reklama  
 
  play  
Wtorek, 18 Grudnia w Radio Derf
 Playlista   Pomoc   Parametry Play
Bluesdelta
Play
jazz
Play
standard
Play
soul
Play
bluesrock
Play
polskiblues
-=-=-=-=-=-                    FROM MEMPHIS TO NORFOLK – ZBIÓR ARTYKUŁÓW PRZEDSTAWIAJĄCYCH SYLWETKI WCZESNYCH BLUESMANÓW Z DELTY MISSISIPI, ZAPRASZAMY DO LEKTURY !!!                    -=-=-=-=-=-                    
  
NOWOŚCI : JOE BONAMASSA - REDEMPTION (2018)NOWOŚCI : BETH HART - FRONT AND CENTER (Live From New York) (2018)NOWOŚCI : DAVE MATTHEVS BAND - COME TOMORROW [2018]NOWOŚCI : BUDDY GUY - [2018] - THE BLUES IS ALIVE AND WELLBluesdelta
  Aktualnie: "Charley Patton - The Definitive Charley Patton - 34 Blues"
jazz
  Aktualnie: "Stan Getz - Live at the New Morning (Paris) - On The Up And Up"
standard
  Aktualnie: "B. B. King - Blues On The Bayou - Mean Ole` World"
soul
  Aktualnie: "Otis Redding - The Very Best of Otis Redding, Vol. 1 - (Sittin` On) The Dock Of The Bay"
bluesrock
  Aktualnie: "John Mayer - Any Given Thursday - Disc 1 - Message In A Bottle"
polskiblues
  Aktualnie: "J.J. Band - Searching for the Blues - Behind Your Back"
 
  menu  
aktualności
artykuły
download
festiwale
forum
From Memphis to Norfolk
galeria
koncerty
kontakt
linki nadesłane
o Radio Derf
reklama w Radio Derf
reportaże i wywiady
transmisje live
 
  reklama  
 
  partnerzy  
 
  reklama  
 
  odwiedzający  
 Wizyty:
start: 2007-07-03
 [3502949]  Wizyt łącznie
 [1417]  Wizyt dzisiaj
 
  reklama  
 
  reklama  
 
  reklama  
 
  statystyki  
 [275]  Zarejestrowanych użytkowników
 [0]  Zalogowanych

 [907]  Aktualności

 [7]  Koncertów
 [0]  Nieopublikowanych
 [7]  Archiwalnych

 [93]  Galerii

 [21]  Linków

 [0]  Postów RD

 [55]  Reportaży/Relacji

 [3]  Forum

 [120]  Tematów forum

 [2449]  Postów forum
 
  From Memphis to Norfolk  
<< (1 dokumentów/strona 1 z 1/dokumenty 1-1) >>
FROM MEMPHIS TO NORFOLK odc.96, THOMAS EDGAR SHAW 13.05.2010, 21:00  
Autor: administrator, 2012-03-11 17:09:42
FROM MEMPHIS TO NORFOLK odc.96, THOMAS EDGAR SHAW 13.05.2010, 21:00

Thomas Edgar Show, znany miłośnikom bluesa jako Tom Shaw urodził się 4 marca 1908 roku w Brenham, małym miasteczku położonym pomiędzy Austin i Houston w Teksasie.
Wychowywał się w uzdolnionej muzycznie rodzinie. Ojciec Toma grał na harmonijce i gitarze, był też znanym w okolicy akordeonistą. Jego starsi bracia, Leon i Louis, grali na gitarach i harmonijce. Naturalne więc było, że przeznaczeniem Toma będzie muzyka. Jego pierwszym instrumentem była harmonijka ustna, w wieku 12 lat sięgnął też po gitarę.

Starsi bracia nauczyli Toma wielu standardów popularnych w ich rodzinnym stanie. Pierwszym utworem, jaki chłopiec nauczył się grać, był ragtime „Out and Down”. Utwór ten został później nagrany przez Blind Lemona Jeffersona jako „One Dime Blues”.
Dzięki wrodzonemu talentowi Tom bardzo szybko rozwijał się muzycznie i już jako nastolatek zdobył uznanie miejscowych bluesmenów - Blind Lemona Jeffersona, Mance’a Lipscomba (który mieszkał w sąsiedztwie Toma), jak również Smoky’ego Hoggaa i T-Bone Walkera. Spotkanie z B. L. Jeffersonem w miasteczku Waco w 1926 lub 1927 roku utwierdziło go w słuszności obranej drogi.

W końcu lat 20-tych Tom Shaw opuścił Brenham i zaczął wędrować po Teksasie. Przez następne kilka lat prowadził życie wędrownego zbieracza bawełny. W tygodniu pracował na plantacjach, natomiast w weekendy grał ze swoim bratem lub spotkanymi muzykami na zabawach i potańcówkach. Spotykał się w tym okresie z wieloma znanymi bluesmenami. W czasie tygodniowego pobytu w Vernon spotkał Ramblin` Thomasa, a pracując na plantacji blisko miasta Frederick - legendę bluesa z Teksasu, J.T. „Funny Papa” Smitha.

