reklama  
 
  play  
Niedziela, 21 Lipca w Radio Derf
 Playlista   Pomoc   Parametry Play
Bluesdelta
Play
Jazz
Play
Blues Standards
Play
Soul
Play
Bluesrock
Play
Polski blues
-=-=-=-=-=-                    FROM MEMPHIS TO NORFOLK – ZBIÓR ARTYKUŁÓW PRZEDSTAWIAJĄCYCH SYLWETKI WCZESNYCH BLUESMANÓW Z DELTY MISSISIPI, ZAPRASZAMY DO LEKTURY !!!                    -=-=-=-=-=-                    
  
NOWOŚĆ : The Brothers - March 10, 2020 Madison Square Garden (Live) (2021) 4 CDNOWOŚĆ : Buddy Guy - [2022] - The Blues Don`t LieNOWOŚĆ : Buddy Guy - [2022] - The Blues Don`t LieBluesdelta
  Aktualnie: "Doctor Ross - Blues And Boogie From Detroit - Mama Blues"
Jazz
  Aktualnie: "Wayne Shorter - Schizophrenia - Tom Thumb"
Blues Standards
  Aktualnie: "Etta James And The Roots Band - Burnin` Down The House - At Last"
Soul
  Aktualnie: "Aretha Franklin - The Delta Meets Detroit- Arethra`s Blues - Good To Me As I Am To You"
Bluesrock
  Aktualnie: "Dave Mathews Band - Central Park Concert 3 - Cortez, The Killer"
Polski blues
  Aktualnie: "Magda Piskorczyk - Magda Live - Up Abowe My Head"
 
  menu  
aktualności
artykuły
download
festiwale
forum
From Memphis to Norfolk
galeria
koncerty
kontakt
linki nadesłane
o Radio Derf
reklama w Radio Derf
reportaże i wywiady
transmisje live
 
  reklama  
 
  partnerzy  
 
  odwiedzający  
 Wizyty:
start: 2007-07-03
 [15734016]  Wizyt łącznie
 [39096]  Wizyt dzisiaj
 
  reklama  
 
  reklama  
 
  statystyki  
 [291]  Zarejestrowanych użytkowników
 [0]  Zalogowanych

 [650]  Aktualności

 [7]  Koncertów
 [0]  Nieopublikowanych
 [7]  Archiwalnych

 [93]  Galerii

 [18]  Linków

 [0]  Postów RD

 [55]  Reportaży/Relacji

 [3]  Forum

 [120]  Tematów forum

 [2449]  Postów forum
 
  reportaże i wywiady  
<< (1 dokumentów/strona 1 z 1/dokumenty 1-1) >>
BLUESROADS 2012. PRZEGLĄD ZESPOŁÓW
Autor: ingeborg, 2012-06-02 14:38:13
BLUESROADS 2012. PRZEGLĄD ZESPOŁÓW

Krakowski festiwal muzyki bluesowej zmierza do finału. Pięć dni koncertów, warsztatów i nocnego jamowania zakończył akustyczny jam pod klubem Żaczek. Organizatorzy usiedli już do pracy nad przyszłorocznym programem, a nagrodzone zespoły szykują się do wejścia do studia.
Choć to dopiero III edycja przeglądu, krakowski konkurs zaczyna już budować sobie renomę wśród młodych muzyków. Na jego fali wypłynął m.in. Cheap Tobacco, z tryskającą energią, utalentowaną frontmanką Natalią Kwiatkowską na czele. Wygrana na BLUESROADS zwróciła na młodziutki, założony zaledwie dwa miesiące wcześniej skład uwagę publiczności i dziennikarzy. Dziś Cheap Tobacco ma już na koncie dziesiątki koncertów w klubach, laury festiwali Las, Woda & Blues i Galicja Blues Festival i występy w radiu.

Rosnący prestiż konkursu przyciąga na BLUESROADS coraz poważniejsze składy. O ile w pierwszej edycji przeważały jeszcze zespoły studenckie, nie mające na co dzień wiele wspólnego z bluesem, z każdą kolejną odsłoną rośnie udział muzyków rozegranych, o dobrej technice i przemyślanym repertuarze.

W tym roku przed jury, w którego składzie obok Jarka Śmietany znalazł się m.in. Paweł Ostafil i Jurek Hippmann z HPG Promotion, stanęło pięć polskich zespołów: Blue Band Blues, Damian Luber Music, White Weasels, Cotton Wing i Basement Project i gość z kalabryjskiego Reggio – występujący solowo Fabrizio Canale. Na zwycięzców czekały nie tylko sesje nagraniowe i nagrody pieniężne, ale i zaproszenia na kolejne występy. „Staramy się, żeby rola naszego festiwalu nie kończyła się na wręczeniu nagrody'' – mówił nam organizator BLUESROADS, Bartek Śtawiarz. Zwycięzcy zagrają w przyszłym roku w koncercie laureatów, otrzymają też zaproszenia na bluesowe festiwale. Już w minionych latach zwycięskie zespoły czekały występy na zaprzyjaźnionym Galicja Blues Festival. W tym roku gra toczyła się o jeszcze wyższą stawkę - na zwycięzców czekało zaproszenia na Przystanek Woodstock, a także występ na sulęcińskim Szynobluesie, koncert w klubie Harris i trasa koncertowa organizowana przez HPG Promotion Group Jurka Hippmana.

