroit Blues 1949 to 1954” zawierająca 14 klasycznych utworów Warrena ukazała się dopiero w 1977 r. W 1991 i 2001 r. wydane zostały płyty „Baby Boy Warren” zawierająca nagrania dokonane w różnych wytwórniach płytowych oraz „Baby Boy Warren – Stop Breakin` Down” The Complete Recordings. Utwory Baby Boy Warrena można znaleźć na kilkudziesięciu płytach, stanowiących kompilację „bluesa z Detroit” m.in. na „Motor City Blues-Please Mr. Foreman” zapis z The Ann Arbor Blues & Jazz Festival, który odbył się 8 września 1973 r.
 [0] komentarzy    skomentuj  
<< (1 dokumentów/strona 1 z 1/dokumenty 1-1) >>
 
  kalendarium  
Dziś jest: 2020-03-31
99 lat temu...
1921.03.31 w Tulsa w Oklahomie ur. się Lowell Fulson, wokalista i gitarzysta elektryczny, jeden z twórców nowoczesnego, miejskiego brzmienia Teksasu i Zach.Wybrzeża.

107 lat temu...
1913.03.31 w Caldwell County w Pn. Karolinie ur. się Etta Baker, country bluesowa śpiewaczka i gitarzystka, kultywująca tradycje piedmonckiego bluesa.

60 lat temu...
1960.03.31 w Nowym Jorku ur. się Popa Chubby (Ted Horowitz), nowojorski gitarzysta elektryczny, eksperymentator rozszerzający tradycyjne granice blusa, jeden z ciekawszych muzyków młodego pokolenia.

74 lat temu...
1946.03.31 w Oakland ur. się. Harmonica Shah (Thaddeus Hall), harmonijkarz z Detroit, wnuk Sama Dawsona, partner Bobo Jenkinsa i Eddiego Kirklanda.
 
  reklama  
 
  szukaj  


[również w treści]
 
 
  logowanie  

Nie jesteś zalogowany/-a

login: 

hasło: 
Nie pamiętam hasła

Zarejestruj się

 
  reklama  
 
  najnowsze  
Powered by PHP, Copyright (c) 2007-2020 ..::bestyjek::..