reklama  
 
  play  
Wtorek, 18 Grudnia w Radio Derf
 Playlista   Pomoc   Parametry Play
Bluesdelta
Play
jazz
Play
standard
Play
soul
Play
bluesrock
Play
polskiblues
-=-=-=-=-=-                    FROM MEMPHIS TO NORFOLK – ZBIÓR ARTYKUŁÓW PRZEDSTAWIAJĄCYCH SYLWETKI WCZESNYCH BLUESMANÓW Z DELTY MISSISIPI, ZAPRASZAMY DO LEKTURY !!!                    -=-=-=-=-=-                    
  
NOWOŚCI : JOE BONAMASSA - REDEMPTION (2018)NOWOŚCI : BETH HART - FRONT AND CENTER (Live From New York) (2018)NOWOŚCI : DAVE MATTHEVS BAND - COME TOMORROW [2018]NOWOŚCI : BUDDY GUY - [2018] - THE BLUES IS ALIVE AND WELLBluesdelta
  Aktualnie: "Memphis Willie B - Hard Working Man Blues - P 38 Blues"
jazz
  Aktualnie: "Pastorius, Jaco - The Birthday concert - Kaper, Bronislav / Invitation"
standard
  Aktualnie: "Albert Collins - Frozen Alive - Cold Cuts"
soul
  Aktualnie: "Aretha Franklin - A Rose Is Still a Rose - In the Morning"
bluesrock
  Aktualnie: "Dave Matthews Band - The Central Park Concert - Disc 4 (Bonus Cd) - You Never Know"
polskiblues
  Aktualnie: "Martyna Jakubowicz - Zwyky Wczga - Do Ramony"
 
  menu  
aktualności
artykuły
download
festiwale
forum
From Memphis to Norfolk
galeria
koncerty
kontakt
linki nadesłane
o Radio Derf
reklama w Radio Derf
reportaże i wywiady
transmisje live
 
  reklama  
 
  partnerzy  
 
  reklama  
 
  odwiedzający  
 Wizyty:
start: 2007-07-03
 [3503029]  Wizyt łącznie
 [1497]  Wizyt dzisiaj
 
  reklama  
 
  reklama  
 
  reklama  
 
  statystyki  
 [275]  Zarejestrowanych użytkowników
 [0]  Zalogowanych

 [907]  Aktualności

 [7]  Koncertów
 [0]  Nieopublikowanych
 [7]  Archiwalnych

 [93]  Galerii

 [21]  Linków

 [0]  Postów RD

 [55]  Reportaży/Relacji

 [3]  Forum

 [120]  Tematów forum

 [2449]  Postów forum
 
  From Memphis to Norfolk  
<< (1 dokumentów/strona 1 z 1/dokumenty 1-1) >>
FROM MEMPHIS TO NORFOLK, odc. 90, GUS CANNON 25.03.2010.21:00  
Autor: administrator, 2010-03-25 19:25:20
FROM MEMPHIS TO NORFOLK odc.90, GUS CANNON, CZWARTEK 25.03.10, 21:00

Gus Cannon, lider popularnego jug-bandu i jeden z najbardziej znanych artystów country-bluesowych, urodził się na plantacji Hendersona Newella w pobliżu Red Banks w Mississippi 2 1874 lub 1885 r. (na nagrobku Cannona widnieje rok 1874, źródła biograficzne podają natomiast datę 12 września 1885 r.). Jego muzyka bywa uważana za ogniwo łączące prebluesową czarną muzykę ludową z bluesem.

Rodzice Gusa - John i Ellen, byli niewolnicy, zajmowali się uprawą dzierżawionej ziemi. Gus był najmłodszym dzieckiem spośród jedenaściorga rodzeństwa. Od najmłodszych lat fascynowała go muzyka. Od miejscowych robotników uczył się popularnych na Południu melodii. Pierwszy instrument wykonał samodzielnie w wieku dwunastu lat, a trzy lata później dostał pierwsze, prawdziwe banjo.