Sobotni przegląd zwyciężyli ex aequo Fabrizio Canale i Blue Band Blues – młody, ale mający już na koncie kilka wyróżnień zespół ze śląskich Lędzin, w którego składzie gra m.in. bardzo ciekawie zapowiadający się gitarzysta Dawid Kiełbasa. Występ B.B.B. pamiętają z pewnością goście tegorocznego Las, Woda, Blues. Kto nie był w Radzyniu, jesienią będzie miał okazję posłuchać śląskich muzyków na Małej Scenie Rawy.

Fabrizio Canale (na zdj.), młodziutki, żywiołowy wokalista akompaniujący sobie na gitarze rezofonicznej i harmonijce, zdobył obok Grand Prix i trasy koncertowej z HPG Promotion Group, również nagrodę publiczności, jego wybór wywołał jednak najgorętsze dyskusje wśród członków jury. Fabrizio grał entuzjastycznie i jego występ mógł się podobać, była to jednak gra mocno siłowa. Gubił się w niej styl coverowanych utworów, w pamięci pozostawało tylko niesłabnące, radosne ''boom-boom-boom'' bębna i gitary. Zwolennicy urozmaiconego repertuaru, zmian tempa, pauz, czy instrumentalnych smaczków musieli czuć spory niedosyt.

Drugie miejsce i zaproszenie na Woodstock przypadły warszawskiemu Basement Project, składowi najbardziej zróżnicowanemu wiekowo. Dojrzałym artystom towarzyszyli na scenie młodzi, ale niezmiernie obiecujący muzycy - kontrabasista Mateusz Turek (na jego grę zwrócili uwagę zwłaszcza Ostafil i Śmietana) i jedna z najciekawszych naszym zdaniem postaci tegorocznego przeglądu – jazzowa wokalistka Małgorzata Blaszyńska. Pruszkowska wokalistka występuje na co dzień z Metro Jazz Quartet i konstancińskim Big Band Rondo. Muzycy Basementu zachwycili się jej głosem podczas koncertu w podwarszawskim klubie i – praktycznie bez prób – zaprosili ją do występu na BLUESROADS. Choć głęboki, pełen żaru wokal Gosi Blaszyńskiej przywołuje z pamięci divy southern soulu, muzyczne zainteresowania wokalistki są o wiele szersze – mieści się w nich i jazz i rock. Z pewnością warto posłuchać jej na scenie (już wkrótce zaśpiewa m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Jazzu w Częstochowie). Trzymamy kciuki, by na jej głosie skorzystała i scena bluesowa.

Trzecia nagroda i sesja nagraniowa w studiu Vintage Records przypadły Cotton Wing, najbardziej doświadczonemu składowi przeglądu i nieformalnemu liderowi publiczności. Gdański zespół powstał w 1995, a jego obecny skład ustalił się ostatecznie dwa lata temu. Obok bluesa Cotton Wing sięga równie chętnie po soul, funk i rock. Liderowi – wokaliście i harmonijkarzowi Robertowi Tyszce, akompaniuje w nim m.in. utalentowany gitarzysta Marcin Guzowski.

Najmniej interesująco wypadł tego wieczoru dość blady i pozbawiony bluesowego pazura duet Damiana Lubera. O śląskiej formacji White Weasels można powiedzieć jedno. Gdyby nagrody przyznawano w tym roku za siłę uderzenia, z pewnością zajęliby pierwsze miejsce. Mało który zespół wprawił organizatorów i jury w takie osłupienie. Nadsyłając na kwalifikacje demo całkiem różne od ciężkiego rocka, jaki chcieli zaprezentować w Żaczku, muzycy nadużyli naszym zdaniem zaufania organizatorów.

Przed młodymi składami jeszcze wiele pracy, prób i eksperymentów, ale pewne jest jedno. Z roku na rok rośnie liczba świadomych swojego instrumentu, technicznie biegłych i osłuchanych muzyków.
„Młodzi mają dziś niemal nieograniczony dostęp do nagrań, warsztatów, wysokiej klasy instrumentów i wiedzą jak z niego korzystać – mówił po występach Paweł Ostafil – słuchaliśmy dziś wielu naprawdę dobrze przygotowanych instrumentalistów... oczywiście pozostaje jeszcze kwestia wyrazu, interpretacji, dynamiki. Szkoda, że tyle dziś płaskiego, chicagowskiego grania... mało kto skupia się nad szczegółem, niuansem, wartością jednej nuty, pauzy, wybrzmienia. To trudniejsze, wymaga pracy, a my muzycy jesteśmy z natury leniwi. Ale to dopiero przegląd, będzie jeszcze czas podnieść sobie poprzeczkę”.

Bluesroads zamknęło podwoje. Przed laureatami przeglądu nowe wyzwania, koncerty, praca w studiu. Nie możemy się już doczekać, kiedy ponownie zobaczymy ich na krakowskiej scenie. Jak potoczą się ich losy, jaki repertuar wybiorą, jak bardzo rozwiną się muzycznie - tego dowiemy się już za rok.

by_ingeborg
foto: Fabrizio Canale by Vincenzo Penna
 [0] komentarzy    skomentuj  
<< (1 dokumentów/strona 1 z 1/aktualnie 1-1) >>
 
  kalendarium  
Dziś jest: 2024-07-21
107 lat temu...
1917.07.21 w Marianna w Arkansas ur. się Floyd Jones, pierwszy z nowej generacji powojennych elektrycznych gitarzystów Chicago. Zm. 19 grudnia 1989.
floydjones.org
 
  reklama  
 
  szukaj  


[również w treści]
 
 
  logowanie  

Nie jesteś zalogowany/-a

login: 

hasło: 
Nie pamiętam hasła

Zarejestruj się

 
  reklama  
 
  najnowsze  
Powered by PHP, Copyright (c) 2007-2024 ..::bestyjek::..