reklama  
 
  play  
Czwartek, 28 Marca w Radio Derf
 Playlista   Pomoc   Parametry Play
Bluesdelta
Play
Jazz
Play
Blues Standards
Play
Soul
Play
Bluesrock
Play
Polski blues
-=-=-=-=-=-                    FROM MEMPHIS TO NORFOLK – ZBIÓR ARTYKUŁÓW PRZEDSTAWIAJĄCYCH SYLWETKI WCZESNYCH BLUESMANÓW Z DELTY MISSISIPI, ZAPRASZAMY DO LEKTURY !!!                    -=-=-=-=-=-                    
  
NOWOŚĆ : The Brothers - March 10, 2020 Madison Square Garden (Live) (2021) 4 CD



NOWOŚĆ : Buddy Guy - [2022] - The Blues Don`t Lie



NOWOŚĆ : Buddy Guy - [2022] - The Blues Don`t Lie







Bluesdelta
  Aktualnie: "Skip James - The Complete Early Recordings of Skip James - 1930 - Be Ready When He Comes"
Jazz
  Aktualnie: "Miles Davis - Super Hits - Human Nature"
Blues Standards
  Aktualnie: "Freddie King - Getting Ready... - Five Long Years"
Soul
  Aktualnie: "Aretha Franklin - Queen of Soul - Vol. 1 - I Wonder (Where Are You Tonight)"
Bluesrock
  Aktualnie: "The Rolling Stones - Hackney Diamonds - Sweet Sounds Of Heaven"
Polski blues
  Aktualnie: "Kasa Chorych - W Filharmonii 2 CD - Kasa Chorych"
 
  menu  
aktualności
artykuły
download
festiwale
forum
From Memphis to Norfolk
galeria
koncerty
kontakt
linki nadesłane
o Radio Derf
reklama w Radio Derf
reportaże i wywiady
transmisje live
 
  reklama  
 
  partnerzy  
 
  odwiedzający  
 Wizyty:
start: 2007-07-03
 [15026493]  Wizyt łącznie
 [72683]  Wizyt dzisiaj
 
  reklama  
 
  reklama  
 
  statystyki  
 [291]  Zarejestrowanych użytkowników
 [0]  Zalogowanych

 [650]  Aktualności

 [7]  Koncertów
 [0]  Nieopublikowanych
 [7]  Archiwalnych

 [93]  Galerii

 [18]  Linków

 [0]  Postów RD

 [55]  Reportaży/Relacji

 [3]  Forum

 [120]  Tematów forum

 [2449]  Postów forum
 
  reportaże i wywiady  
<< (1 dokumentów/strona 1 z 1/dokumenty 1-1) >>
BLUESROADS 2011. NIE TYLKO MUZYKA...
Autor: administrator, 2011-06-16 12:31:21
BLUESROADS 2011. NIE TYLKO MUZYKA...

„Obecni i nieobecni - artyści afroamerykańscy w sztuce XIX i XX w.” Prelekcja Piotra Zdybała

Pisząc o bluesie staraliśmy się zawsze przedstawiać go w możliwie szerokim kontekście. Blues, jazz, hip-hop i rap to elementy większej całości – żywotnej i barwnej kultury afroamerykańskiej. Trudno poznać bluesa bez znajomości polityki, religii, życia codziennego, a nawet wierzeń i przesądów społeczności, która go stworzyła.
O ile o muzyce czarnej Ameryki sporo się u nas w kraju pisze, malarstwo czy rzeźba pozostają nadal praktycznie nieznane. Bartek Stawiarz, dyrektor festiwalu Bluesroads, postanowił zapełnić tę lukę zapraszając na festiwal Piotra Zdybała, studenta historii sztuki Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie. „Bartek poprosił mnie przed rokiem o zajęcie się tym tematem – opowiadał nam Piotr – niespodziewanie dla samego siebie odkryłem fascynujący świat”.

W Żaczku Piotr opowiadał m.in. Henrym Ossawa Tannerze, zmarłym w 1937 roku ulubieńcu paryskich akademików i pierwszym czarnym artyście uznanym w Europie, Joshui Johnsonie, portreciście-samouku, Edmonii Lewis – czarnej rzeźbiarce, Harriet Powers, niewolnicy z Georgii sławnej ze swoich tkanin, szkole Josepha Gee, Harlemskim Renesansie lat 30 i 40-tych, muralach Jamesa Lawrence’a czy grafikach Jean-Michelle Basquiata, przyjaciela Andy’ego Warhola i ikony popkultury.
Nie będziemy tu streszczać wykładu – mamy nadzieję, że wkrótce ukaże się drukiem, poruszymy natomiast jego najważniejsze wątki, istotne zarówno dla miłośnika muzyki, jak i sztuki.

Jednym z nich jest dobrowolne przyjmowanie przez podbity naród estetycznego i etycznego kanonu kolonizatorów. Odrzucanie własnych korzeni na rzecz europejskich norm powszechne było wśród potomków czarnych niewolników, którym udało się zdobyć wykształcenie. Własną kulturę i obyczaje postrzegano jako prymitywne, niegodne obywatela i chrześcijanina, a przykładnym życiem starano się udowodnić, że nie należy się do nieobyczajnej dziczy.