W tym czasie uciekł z domu, zabierając z sobą banjo i rozpoczął włóczęgę po Delcie Mississippi zarabiając na życie pracą w tartakach, przy budowie kolei i na plantacjach bawełny. Na plantacji niedaleko Ashport w Tennessee spotkał Noaha Lewisa, mistrza harmonijki ustnej, z którym kilka lat później miał stworzyć zespół.

Podczas wizyty w Clarksdale Gus spotkał z kolei Buda Jacksona, który zapoznał go z tajnikami gry na gitarze i banjo. Poznał tam też Jima Turnera, skrzypka grającego w zespole W.C. Handy’ego i Alexa Lee, gitarzystę, który nauczył go „Po’ Boy, Long Ways From Home” i pokazał Gusowi jak grać slidem przy użyciu noża. Technikę tę Cannon miał wykorzystać w grze na banjo, którą zasłynął na w latach 1914-1927. Występował wtedy w letnich miesiącach jako „Banjo Joe” towarzysząc trupom wędrownych handlarzy medykamentów (tzw. „medicine show” ), zimą zaś zatrudniał się do pracy na farmie.

W 1916 r. Gus Cannon opuścił Clarksdale. Osiedlił się blisko Memphis, gdzie zaczął występować w jug- bandzie prowadzonym przez Jima Guffina. Często odwiedzał Memphis, by grać z z Jimem Jacksonem. W Memphis ponownie spotkał Noaha Lewis’a. Razem z jego przyjacielem Ashley’em Thompsonem stworzyli zespół, który grywał na przyjęciach i zabawach.

Pierwszych nagrań Gus Cannon dokonał w listopadzie 1927 r. dla firmy Paramount Records. Nagrał wtedy razem z Blind Blake’m „He’s In The Jailhouse Now”. W tym samym czasie nagrał także jako Banjo Boy “Poor Boy, Long Ways From Home”, “Can You Blame The Coloured Man”, “Jonestown Blues”, “Madison Street Rag”, “Jazz Gypsy Blues” i “My Money Never Runs’ Out”. Nagrane utwory były mieszanką ragtime’u i bluesa. W nagraniach z tych lat towarzyszy mu na gitarze Blind Blade.

Ciekawy jest zwłaszcza “Jonestown Blues”. Widać w nim, jak styl gry na banjo ewoluuje, adaptując się do wymogów bluesa. W akompaniamencie Cannon wykorzystuje akordy pierwotnego bluesa, kończąc frazę kwiecistymi pasażami na banjo (prawdopodobnie pochodzą one od ozdobników typowych dla muzyki Halam, przystosowanych do regularnego rytmu bluesowego.

W latach 20-tych Gus założył swój słynny jug-band - Gus Cannon’s Jug Stompers. Grali w nim Noah Lewis i Ashley Thompson, a zespół stał się jednym z najsławniejszych jug-bandów Południa obok Memphis Jug Band. Gus Cannon’s Jug Stompers swoją pierwszą płytę nagrali w styczniu 1928 r. w Memphis Auditorium w Memphis.
W połowie 1928 r. Ashley’a Thompson`a zastąpił w zespole Elijah Avery grający na banjo i gitarze, później dołączył także Hosea Woods na kazoo. W tym składzie zespół nagrywał aż do 1930 roku. Lata 30-te przyniosły zmierzch ery jug-bandów, jednak Gus Cannon`s Jug Stompers wciąż byli pozostawali jednym z najpopularniejszych zespołów w Memphis.

Gus Cannon odszedł ze sceny pod koniec lat 30-tych. W późniejszych latach grywał niewiele, występował solowo w parkach i na ulicach, zarabiając na życie jako robotnik.

Świat muzyczny przypomniał sobie o nim dopiero w 1956 roku. Zaproszono go wówczas na ngrania do wytwórni Folkways, a nagrane utwory ukazały się rok później na płycie “American Skiffle Bands”. Dzięki staraniom Chartersa Gus Cannon rozpoczął występy z Charliem Bursem i Williem Shadem – twórcą Memphis Jug Band. Współpraca tych muzyków zaowocowała nagraniem płyty „Will Shade & Gus Cannon 1961”.