Spotkanie to było kolejnym ważnym wydarzeniem w karierze Toma. Występy z J.T. Smithem, do których przyłączał się często i Texas Alexander były dla Toma nieocenionym źródłem inspiracji. J.T., wysoko ceniony w tych latach wykonawca, obiecał Tomowi nagranie wspólnej płyty, do nagrań jednak nie doszło. J.T. został oskarżony o morderstwo i nigdy już nie wrócił do Frederick i Toma Shawa. „To co zrobił J.T. złamało moje serce”, „zepsuł mi wszystko....” tak skomentował te wydarzenia Tom Shaw.

Wędrówka Toma po Teksasie trwała do 1934 roku. Osiedlił się wówczas w San Diego, by przez długie lata działać aktywnie na scenach Kalifornii. Przez pewien okres prowadził też własny program w radio XEMO. Był już w tym okresie znakomitym, dojrzałym muzycznie gitarzystą grającym w charakterystycznym, pulsującym rytmie i utalentowanym wokalistą śpiewającym silnym, nieco „burkliwym” głosem.

Na początku lat 40-tych Tom spotkał pianistę Boba Jeffreysa. Zaczęli razem występować jednak mimo dużej aktywności Tomowi nie udało się zrealizować w tym okresie żadnych nagrań. Dopiero w latach 60-tych, w okresie renesansu bluesa, ponownie odkryto talent Toma Shawa, a w 1971 r. doczekał się wreszcie pierwszej sesji nagraniowej. Zarejestrowane wówczas utwory ukazały się w 1972 roku na płycie „Thomas Shaw: Born In Texas”. Zalazły się na niej m.in. utwory; „Born In Texas”, „Stop and Listen”, czy „Worried Blues”, w których łatwo zauważyć wpływy Blind Lemona Jeffersona i Blind Williego Johnsona. Płyta została bardzo dobrze przyjęta przez bluesowe media i fanów bluesa i jeszcze w tym samym roku ukazała się kolejna płyta; „Tom Shaw...Blind Lemon`s Buddy”, na której znalazły się utwory Blind Lemona, Texas Alexandra i Blind Williego, takie jak „Matx Box Blues”, „Rock”, czy „Howling Wolf Blues”.

Przez następne lata Tom Shaw występował w klubach muzycznych, brał też udział w licznych festiwalach bluesowych. W 1973 r. ukazała się jego kolejna płyta „Thomas Shaw: Do Lord Remember Me”, na którą złożyły się już autorskie utwory Toma. Na szczególną uwagę zasługuje „Dedicated To My Friends” (Talking Blues), w którym Tom wspomina swoich dawnych nauczycieli i przyjaciół - Blind Williego i Blind Lemona.

Tom Shaw zmarł na atak serca 24 lutego 1977 r. w San Diego, w Kalifornii. Miał 69 lat.

by Jerzy
 [0] komentarzy    skomentuj  
<< (1 dokumentów/strona 1 z 1/dokumenty 1-1) >>
 
  kalendarium  
Dziś jest: 2018-12-18
107 lat temu...
1911.12.18 W Jonesville w Południowej Karolinie urodził się Peg Leg Sam, znakomity harmonijkarz bluesowy. Zmarł 27 października 1977 r.

104 lat temu...
1914.12.18 W Rockdale w Teksasie ur. się Pee Wee Crayton, sławny wokalista i gitarzysta West Coast bluesa i R&B. Zmarł 25 czerwca 1986 r.

101 lat temu...
1917.12.18 W Houston ur. się Eddie Cleanhead Vinson, utalentowany shouter i saksofonista jazzowy i jump-bluesowy, muzyk m.in. Miltona Larkina, Counta Basiego i Johnniego Otisa. Zmarł 2.07.1988 r.

85 lat temu...
1933.12.18 W Dubuisson urodził się Lonnie Brooks wł. Lee Baker Jr, charyzmatyczny wokalista i gitarzysta bluesowy z Luizjany, łączący chicagowski blues z R&B, Memphis soulem i cajun.
lonniebrooks.com

71 lat temu...
1947.12.18 W Riverside w Kalifornii urodził się Rod Piazza, jeden z najlepszych białych harmonijkarzy bluesowych, założyciel The Mighty Flyers.

75 lat temu...
1943.12.18 w Dartford, UK, ur. się Keith Richards, współzałożyciel i gitarzysta The Rolling Stones.
 
  reklama  
 
  szukaj  


[również w treści]
 
 
  logowanie  

Nie jesteś zalogowany/-a

login: 

hasło: 
Nie pamiętam hasła

Zarejestruj się

 
  reklama  
 
  najnowsze  
Powered by PHP, Copyright (c) 2007-2018 ..::bestyjek::..