Czynił tak Henry Ossawa Tanner, czynili i synowie nowoorleańskich plantatorów, którzy ukończyli europejskie konserwatoria muzyczne. Jeśli na płótnach Tannera, czy w utworach kreolskich kompozytorów pojawiają się wątki rodzime, są one przefiltrowane przez typowo europejski kanon estetyczny, ucywilizowane w wystarczającym stopniu, by nie razić gustów białej elity. Trend ten nie ogranicza się rzecz jasna do przełomu wieków. Podobnymi przesłankami kierować się musieli rodzice Milesa Davisa, posyłając go do prestiżowej Julliard School of Music, czarni jazzmani występujący w klubach North Side, czy współczesna publiczność wielkich miast, odrzucająca bluesa, jako element niechcianej, prowincjonalnej przeszłości.

Pogarda dla afrykańskiego idiomu dzielona długie lata zarówno przez białych, jak i czarną elitę, tłumaczy też niemal całkowity brak muzeów sztuki afro-amerykańskiej na Południu Stanów. Sytuacja zaczęła zmieniać się na korzyść dopiero z pojawieniem się ruchów panafrykańskich i rozwojem turystyki bluesowej. Dziś na Południu coraz chętniej wraca się do korzeni, tworzy lokalne muzea, restauruje lub, częściej, buduje od podstaw bluesowe kluby. Wraz ze wzrastającym zapotrzebowaniem na „sztukę prymitywną” promuje się miejscowych malarzy, rzeźbiarzy i muzyków. A jeśli już wymarli? Nie szkodzi. Niejeden osiemdziesięciolatek zaczyna brać lekcje gry na gitarze, turyści nie poznają różnicy.

Równie istotnym problemem poruszonym podczas wykładu Piotra Zdybała jest hybrydyzacja – stapianie się elementów kultury afrykańskiej i europejskiej w nową, odmienną jakość. O hybrydyzacji w muzyce pisał szeroko choćby Gerhard Kubik w tłumaczonej przez nas „Africa and the Blues” (choć nazwa „hybrydyzacja”, o ile pamiętamy, u niego nie pada). Jej owocem jest zarówno blues, jak i jazz.

W sztukach plastycznych ilustracją tego zjawiska są choćby znakomite tkaniny zmarłej w 1910 roku Harriet Powers. Jej prace, przedstawiające m.in. wątki biblijne zobrazowane metodami wywodzącymi się wprost ze sztuki Afryki, aż do lat 90-tych XX wieku pozostawały poza obrębem dyskursu artystycznego, jako rzemiosło niższej kategorii. Dopiero dwa lata temu, dzięki wysiłkom czarnych badaczy, Harriet Powers przyjęto w poczet członków Georgia Hall Of Fame.

Stapianie się wątków afrykańskich i europejskich zrodziło nie tylko biblijne tkaniny Harriet Powers, w swej szczerości, prostocie i żarliwej wierze bliskie muzyce gospel, czy bluesowi. Twórczość artystów ze szkoły Josepha Gee połączyła afrykańską kolorystykę i rytmiczność z poszukiwaniami europejskiego neoplastycyzmu i abstrakcji geometrycznej. Podobnymi drogami wędrował w muzyce jazz.

I w malarstwie i w muzyce wymiana kulturalna odbywała się również w drugą stronę. Długo by wymieniać europejskich artystów czerpiących pełnymi garściami ze sztuki Afryki. Na ich czele stoi z pewnością Pablo Picasso. A w muzyce? „Muzyka afroamerykańska – jak opowiadał Marek Wojtowicz w wywiadzie dla RD - była fenomenem, rewolucją. Sposób jej grania nie miał nic wspólnego z europejskim rozumieniem muzyki. Otworzyła przed muzykami europejskimi zupełnie inną przestrzeń, sposób wydobywania dźwięku, śpiewania, inne pulsacje, rytmy, drive, groove”.

Sztuki piękne i muzyka zawsze były sobie bliskie. Podczas Bluesroads mieliśmy okazję przekonać się, jak podobnymi drogami podążają. Mamy nadzieję, że Piotr Zdybał znajdzie czas, by kontynuować wątki nakreślone podczas ostatniego wykładu – trzeba nam takiego świeżego spojrzenia.

by_ingeborg

http://www.zdybal.info
Grafika: Jacob Lawrence „The Builders, The Family”, serigrafia
 [0] komentarzy    skomentuj  
<< (1 dokumentów/strona 1 z 1/aktualnie 1-1) >>
 
  kalendarium  
Dziś jest: 2024-03-28
137 lat temu...
1887.03.28 W Kingsport w stanie Tennessee urodził się Cripple Clarence Lofton, znany wykonawca bluesa i boogie woogie. Zmarł 9 stycznia 1957 r.

72 lat temu...
1952.03.28 urodził się Benedykt Kunicki, muzyk, twórca, pomysłodawca i dyrektor artystyczny JIMIWAY Blues Festival i BLUES COLOURS Festival, współtwórca PSB, prezes Stowarzyszenia JIMIWAY -TABiR'70 i lider rhythm'n'bluesowej grupy FIRE BAND.
www.jimiway.pl
 
  reklama  
 
  szukaj  


[również w treści]
 
 
  logowanie  

Nie jesteś zalogowany/-a

login: 

hasło: 




Nie pamiętam hasła

Zarejestruj się

 
  reklama  
 
  najnowsze  
Powered by PHP, Copyright (c) 2007-2024 ..::bestyjek::..