W 1963 r. Gus zdobył niespodziewany rozgłos, kiedy jego piosenka z 1929 roku - “Walk Right In” – w wykonaniu The Rooftop Singers wspięła się na szczyty lisy przebojów. Idąc za ciosem Stax zaproponował mu nagrania, wydane później na arcyciekawej płycie „Gus Cannon: Walk Right In”. Trwał wielki rewiwal bluesa i Gus Cannon występował w klubach i kawiarniach muzycznych wspólnie z Bukką Whitem i Furry’m Lewisem.W październiku 1969 r. muzycy ci nagrali wspólnie „Furry Lewis with Bukka White and Gus Cannon: On The Road Again”.

Z czasem jego zdrowie pogorszyło się. Występował coraz rzadziej, sporadycznie nagrywał jednak aż do lat 70-tych. W 1976 r. Gus wystąpił jeszcze w angielskiej telewizji, pojawił się też w filmie „The Devil`s Music – A History Of The Blues”. Był to jego jeden z ostatnich występów publicznych. Zmarł 15 października 1979 r. w Memphis.

Nagrania z okresu świetności Gusa Cannona ukazały się w 1975 r. na płycie „Cannon`s Jug Stompers – The Complete Works In Chronological Order 1927-1930 including Gus Cannon as Banjo Boy” oraz w 1990 r. „Gus Cannon: Complete Recorded Works In Chronological Order vol. 1 i vol 2”. W 2007 r. powstał film o historii jug bandów - „Chasin’ Gus’ Ghost”. Film opowiada o korzeniach amerykańskiej muzyki i wielkich jug bandach lat 20-tych: Gus Cannon`s Jug Stompers, Memphis Jug Band i Dixieland Jug Blowers oraz wpływie jaki ich muzyka wywarła na muzykę lat 60-tych, a zwłaszcza Grateful Dead i Lovin’ Spoonful.

Tekst: by Jerzy
Grafika: by Jednoręki
 [0] komentarzy    skomentuj  
<< (1 dokumentów/strona 1 z 1/dokumenty 1-1) >>
 
  kalendarium  
Dziś jest: 2018-12-18
107 lat temu...
1911.12.18 W Jonesville w Południowej Karolinie urodził się Peg Leg Sam, znakomity harmonijkarz bluesowy. Zmarł 27 października 1977 r.

104 lat temu...
1914.12.18 W Rockdale w Teksasie ur. się Pee Wee Crayton, sławny wokalista i gitarzysta West Coast bluesa i R&B. Zmarł 25 czerwca 1986 r.

101 lat temu...
1917.12.18 W Houston ur. się Eddie Cleanhead Vinson, utalentowany shouter i saksofonista jazzowy i jump-bluesowy, muzyk m.in. Miltona Larkina, Counta Basiego i Johnniego Otisa. Zmarł 2.07.1988 r.

85 lat temu...
1933.12.18 W Dubuisson urodził się Lonnie Brooks wł. Lee Baker Jr, charyzmatyczny wokalista i gitarzysta bluesowy z Luizjany, łączący chicagowski blues z R&B, Memphis soulem i cajun.
lonniebrooks.com

71 lat temu...
1947.12.18 W Riverside w Kalifornii urodził się Rod Piazza, jeden z najlepszych białych harmonijkarzy bluesowych, założyciel The Mighty Flyers.

75 lat temu...
1943.12.18 w Dartford, UK, ur. się Keith Richards, współzałożyciel i gitarzysta The Rolling Stones.
 
  reklama  
 
  szukaj  


[również w treści]
 
 
  logowanie  

Nie jesteś zalogowany/-a

login: 

hasło: 
Nie pamiętam hasła

Zarejestruj się

 
  reklama  
 
  najnowsze  
Powered by PHP, Copyright (c) 2007-2018 ..::bestyjek::..